(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Máte spolubydlícího? Musíte podat daňové přiznání

Máte spolubydlícího? Musíte podat daňové přiznání

Reklama
Reklama

7.1.2022 – Bydlet ve vlastním bytě je pro mnoho lidí splněným snem. Ovšem náklady na bydlení stále stoupají, a tak zvláště mladí singles, ale i senioři zvažují, zda jeden z pokojů nepronajmout. Neboli, jak se dnes běžně říká, mít spolubydlícího. Ať to nazveme jakkoli, je to především snaha rozdělit náklady na provoz bytu na více osob. S tím je však pro vlastníka spojena povinnost přiznat příjmy ke zdanění.

Když kamarád ubytuje kamaráda
Pokud je to ubytování na přechodnou dobu několika týdnů či měsíců s tím, že kamarád nebude platit nájemné, ale bude se podílet na nákladech za energie, žádné povinnosti vůči daňovému úřadu z toho nevyplývají.

Jestliže se však kamarád zabydlí na delší dobu, pravděpodobně budete chtít, aby vám platil nějaké stálé nájemné. A to je již třeba zahrnout do daňového přiznání, pokud částka přesáhne zákonem stanovenou roční výši (u zaměstnanců je to 6 000 Kč, u studentů, rodičů na rodičovské dovolené, důchodců a těch, kteří nemají žádný jiný příjem to je 15 000 Kč).

Pokud nebude daňové přiznání podáno, finanční úřad může zahájit kontrolu a nařídit zaplatit nejen dlužnou daň, ale také pokutu a úroky z prodlení. Že vám se to nemůže stát? Stačí závistivý soused nebo kolega. A byrokracie se dá do pohybu.

Proč sepisovat smlouvu, když jste kamarádi?
Příbuzní, přátelé, spolužáci – domnívat se, že vaše přátelství přežije společné bydlení může být třeba namístě, nicméně písemná smlouva jistí obě strany, a nakonec může napomoci rozchodu s “čistým stolem”.

Stačí, když kamarád přestane platit, protože se dostane do finančních potíží, přijde o práci, nebo si najde výhodnější nájem. Také se může stát, že začne s odůvodněním, že nemá peníze, platit méně, než jste se dohodli. A pokud nebudete mít podepsanou písemnou smlouvu, s největší pravděpodobností již své peníze za pronájem pokoje nikdy neuvidíte.

Písemná smlouva je jediná jistota
I když, jak říkají realitní odborníci, není žádná smlouva stoprocentní zárukou, že při skončení nájmu nedojde k problémům, vyjednávací pozice je vždy mnohem lepší, pokud je podepsaná kvalitní smlouva o nájmu či podpronájmu.

Do smlouvy se mj. zanese výše nájmu, periodicita plateb, podíl na energiích i případných dalších poplatcích, jako je internet, odvoz odpadu apod. Důležité je ustanovení o kauci, o kterou si musí říci i kamarád kamarádovi. Kauce, nazvaná dnes dle zákona jistota, je pojistkou, že v nenadálých případech z ní pronajímatel uhradí dluhy, které po spolubydlícím zůstanou. Žádat lze jistotu až ve výši tříměsíčního nájemného. Od té si může vlastník v případě neshod odečíst dluhy za energie, nájemné, či případné škody, které mu podnájemník způsobil. Pokud ne, kauce se po ukončení nájmu vrací.

Ovšem i z druhé strany – tedy ze strany pronajímatele – může přijít nečekaná zpráva. Stačí, když se do bytu nastěhuje například jeho partner. A už může spolubydlící vadit a být ze dne na den vyhozen na ulici. To se v případě sepsané smlouvy nemůže stát. Pokud se obě strany na okamži zrušení podnájmu nedohodnou, může dostat spolubydlící výpověď tak, jak je uvedeno v podepsané smlouvě.

Spolubydlení v nájemním bytě
Nájemník může mít vlastníkem bytu povoleno pronajímat část bytu, tedy například jeden pokoj. Ovšem je třeba počítat s tím, že pokud skončí nájemníkovi nájemní smlouva, nemá spolubydlící právo v bytě dále bydlet a musí se odstěhovat také. Pokud tedy váš kamarád bydlí v nájemním bytě a vy se k němu chcete nastěhovat, ověřte si, na jak dlouho má nájemní smlouvu, za jakých podmínek ji lze prodloužit, a zda se tedy stěhování vyplatí.

Někdy se zdá, že pro najmout pokoj nebo byt kamarádovi je velmi jednoduché. Pokud by tomu tak bylo, neexistovaly by realitní kanceláře a realitní makléři by nepotřebovali odborné vzdělání a osvědčení o znalostech z mnoha oborů od financí po právo. Tuto odbornou činnost nelze suplovat a příkladů, že v mnoha případech se to nevyplácí, je možné najít v soudních spisech tisíce.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama