(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Zájem o hypotéky byl v listopadu rekordní. Snižování sazeb skončilo

Zájem o hypotéky byl v listopadu rekordní. Snižování sazeb skončilo

Reklama
Reklama

19.12.2019 – V listopadu bylo podle včera zveřejněných dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 7 305 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční pokles o 15,2 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně klesl o 6,1 % na 18,301 mld. Kč. Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,505 mil. Kč, což je o 243 000 Kč více než před rokem. 

“Počty i objemy sjednaných hypoték byly v listopadu sice menší než v loňském roce, ale tehdy ještě dozníval efekt nové regulace a dopodepisovaly se hypotéky „narychlo“ sjednávané před tím, než banky na základě doporučení ČNB musely začít posuzovat příjmy podle nových ukazatelů DTI a DSTI,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na financování bydlení. “V rámci letošního roku je, jak počet, tak objem sjednaných hypoték rekordní,” dodává Libor Ostatek.

Dvě největší banky zdražují
Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték ukončila svůj pokles. V listopadu klesla meziměsíčně o 1 setinu procentního bodu na 2,35 procenta. Realizační sazby kopírují s měsíčním zpožděním vývoj nabídkových sazeb, jež mapuje index GOFI a jak ilustruje následující graf.

Vývoj úrokových sazeb hypotéky 2014-2019

K faktickému ukončení poklesu sazeb došlo již v říjnu. Nyní se tato skutečnost jen začíná projevovat v produkčních číslech. Nyní již vidíme na trhu tendenci spíše sazby navyšovat. Na začátku prosince zvýšila sazby Hypoteční banka a nárůst sazeb již avizovala i Česká spořitelna, což jsou dvě banky s největším tržním podílem. Růst hypotečních sazeb vyplývá z růstu sazeb na mezibankovním trhu a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i na začátku příštího roku. „Nutno ale podotknout, že ne všechny banky razí nový růstový trend. Sberbank v pondělí zlevnila hypotéky s fixací na 5 a více let o 0,2 procenta,“ říká .

V porovnáním se stejným obdobím loňského roku se nyní hypotéky v průměru prodávají o 0,43 procenta levněji.

Stavební spořitelny zopakovaly říjnový výsledek
Stavební spořitelny v listopadu sjednaly 56 175 ks (y/y +6,7 %) nových smluv. Celková cílová částka sjednaných smluv činila 21,9 mld. Kč (y/y +5,4 %). Spořitelny zároveň v listopadu sjednaly 4 582 ks (y/y – 20,3 %) nových úvěrů. Celkový objem úvěrů meziročně klesl o 22,7 % na 4,541 mld. Kč, což je ěř stejná částka jako v měsíci předchozím. Průměrná výše úvěru meziročně klesla o 29 810 Kč na 991 095 Kč.

V součtu od začátku roku banky poskytly hypotéky za 163,6 miliard korun. Za loňskými výsledky tedy banky zaostávají o 40 miliard (y/y – 20 %). Ztráta stavebních spořitelen je ještě o něco větší a činí 33 %.

“Trh s úvěry na bydlení se v letošním roce potýká s oslabenou poptávkou, která pramení z rychlého růstu cen nemovitostí v uplynulých letech a zhoršené dostupnosti hypoték z důvodu zavedení regulace v oblasti posuzování příjmů,” komentuje aktuální výsledky z Golem Finance.

Úvěry na bydlení srovnání 2016 - 2019

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama