(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Hypotéky mladým jsou i letos mimo možný interval podpory

Hypotéky mladým jsou i letos mimo možný interval podpory

Reklama
Reklama

20.1.2012 – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR letos neobnoví podporu hypoték pro mladé u nově čerpaných úvěrů. Důvodem je fakt, že průměrné sazba úroků podporovaných hypotečních úvěrů je stále pod 5 procenty. Tento stav trvá již od loňského února.

Podpora hypoték je poskytována k úvěrům mladých na nákup bytů tak, že po dobu fixace úrokové sazby (nejdéle však po dobu 5 let) je poskytována podpora ve výši jednoho procentního bodu v případě, že průměrná sazba podporovaných hypoték za rok předcházející fixaci je v intervalu 5 až 6 %, dvou procent v případě intervalu 6 až 7 % atd.

„Rozhodné období pro výpočet průměrné úrokové sazby je vždy předešlý rok. V roce 2011 se však průměrné úrokové sazby podpořených úvěrů pohybovaly pod pěti procenty a v takovém případě se příspěvek pro nově čerpané úvěry neposkytuje,“ vysvětlil Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj. Snížení podpory na nulovou hodnotu bude dále provedeno rovněž u stávajících příjemců podpory, u kterých po 31. lednu dojde ke změně běžné úrokové sazby banky.

Většina bank při uzavření hypoteční smlouvy nechává současně s podpisem smlouvy podepsat klientem do 36 let věku také žádost o tento příspěvek. MMR takový postup, tedy podpis žádosti při uzavření úvěrové hypoteční smlouvy, doporučuje i pro současné období. V případě změny úroků v budoucnosti a současné změny fixace, klient získává nárok na podporu. Ovšem bez podané žádosti to zpětně možné není.

V letošním roce rozpočtuje MMR na výplatu pokračujících podpor hypoték 23 milionu Kč.
___________________________________________________________________________________________________

Podpora hypoték pro mladé se řídí Nařízením vlády č. 249/2002 Sb. Věk osob se posuzuje k termínu žádosti o podporu a nesmí v roce jejího podání přesáhnout 36 let. Úroková dotace je při splnění podmínky výše průměrných úrokových sazeb poskytována po celou dobu splácení hypotečního úvěru, maximálně však po dobu deseti let. Je poskytována na úvěr, nebo jeho část na koupi nejméně 2 roky staré nemovitosti. A to: do výše 800 tisíc Kč v případě koupě bytu anebo do 1,5 mil. Kč v případě koupi rodinného domu s jedním bytem. Část úvěru překračující tyto limity není dotována. Tuto státní podporu hypoték zprostředkují následující banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, Československá obchodní banka, GE Capital bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a UniCredit Bank

Autor:
Zdroj. Ministerstvo pro místní rozvoj

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama