PĹ™Ăkladem mĹŻĹľe bĂ˝t, Ĺľe nemovitost vlastnĂ sourozenci spolu se svĂ˝mi manĹľeli. Nemovitost pĹ™itom obdrĹľeli darem od rodiÄŤĹŻ, a to v dobÄ›, kdy jiĹľ byli sezdanĂ a rodiÄŤe nemovitost darovali ne vĂ˝jimeÄŤnÄ› svĂ˝m dÄ›tem, ale zároveĹ jejich manĹľel. NynĂ by chtÄ›l jeden ze sourozencĹŻ nemovitost pĹ™evĂ©st na svĂ© dĂtÄ›.
Převod ideálnà poloviny nemovitosti
Nemovitost je tedy v podĂlovĂ©m spoluvlastnictvĂ dvou manĹľelskĂ˝ch párĹŻ, z nichĹľ kaĹľdĂ˝ vlastnĂ ideálnĂ polovinu ve spoleÄŤnĂ©m jmÄ›nĂ manĹľelĹŻ. PrvnĂm pĹ™Ăpadem mĹŻĹľe bĂ˝t, Ĺľe na dĂtÄ› manĹľelĂ© na svĂ© dĂtÄ› pĹ™evedou svou ideálnĂ polovinu, kterou majĂ ve spoleÄŤnĂ©m jmÄ›nĂ manĹľelĹŻ. To mohou uÄŤinit buÄŹ bezĂşplatnÄ› – formou darovacĂ smlouvy, nebo ĂşplatnÄ› – formou klasickĂ© smlouvy o pĹ™evodu nemovitosti. DĂtÄ› pak bude vlastnit jejich polovinu a druhĂ©mu manĹľelskĂ©mu páru se pouze zmÄ›nĂ spoluvlastnĂk.
Bezúplatný převod nebo kombinace daru a kupnà smlouvy?
Nemovitost mohou pĹ™evĂ©st darem na potomka jednoho z nich i oba manĹľelskĂ© páry. Lze však pĹ™edpokládat, Ĺľe tato situace nastává vĂ˝jimeÄŤnÄ›. SpĂše nastane situace, kdy druhĂ˝ manĹľelskĂ˝ pár svĂ©mu synovci/neteĹ™i bude chtĂt pĹ™evĂ©st svĹŻj podĂl za Ăşplatu.
V tom pĹ™ĂpadÄ› je moĹľnost, aby manĹľelĂ© – rodiÄŤe – vyuĹľili darovacĂ smlouvy a druhĂ˝ pár smlouvy kupnĂ. Nebo je moĹľnĂ© nejprve vypořádat podĂlovĂ© spoluvlastnictvĂ tak, aby jeden ze sourozencĹŻ s manĹľelkou zĂskal druhou polovinu nemovitosti do spoleÄŤnĂ©ho jmÄ›nĂ manĹľelĹŻ. To by se stalo zrušenĂm podĂlovĂ©ho spoluvlastnictvĂ. PotĂ© mĹŻĹľe celou nemovitost darovacĂ smlouvou pĹ™evĂ©st na svĂ©ho potomka.
ZrušenĂ podĂlovĂ©ho spoluvlastnictvĂ
ZrušenĂ© podĂlovĂ© spoluvlastnictvĂ lze vypořádat nÄ›kolika zpĹŻsoby. JednĂm z nich je právÄ› nabytĂ vlastnickĂ©ho práva k celĂ© vÄ›ci nÄ›kterĂ˝m ze spoluvlastnĂkĹŻ za náhradu vyplacenou ostatnĂm spoluvlastnĂkĹŻm. Stane se tak uzavĹ™enĂm dohody všech spoluvlastnĂkĹŻ, v nĂĹľ bude ujednánĂ o zpĹŻsobu vypořádánĂ. To je ideálnĂ v pĹ™ĂpadÄ› rodinnĂ©ho domu.
V pĹ™ĂpadÄ›, Ĺľe by se jednalo o pozemek, lze takĂ© spoluvlastnictvĂ zrušit tak, Ĺľe dojde k reálnĂ©mu rozdÄ›lenĂ vÄ›ci, tedy z jednoho pozemku vzniknou dva samostatnĂ© pozemky. K tomu je nutnĂ© novĂ© geodetickĂ© zaměřenĂ a pak jiĹľ nic nestojĂ v cestÄ› takovĂ©mu zpĹŻsobu vypořádánĂ.
PĹ™evod podĂlu darovanĂ© nemovitosti se tedy v niÄŤem nelišà od pĹ™evodu nemovitosti zĂskanĂ© koupĂ. Záležà jen na tom, kolik osob má nemovitost s podĂlovĂ©m spoluvlastnictvĂ a na tom, zda budou pĹ™evádÄ›t nemovitost všichni na jednu osobu nebo se bude postupovat u spoluvlastnĂkĹŻ rozdĂlnĂ˝m zpĹŻsobem. KaĹľdopádnÄ› pokud se jedná o nemovitost, v nĂĹľ budou chtĂt stávajĂcĂ spoluvlastnĂci dále bydlet, mÄ›li by si do darovacĂ smlouvy ÄŤi smlouvy o pĹ™evodu zanĂ©st podrobnĂ© ustanovenĂ o vĂ˝mÄ›nku, coĹľ je vlastnÄ› vÄ›cnĂ© bĹ™emeno doĹľitĂ, vÄŤetnÄ› jeho zápisu do katastru nemovitostĂ.
V pĹ™ĂpadÄ› pochybnostĂ, jak takovĂ˝ pĹ™evod provĂ©st, nebo v pĹ™ĂpadÄ› dalšĂch otázek ohlednÄ› spoluvlastnictvĂ, je vhodnĂ© obrátit se na odbornĂka z Ĺ™ad právnĂkĹŻ specializujĂcĂch se na obor nemovitostĂ. Ten mĹŻĹľe celĂ˝ proces zpracovat a poradit, jakĂ˝ postup zvolit.