(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Karlovy Vary: Bez Rusů by byly realitní obchody mrtvé

Reality Karlovy Vary: Bez Rusů by byly realitní obchody mrtvé

Reklama
Reklama

8.5.2012 – Karlovarsko stejně jako ostatní regiony Česka naříká na malý zájem o realitní obchody. Situaci zachraňují Rusové. Ovšem těch bohatých tady stále ubývá. Jedna z karlovarských realitních kanceláří kvůli ruské klientele otevírá pobočku dokonce přímo v Moskvě.

“V naší realitní kanceláři je z deseti prodejů devět realizováno s ruskými klienty. Mezi naše ruské klienty nepatří pouze ti z Ruské Federace, ale i Rusové žijící v západní Evropě či v USA,” potvrzuje zájem o reality v Karlových Varech od ruských občanů Jana Dvořáková, jednatelka společnosti Abra Real. Jenže zatímco dříve Karlovy Vary lákaly bohaté klienty z bývalého Sovětského Svazu, dnes se zde drží spíše ti ekonomicky slabší. “Mnozí bohatí Rusové znechucení nesmyslnou destruktivní vízovou politikou ČR se naopak snaží, a to celkem neúspěšně, zbavit svých draze nakoupených nemovitostí. Nicméně je nutné poctivě říci, že bez cizinců, především Rusů, bychom mohli ukončit realitní činnost,” doplňuje Dvořáková. Jenže to se zřejmě nestane, protože společnost Abra Real se rozhodla vyrazit ruské klientele vstříc a v červenci otevře novou pobočku přímo v Moskvě. “K tomuto kroku jsme se rozhodli z mnoha důvodů, ale zatím tuto roušku neodkryji. V každém případě neprozradím žádné tajemství, když řeknu, že jedním z důvodů byl i fakt, že o naše působení přímo v Moskvě byl zájem právě od našich stávajících klientů,” popisuje Jana Dvořáková.

Bohatých Rusů ubývá
Koncentrace Rusů, ať už návštěvníků, investorů nebo obyvatel, přináší i jeden negativní trend – velké množství rusky mluvících zprostředkovatelů. “Ti aktivně praktikují navýšení ceny nemovitostí o 30% a více, což přestavuje jejich provizi, a mají s tím u rusky hovořících kupujících permanentní úspěchy. Toto navýšení se samozřejmě odehrává v oblasti šedé ekonomiky,” popisuje neblahý trend Martin Lojda, ředitel Loyd Reality. On sám rozděluje zahraniční zájemce na dvě skupiny. První představují velmi solventní klienti, kteří přijíždí do Karlových Varů na 2-3 měsíce v roce, jsou velmi nároční, vyžadují nejvyšší kvalitu a kupují drahé byty. “Druhou skupinou jsou méně solventní klienti. Tito tu žijí skutečně celý rok, pracují zde a jsou to často oni, kdo navyšují kupní ceny bohaté skupině zájemců. Obecně lze ale říci, že zahraničních zájemců ubývá a také výrazně klesá jejich solventnost a jejich zájem se stále více soustřeďuje na levnější, nebo levné byty,” doplňuje Lojda.

Podle Jany Dvořákové patří Rusové ke klientům, kteří mívají jasnou představu o koupi nemovitosti a kladou jasné parametry poptávky. “Rusové jsou většinou velice otevření a přátelští klienti,” charakterizuje. Ruští klienti preferují nemovitosti v centru města, u bytu často požadují vysoké stropy a ke každé ložnici samostatné WC a koupelnu. “Nelitují peněz, aby bylo podle jejich vkusu. Jsou i případy, kdy třeba nádherně rekonstruovanou koupelnu nechají zcela předělat – tam, kde byla vana, je nyní WC a obráceně, vymění obkladačky a podobně,” uvádí z našeho pohledu bizardní situace Martin Lojda. Podle něho není také výjimečné, když kupující ani byt nevidí a spoléhá na svého zprostředkovatele.

Budoucnost nevypadá růžově
Na Karlovarsku došlo v posledních letech k dramatickému cenovému propadu cen všech nemovitostí, a jak se zdá, ještě se nezastavil. Důvodů je několik – nezaměstnanost, odchod mladých lidí za prací, problémy získat hypotéku. “V Karlových Varech je tedy obrovský počet volných nemovitostí, do kterých jednoduše není koho “dát”,  a to se samozřejmě odráží ve stálém poklesu cen. Je to vidět i na počtu volných nájemních bytů, kde jsou ceny mnohdy na stejné úrovni nebo i nižší než např: v Sokolově, Chodově či Ostrově,“ uvádí Dvořáková.

Jak vyplývá ze statistiky cen bytů společnosti EuroNet Media, která vychází z aktuálních cen prezentovaných nemovitostí, v karlovarském okrese si cenu oproti průměru celé ČR zachovávají hlavně menší kategorie bytů, naopak klesající tendenci mají byty 4+1. “V letošním roce očekáváme spíše stagnaci a mírný pokles cen. Zatím není žádný důvod ani indicie, že by se pokles cen zastavil a trh se oživil,” predikuje ne zrovna pozitivní prognózu Martin Lojda.

Průměrné ceny bytů dle kategorií v okrese Karlovy Vary v květnu 2012
Byty 1+1: 1.003.148 Kč
byty 2+1: 1.333.785 Kč
byty 3+1: 1.810.665 Kč
byty 4+1: 2.453.784 Kč

Zdroj: EuroNet Media, Statistiky cen bytů

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama