Na pozemky mohou vĂ©st dva druhy cest, jednak je to pĹ™Ămo veĹ™ejná komunikace, která navazuje na pozemek, anebo to mĹŻĹľe bĂ˝t soukromá cesta, kterou vlastnĂ nÄ›kdo z vlastnĂkĹŻ okolnĂch pozemkĹŻ. I kdyĹľ podle vyhlášky ÄŤ. 501/2006 Sb., je stanoveno, Ĺľe kaĹľdá nemovitost musĂ bĂ˝t pĹ™Ăstupná, neznamená to, Ĺľe tomu tak je.
PĹ™itom se ale mĹŻĹľete setkat s prodejem pozemku, kterĂ˝ vznikl rozdÄ›lenĂm, nebo jde o zemÄ›dÄ›lskou pĹŻdu, která se mĹŻĹľe nacházet mezi dalšĂmi poli, ale má odlišnĂ©ho vlastnĂka. To je tĹ™eba zjistit a nejideálnÄ›jšĂm je urÄŤitÄ› katastr nemovitostĂ. Tam se ukážou nejen hranice pozemku, ale i jeho napojenĂ na veĹ™ejnou komunikaci. PĹ™Ăstupnost totiĹľ neznamená cestiÄŤku po mezi dvÄ›ma poli, ale opravdovou cestu, která vám umoĹľnĂ dovĂ©zt cokoli na pozemek ÄŤi z nÄ›j cokoli odvĂ©zt, prostÄ› řádnÄ› ho uĹľĂvat.
Právo cesty na pozemek má oporu v zákonech a vyhláškách a jsou takĂ© stanoveny jejĂ parametry. Minimálnà šĂĹ™ka cesty musĂ bĂ˝t 2,5 metru. Pokud se na pozemku plánuje stavÄ›t rodinnĂ˝ dĹŻm ÄŤi chata, stavebnà úřad stavbu bez pĹ™ĂjezdovĂ© cesty nepovolĂ.
Pokud v katastru nemovitostĂ zjistĂte, Ĺľe cesta, která vede k danĂ©mu pozemku, nepatřà stejnĂ©mu majiteli, je nutnĂ© zjistit, zda je u tĂ©to cesty zapsána tzv. sluĹľebnost neboli vÄ›cnĂ© bĹ™emeno, kterĂ© zajišťuje právo cesty na pozemek. Pokud sluĹľebnost nenĂ zapsána v katastru nemovitostĂ, je nejprve tĹ™eba ji vyjednat s majitelem cesty. Ovšem spolĂ©hat se na to, Ĺľe se vše projedná aĹľ po koupi danĂ©ho pozemku, se nevyplácĂ. SluĹľebnost cesty byste mÄ›li poĹľadovat po prodávajĂcĂm, jinak radÄ›ji z obchodu ustoupit a najĂt si vhodnÄ›jšà pozemek.
I kdyĹľ se vlastnĂk zmÄ›nĂ, sluĹľebnost zĹŻstává
Podle obÄŤanskĂ©ho zákonĂku lze zĹ™Ădit sluĹľebnost stezky, prĹŻhonu a cesty. SluĹľebnost stezky zakládá právo chodit po nĂ nebo se po nĂ dopravovat lidskou silou, a právo, aby po stezce jinĂ pĹ™icházeli k oprávnÄ›nĂ© osobÄ› a odcházeli od nĂ nebo se lidskou silou dopravovali.
NeumoĹľĹuje ale vjezd na zvĂĹ™atech ani jakoukoli dopravu bĹ™emen. SluĹľebnost cesty zakládá právo jezdit po cestÄ› neboli pĹ™es sluĹľebnĂ˝ pozemek, jakĂ˝mikoli vozidly. SluĹľebnost prĹŻhonu pak znamená právo hnát zvĂĹ™ata pĹ™es sluĹľebnĂ˝ pozemek a jezdit tudy jinĂ˝mi neĹľ motorovĂ˝mi vozidly.
SluĹľebnost stezky a cesty pĹ™edpokládá uzavĹ™enĂ pĂsemnĂ© smlouvy. Jedná se o vÄ›cnĂ© právo, kterĂ© se zapisuje do katastru nemovitostĂ a nemusĂ bĂ˝t bezĂşplatnĂ© – to záležà čistÄ› na vlastnĂkovi danĂ© cesty, resp. vzájemnĂ© dohodÄ›. Ten, kterĂ˝ cestu vyuĹľĂvá, je takĂ© povinen pĹ™ispĂvat na jejĂ ĂşdrĹľbu. Velkou vĂ˝hodou je právÄ› zápis v katastru nemovitostĂ. SluĹľebnost cesty tak nenĂ vázána na vlastnĂka pozemku, ale prostÄ› patřà k pozemku jako takovĂ©mu. KoupĂ-li cestu jinĂ˝ vlastnĂk, sluĹľebnost nezaniká.
Dalšà moĹľnostĂ je odkoupit od souseda část pozemku, kterĂ˝ navazuje na veĹ™ejnou komunikaci, a bude moĹľnĂ© na nÄ›m pĹ™Ăstupovou cestu zĹ™Ădit. KoupÄ› je velmi vhodnĂ˝m Ĺ™ešenĂm, protoĹľe tĂm se v podstatÄ› eliminujĂ moĹľnĂ© sousedskĂ© problĂ©my a vztahy.
O právu zĹ™ĂzenĂ nezbytnĂ© cesty prostĹ™ednictvĂm soudu jsme jiĹľ pĹ™ed ÄŤasem psali. Soud mj. zkoumá, zda vlastnĂk vÄ›dÄ›l o neexistenci pĹ™ĂstupovĂ© cesty pĹ™i koupi nemovitosti. VÄŤasná dohoda o sluĹľebnosti, pĹ™ĂpadnÄ› odkoupenĂ pozemku pro zĹ™ĂzenĂ cesty, je tedy urÄŤitÄ› spolehlivÄ›jšĂm Ĺ™ešenĂm neĹľ sloĹľitĂ© soudnĂ vymáhánĂ.
Související články
- Jaké jsou povinnosti při poskytování služeb spojených s nájmem bytu?
- Jak má postupovat pronajímatel, pokud nájemce uteče z bytu
- Ceny nemovitostí přestaly klesat. Nových nemovitostí začíná opět přibývat
- Vyúčtování služeb nemusí být tragédií – stačí se připravit
- Chcete větší byt? Vhodné řešení může nabídnout nevyužívaná půda
- Jak efektivně čerpat hypotéku při stavbě nového domu