(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Sazby hypoték již neklesají. Začnou opět růst?

Sazby hypoték již neklesají. Začnou opět růst?

Reklama
Reklama

4.12.2020 – Zlevňování hypoték v listopadu již nepokračovalo. Index GOFI70 klesl z říjnových 1,98 % jen o jednu setinu na 1,97 %. Příčinou je růst sazeb na mezibankovním trhu. Banky nyní vyčkávají. Jakým směrem se vydají sazby po novém roce?

Hypotéky již nezlevňují
Nabídkové sazby v listopadu spíše stagnovaly. Ke snížení tento měsíc přistoupila jen Fio banka a směrem nahoru i dolů se měnily sazby v Oberbank. Index GOFI70, který již 11 let mapuje napříč všemi bankami průměrnou nabídkovou sazbu hypoték, klesl z říjnových 1,98 % na 1,97 %.

Úrokové sazby klesají 8 měsíců v řadě, nyní se však pokles nejspíše zastaví. “Peníze na mezibankovním trhu začaly rychle zdražovat. Cena 5letého úrokového swapu vzrostla během listopadu ěř o půl procentního bodu. Banky se tedy s vědomím toho, že mají pro letošek splněno – objemy sjednaných hypoték jsou rekordní – rozhodly vyčkávat,” říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Nabídky bank nyní v závislosti na volbě doby fixace, objemu, LTV, účelu a sjednaných doplňkových produktech začínají okolo 1,50 %. “Ve skutečnosti se však reálná sazba nově sjednávaných hypoték nejčastěji pohybuje mezi 1,79 % – 2,09 %,” doplňuje pohled z praxe Libor Ostatek.

Jak se budou vyvíjet sazby dál?
Na jaře s příchodem koronaviru a s ním i nejistoty banky navýšily své rizikové marže, ale díky poklesu ceny zdrojů se toto navýšení marží do cen hypoték nepromítlo ba naopak. Hypotéky od jara zlevňují. Nyní však cena zdrojů začíná růst a období nejistoty způsobené protikoronavirovými opatřeními přetrvává. Dalo by se tedy předpokládat, že postupem času začnou růst i ceny hypoték. Jenže ono to tak jednoduché není.

Hypoteční trh je velice konkurenční a banky budou nyní spíše vyčkávat a o cenách do jisté míry rozhodnou zákazníci. V případě, že velký zájem o hypotéky přetrvá i v příštím roce, banky si budou moci dovolit sazby navýšit. Pokud se však poptávka propadne, soupeření o nové klienty se přiostří a zvyšování sazeb bude pro banky mnohem těžší. “Podle našeho názoru o vývoji sazeb rozhodne poptávka po hypotékách v prvních měsících příštího roku. Spíše, než pokles sazeb je však z našeho pohledu pravděpodobnější mírný nárůst,” říká Libor Ostatek.  

Sazby hypoték

Daňový balíček zvýší daň občanům s vysokými příjmy z pronájmu nemovitostí ?
Daňový balíček zvýší daň občanům s vysokými příjmy z pronájmu nemovitostí

Hypotéky lámou další rekordy. Jak to bude dál? ?
Hypotéky lámou další rekordy. Jak to bude dál?

 ? ?
Sazby hypoték nekompromisně míří pod 2 procenta. Kde se zastaví?

Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku? ?
Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku?

 ? ?
Hypotéky budou dostupnější. ČNB zmírnila limity

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama