(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Je lepší starší byt, nebo novostavba?

Je lepší starší byt, nebo novostavba?

Reklama
Reklama

9.9.2015 – Uvažujete nad koupí bytu a řešíte dilema, jestli zvolit raději starší zástavbu nebo inklinujete spíše k novostavbě? Preferujete raději střed města nebo větší klid a s ním spojené bydlení v okrajové čtvrti? Rozhodnutí za vás neučiníme, ale pro jeho usnadnění můžeme poukázat na výhody a nevýhody, které s sebou nese koupě nového popřípadě staršího bytu.

Volba lokality je při výběru nemovitosti podstatná. Právě starší byty se mohou nacházet i v úplném centru velkých měst, zatímco se novostavby budují spíše na okraji. Záleží, která varianta je kupujícímu bližší. V centru města nebude chybět občanská vybavenost a pravděpodobně ani vzrostlá zeleň. Na druhou stranu se obyvatelé starých bytových domů často potýkají s nedostatkem parkovacích míst. Na to myslí developeři, kteří staví nové byty a k nim i garážová stání. Zejména v poslední době se snaží také zajistit, aby byly developerské projekty realizovány v blízkosti občanské vybavenosti s dobrou dostupností do centra města a škol.

Výhodou bydlení mimo centrum může být hlavně větší klid, což ocení především rodiny s dětmi. “Procentuálně je nejvíce zájemců o novostavby mezi rodinami s malými dětmi. Novým trendem se stávají vila domy, které jsou nejčastěji tvořeny byty kategorie 3+KK a 4+KK. Vila domy jsou většinou realizovány jako mezonetové s vlastním vchodem a zahradou,” uvádí Tereza Kovaříková ze společnosti Amesbury. Právě možnost malé zahrady je pro rodiny hodně lákavá.

Velkou roli hraje také cena nemovitosti. U starších bytů se dá o ceně jednat. Koupě staršího bytu se ovšem může novému majiteli prodražit případnou rekonstrukcí. Bude muset počítat také s úhradou čtyřprocentní daň z nabití nemovitých věcí, čehož je při koupi bytu od developerské společnosti zproštěn. Důležité je také vypočítat výši provozních nákladů. Ta je v případě starší nemovitosti prověřena užíváním, ale bývá většinou o něco vyšší než u novostavby. Developeři dbají na nízkoenergetické řešení stavby. Výhodou nových bytů je také záruka. Při koupi starého bytu nemůžeme očekávat, že případné vady bude řešit později původní majitel.

Při výběru bytu je nutné zvážit, kdy se chce zájemce o nemovitost stěhovat. Do starších bytů se většinou nový majitel může nastěhovat ihned po podepsání smlouvy nebo dle dohody s původním vlastníkem. Také developeři nabízejí k prodeji již hotové byty, ty jsou ale zpravidla dražší než ty “na papíře.” Koupě bytu v průběhu výstavby nebo dokonce před jejím začátkem s sebou nese i další výhody. “Nejčastějším důvodem v případě zakoupení novostavby v počáteční fázi výstavby je možnost úpravy bytu dle svých představ,” dodává Tereza Kovaříková.

Při výběru nemovitosti, by se měl každý zamyslet, jaké nároky na bydlení bude mít v budoucnosti. Starý byt s nutností rekonstrukce v rušné části města by mohl přestat být atraktivní ve chvíli, kdy se pár rozhodne pro dítě. Také jednotlivce by mohlo omrzet dojíždění za prací, jen kvůli pár klidným večerům na okraji města. Vždy jsou při výběru bytu v hlavní roli potřeby kupujícího.

Lenka Doleželová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama