Do toho, co budou obÄŤanĂ© spalovat ve svĂ˝ch kotlĂch, má právo mluvit obec. V rámci preventivnĂch opatĹ™enĂ mĹŻĹľe obec spalovánĂ paliv, která zpĹŻsobujĂ zneÄŤištÄ›nĂ ovzdušĂ, regulovat ÄŤi pĹ™Ămo zakázat obecnÄ› závaznou vyhláškou. Obec má takĂ© pravomoc provádÄ›t kontroly jak kamen a kotlĹŻ, tak topiva, jĂmĹľ se topĂ. MĹŻĹľe tak ÄŤinit preventivnÄ›, nebo na podnÄ›t kterĂ©hokoli obÄŤana.
Podle obÄŤanskĂ©ho zákonĂku, § 1013, se totiĹľ vlastnĂk nemovitosti musĂ zdrĹľet všeho, co pĹŻsobĂ, Ĺľe odpad, voda, kouĹ™, prach, plyn, pach, svÄ›tlo, stĂn, hluk, otĹ™esy a jinĂ© podobnĂ© imise vnikajĂ na pozemek jinĂ©ho vlastnĂka (souseda) v mĂĹ™e nepĹ™iměřenĂ© mĂstnĂm pomÄ›rĹŻm a podstatnÄ› omezujĂ obvyklĂ© uĹľĂvánĂ pozemku.
Je-li zneÄŤišťovatelem soukromá osoba, mĹŻĹľe se poškozenĂ˝ soused obrátit se na obecnà úřad obce s rozšĂĹ™enou pĹŻsobnostĂ, kterĂ˝ má moĹľnost kontroly, a pokud zjistĂ nedostatky, mĹŻĹľe uloĹľit provozovateli zneÄŤišťujĂcĂho zdroje opatĹ™enĂ ke zjednánĂ nápravy nebo pokutu, a to aĹľ do výše 50 000 korun. NavĂc, pokud se jedná o spalovánĂ neschválenĂ©ho paliva v kotli, na kterĂ˝ vlastnĂk zĂskal dotaci, mĹŻĹľe mu hrozit takĂ© vrácenĂ dotace, protoĹľe porušil podmĂnky, dĂky nimĹľ dotaci zĂskal.
Pokud je zneÄŤišťovatelem právnická osoba, je tĹ™eba podat podnÄ›t ÄŚeskĂ© inspekci ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ, protoĹľe obec nemá pravomoc provádÄ›t v provozovnách právnickĂ˝ch osob osobnĂ kontrolu. PodánĂ podnÄ›tu je moĹľnĂ© pĂsemnÄ›, ĂşstnÄ› do protokolu, telefonicky, prostĹ™ednictvĂm datovĂ© schránky nebo elektronicky na e-mailovou adresu podatelny. IdeálnĂ je, aby podnÄ›t obsahoval vĂ˝stiĹľnĂ˝ popis domnÄ›lĂ©ho pĹ™estupku, a to vÄŤetnÄ› ÄŤasovĂ˝ch, pĹ™ĂpadnÄ› meteorologickĂ˝ch ĂşdajĹŻ: vĂ˝skyt v prĹŻbÄ›hu dne, tĂ˝dne, dĂ©lka trvánĂ, vĂ˝skyt nebo intenzita v závislosti na povÄ›trnostnĂ nebo teplotnĂ situaci.
Je vhodnĂ© takĂ© doloĹľit fotodokumentaci nebo videozáznam ÄŤoudĂcĂho komĂnu delšà neĹľ pĹŻl hodiny, protoĹľe pĹ™i zatápÄ›nĂ se nelze zcela vyhnout tmavĂ©mu kouĹ™i. Pokud inspekce zĂská jasnĂ© dĹŻkazy o tom, Ĺľe stĂĹľnost byla oprávnÄ›ná, mĹŻĹľe právnickĂ© osobÄ› udÄ›lit pokutu aĹľ do výše 10 mil. KÄŤ, nebo uloĹľit zastavenĂ provozu.
Co lze spalovat?
Jednoduše to, co uvádĂ vĂ˝robce kotle v dokumentaci k nÄ›mu. Pokud se chcete vyhnout vytápÄ›nĂ plynem ÄŤi elektrickou energiĂ, lze v rodinnĂ˝ch domech topit zejmĂ©na kusovĂ˝m dĹ™evem, dĹ™evnĂmi briketami, dĹ™evnĂmi peletami, ÄŤi uhlĂm. Pro vÄ›tšà objekty, jako jsou školy, malĂ© firmy, bytovĂ© domy, je moĹľnĂ© pouĹľĂt takĂ© vytápÄ›nà štÄ›pkou ÄŤi pilinami a dalšĂmi alternativnĂmi palivy.
KaĹľdopádnÄ› by palivo vĹľdy mÄ›lo bĂ˝t vhodnĂ© pro danĂ˝ kotel, a samozĹ™ejmÄ› kvalitnĂ. To je ÄŤasto problĂ©mem zvláštÄ› u dĹ™eva. SpalovánĂ mokrĂ©ho nebo syrovĂ©ho dĹ™eva, kterĂ© si napĹ™Ăklad lidĂ© koupĂ od lesnĂ správy, ÄŤi si je sami nasbĂrajĂ, je totiĹľ velmi neekologickĂ©, a navĂc takovĂ© palivo nemá správnou vĂ˝hĹ™evnost, takĹľe ho bude tĹ™eba pro dosaĹľenĂ danĂ©ho tepelnĂ©ho komfortu vĂc neĹľ dĹ™eva správnÄ› vyschlĂ©ho. DĹ™evo pokácenĂ© v danĂ©m kalendářnĂm roce v sobÄ› má totiĹľ zhruba 60 % vody a musĂ se minimálnÄ› rok, ale spĂš dva aĹľ tĹ™i roky sušit.
Spaliny ÄŤerstvĂ©ho dĹ™eva tedy nejen Ĺľe nemajĂ dostateÄŤnou vĂ˝hĹ™evnost, ale takĂ© obsahujĂ velkĂ˝ podĂl dehtu, kterĂ˝ mĹŻĹľe poškodit komĂn i kotel. NavĂc spaliny obsahujĂ karcinogeny a dalšà zdravà škodlivĂ© látky, kterĂ© lidĂ© následnÄ› vdechujĂ a mohou po delšà dobÄ› vĂ©st k rozvoji nÄ›kterĂ˝ch nemocĂ.
PĹ™i vytápÄ›nĂ jakĂ˝mkoliv palivem nelze pĹ™ihlĂĹľet pouze k okamĹľitĂ©mu efektu rychlĂ˝ch Ăşspor. Je tĹ™eba myslet na to, aby se nevhodnĂ˝m vytápÄ›nĂm nezpĹŻsobilo vĂc škody neĹľ uĹľitku. A to jak na ÄŤistotÄ› ovzdušĂ, tak na zdravĂ obyvatel.
Související články
- Při uzavření kupní smlouvy na nemovitost je možné si dohodnout výhradu vlastnického práva
- Služby bytového architekta jsou potřebné i v malé garsonce
- Výhody digitálního modelu budovy jsou především úspory energií a efektivita správy
- Co hostům ve vašem apartmánu zaručeně vykouzlí úsměv na tváři
- Čeho si všímat při koupi bytu ve starém domě
- Nový stavební zákon počítá s dlouhým přechodným obdobím