(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Dostupnost bydlení v České republice se stále zlepšuje

Dostupnost bydlení v České republice se stále zlepšuje

Reklama
Reklama

11.10.2012 – Výrazný pokles úrokových sazeb, ke kterému došlo na začátku září, způsobil další výrazné zlepšení dostupnosti bydlení v České republice. Opět musíme zopakovat, že stávající podmínky na trhu (ceny nemovitostí, úroveň úrokových sazeb a příjmů domácností nikdy v historii nebyly lepší a možnost pořízení vlastnického bydlení je na výborné úrovni.

Index dostupnosti bydlení
Index dostupnosti bydlení (IDB), který vyjadřuje míru zatížení domácnosti měsíční splátkou hypotéky, díky poklesu sazeb a cen nemovitostí v uplynulém měsíci klesl ve všech měřených kategoriích. Průměrné zatížení splátkou v případě hypotéky do 85 % LTV meziměsíčně pokleslo z 28,1 na 27,3 %, přitom ještě loni touto dobou se index dostupnosti pohyboval na úrovni 31,6 %. 

Index dostupnosti bydlení

K meziměsíčnímu poklesu indexu dostupnosti bydlení došlo napříč všemi regiony ČR s výjimkou Karlovarského kraje, kde IDB85 meziměsíčně vzrostl o 0,97 p.b. Naopak k největšímu poklesu, a tím pádem nejvýraznějšímu zlepšení dostupnosti bydlení, došlo v Libereckém (-1,43 p.b.), Olomouckém (-1,50 p.b.) a Jihomoravském kraji (-1,52 p.b.), kde průměrná cena bytů meziměsíčně klesla z 1,74 milionu na 1,68 milionu Kč.

Index návratnosti bydlení
Index návratnosti bydlení (IDB) v září poklesl (všechny byty, celá ČR) z hodnoty 3,98 roky na 3,92. V praxi tato čísla znamenají, že k uhrazení průměrné ceny bytu nyní stačí české domácnosti měně než 4násobek čistého ročního příjmu. Oproti stejnému období předchozího roku se doba návratnosti (INB) zkrátila zhruba o pět měsíců. Loni v září hodnota indexu totiž činila 4,34 roku.

Index dostupnosti bydlení

Z bližšího pohledu jsou však patrné výrazné rozdíly mezi jednotlivými regiony. Zatímco na Vysočině, v Ústeckém a Moravskoslezském kraji se index návratnosti dlouhodobě drží pod hodnotou 3 let,  druhým extrémem je hlavní město Praha, kde se index dlouhodobě pohybuje na 2násobku celorepublikového průměru a až do nedávna návratnost investovaných prostředků přesahovala 8 let. Až letos v únoru index prolomil tuto úroveň a nyní už dokonce atakuje hranici 7 let.

Zářijové výsledky dostupnosti bydlení potvrdily naše očekávání. Díky poklesu sazeb došlo k jejímu dalšímu výraznému zlepšení. V následujících měsících očekáváme, že úrokové sazby hypoték s velkou pravděpodobností ještě klesnou. Vzájemná interakce nízkých úrokových sazeb a příznivých cen nemovitostí bude i nadále vytvářet výborné podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Dostupnost bydlení podle našich odhadů se udrží na stávajících úrovních i po zbytek roku. 

Projekt Dostupnost bydlení je společným projektem realitních portálů www.realitycechy.cz, www.realitymorava.cz a společnosti GOLEM FINANCE s.r.o.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama