U smlouvy o smlouvÄ› budoucĂ však nenĂ zákonem stanoveno, jak by mÄ›la vypadat, a dokonce ani jakou formou je moĹľnĂ© ji uzavĹ™Ăt.
PĂsemná nebo ĂşstnĂ forma?
DĹŻvod, pro kterĂ˝ zákon pĹ™edepisuje urÄŤitou, obvykle pĂsemnou, formu, mĹŻĹľe spoÄŤĂvat zejmĂ©na v tom, Ĺľe s takovĂ˝m jednánĂm jsou spojeny závaĹľnĂ© právnĂ následky, nebo v tom, Ĺľe taková jednánĂ podlĂ©hajĂ veĹ™ejnoprávnĂ evidenci. PĂsemnou formu tedy zcela jistÄ› vyĹľaduje kupnĂ smlouva na nemovitost, protoĹľe jejĂm uzavĹ™enĂm se zároveĹ pĹ™evede vÄ›cnĂ© právo k nemovitosti z jednĂ© osoby (ÄŤi vĂce osob) na jinou. Je tedy pochopitelnĂ©, Ĺľe pĹ™evod nemovitĂ©ho majetku má jednak závaĹľnĂ© právnĂ následky, a zároveĹ se dotĂ˝ká veĹ™ejnoprávnĂ evidence (zápis do katastru nemovitostĂ).
ŽádnĂ˝ takovĂ˝ právnĂ dĹŻsledek se ale nepojĂ se smlouvou o smlouvÄ› budoucĂ. Proto tato smlouva nemusĂ bĂ˝t pĂsemná a staÄŤĂ ji uzavĹ™Ăt ĂşstnÄ›. I kdyĹľ donedávna pĹ™evaĹľoval mezi odbornĂky i soudy názor, Ĺľe pokud se smlouva o smlouvÄ› budoucĂ tĂ˝ká pĹ™evodu nemovitosti, vyĹľaduje se, stejnÄ› jako u samotnĂ© kupnĂ smlouvy, pĂsemná forma. ZákladnĂm argumentem bylo, Ĺľe smlouva o smlouvÄ› budoucĂ v praxi vede ke stejnĂ˝m právnĂm následkĹŻm jako samotná kupnĂ smlouva.
Nejvyššà soud však v roce 2021 pĹ™ekvapil odbornĂky svĂ˝m rozhodnutĂm (sp. zn. 33 Cdo 72/2021), ve kterĂ©m konstatoval, Ĺľe v pĹ™ĂpadÄ› formy smlouvy o smlouvÄ› budoucĂ tĂ˝kajĂcĂ se pĹ™evodu nemovitostĂ pĹ™evážà tzv. smluvnĂ volnost stran tak, jak ji stanovuje obÄŤanskĂ˝ zákonĂk v paragrafech 1785 aĹľ 1788. A proto nic nebránĂ tomu, aby byla taková smlouva uzavĹ™ena ĂşstnÄ›.
Jakou zvolit vhodnou formu?
Smlouva o smlouvÄ› budoucĂ, která je dohodou o tom, Ĺľe mezi osobami dojde k pĹ™evodu nemovitosti, resp. k prodeji a koupi, je tedy platnĂ˝m právnĂm aktem, aĹĄ bude uzavĹ™ena ĂşstnÄ› nebo pĂsemnÄ›. NicmĂ©nÄ› pokud kupujĂcĂ plánuje financovat koupi nemovitosti prostĹ™ednictvĂm hypotĂ©ky, bude tĹ™eba pĹ™edloĹľit právnÄ› závaznĂ˝ dokument o tĂ©to koupi bance, u nĂĹľ bude o hypotĂ©ku žádat. V tomto pĹ™ĂpadÄ› se pĂsemnĂ©mu uzavĹ™enĂ smlouvy o smlouvÄ› budoucĂ nevyhne.
Podle realitnĂch makléřů a právnĂkĹŻ v oblasti nemovitostĂ je pĂsemná smlouva vhodnÄ›jšà mnohem vĂce neĹľ smlouva ĂşstnĂ, i v ostatnĂch pĹ™Ăpadech. Je to zejmĂ©na proto, Ĺľe ĂşstnÄ› mohou bĂ˝t nÄ›kterĂ© dohodnutĂ© Ăşkony pochopeny stranami nedostateÄŤnÄ› ÄŤi nepĹ™esnÄ›. A následnĂ© prokazovánĂ toho, co bylo ĂşstnÄ› dohodnuto, bĂ˝vá vĹľdy sloĹľitĂ©, zvláštÄ› kdyĹľ nenĂ pĹ™Ătomna žádná tĹ™etĂ strana, napĹ™Ăklad zprostĹ™edkovatel, maklĂ©Ĺ™ a podobnÄ›. ObÄ›ma stranám totiĹľ jiĹľ smlouvou o smlouvÄ› budoucĂ vznikajĂ povinnosti a jejich vymáhánĂ je mnohem jednoduššà pĹ™i pĂsemnĂ© formÄ›.
ZejmĂ©na tu je povinnost zavázanĂ© strany uzavĹ™Ăt smlouvu bez zbyteÄŤnĂ©ho odkladu potĂ©, co ji k tomu vyzve oprávnÄ›ná strana, a to v rozsahu, urÄŤenĂ©m smlouvou. V nĂ se uvádĂ nejen základnĂ Ăşdaje o kupujĂcĂm, prodávajĂcĂm a nemovitosti, ale i rĹŻzná omezenĂ, ÄŤi naopak oprávnÄ›nĂ. MĹŻĹľe to bĂ˝t napĹ™Ăklad povinnost zachovat vĂ˝mÄ›nek, podmĂnky pouĹľĂvánĂ cizĂ cesty k vjezdu na pozemek, doba na vyklizenĂ nemovitosti, splátkovĂ˝ kalendář ÄŤi jiná platebnĂ ujednánĂ a podobnÄ›. Pokud bude mĂt smlouva pouze ĂşstnĂ podobu, mĹŻĹľe se v kupnĂ smlouvÄ› leccos vytratit nebo mĹŻĹľe pĹ™i jejĂm podpisu dojĂt k nedorozumÄ›nĂm, kdy to ÄŤi ono ĂşstnÄ› dohodnutĂ© nebude v kupnĂ smlouvÄ› uvedeno.
ĂšstnĂ smlouva je stejnÄ› závazná jako pĂsemná
Ne vĹľdy jsou jednánĂ pĹ™ĂmoÄŤará, a ne kaĹľdĂ˝ pokládá ĂşstnĂ dohodu za právnÄ› zavazujĂcĂ. Pokud dojde k tomu, Ĺľe jedna ze stran odmĂtne podpis kupnĂ smlouvy bez závaĹľnĂ©ho dĹŻvodu, mohou mu z toho i pĹ™i ĂşstnĂm ujednánĂ plynout nepĹ™ĂjemnĂ© dĹŻsledky. Zde totiĹľ neplatĂ, Ĺľe co nenĂ psáno, to nenĂ dáno. Soud dle obÄŤanskĂ©ho zákona jasnÄ› uzná i ĂşstnĂ smlouvu o smlouvÄ› budoucĂ. Jde však o to, jak ji bude moĹľnĂ© prokázat. Ovšem i kdyby soud dospÄ›l k názoru, Ĺľe taková smlouva uzavĹ™ena nebyla, vznikne tĂ© stranÄ›, která dohodu nedodrĹľĂ, povinnost nahradit škodu, a to z titulu tzv. pĹ™edsmluvnĂ odpovÄ›dnosti.
I kdyĹľ tedy zákon uzavĂránĂ smlouvy o smlouvÄ› budoucĂ pĂsemnou formou nenaĹ™izuje a soudy jejĂ ĂşstnĂ formu respektujĂ, rozhodnÄ› se vyplatĂ mĂt závazky obou stran “ÄŤernĂ© na bĂlĂ©m“. KdyĹľ jedna ze stran odmĂtne podpis kupnĂ smlouvy a bude se hájit tĂm, Ĺľe to nebylo ĂşstnÄ› dohodnuto, mĹŻĹľe bĂ˝t dokazovánĂ o obsahu smlouvy sloĹľitĂ© a zdlouhavĂ©.
Související články
- Stavět a bydlet úsporně je trendem současnosti a potřebou budoucnosti
- Desítkám tisíc domácností hrozí vysoké pokuty za používání neekologických kotlů
- Co mohou sledovat kamery instalované na domě
- Nakupovat či vlastnit zemědělskou půdu se stále vyplácí
- Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika
- Za jakých podmínek může pronajímatel rekonstruovat nájemní byt