(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Realitní kanceláře vzdělávají veřejnost pomocí seminářů

Realitní kanceláře vzdělávají veřejnost pomocí seminářů

Reklama
Reklama

19.10.2012 – Každý někdy v životě potřebuje prodat, pronajmout nebo koupit byt. Jak se ale v realitní branži rychle vyznat? Některé realitní kanceláře nabízí řešení v podobě seminářů, které jsou zaměřené nejen na praktické informace, jak si výhodně pořídit bydlení a přitom nenaletět, ale také na to, jak funguje práce realitních makléřů.

Je běžné, že realitní kanceláře a jiná profesní sdružení nabízejí pro realitní makléře odborná školení. Stále častěji je ale možné najít také vzdělávací akce, které organizují realitní kanceláře pro laickou veřejnost. Většinou zcela zdarma. Je to zcela jistě dobrý krok, který pomůže rozšířit realitní vzdělanost, ale rozhodně je to pro realitní kanceláře i skvělý marketingový tah, kterým si mohou přitáhnout nové klienty.

Kultivace trhu i lepší image
Semináře pro veřejnost nabízí už čtvrtým rokem brněnská realitní společnost Matras & Matras. “Zájem o semináře je většinou značný. Protože se lidem věnujeme individuálně, nedokážeme přijmout všechny zájemce najednou. Ty, na které se nedostane, řešíme později dle jejich možností,” popisuje Tomáš Matras, jednatel společnosti. Zájemci si mohou vybrat z pěti t – jak výhodně pronajmout byt, prodat nemovitost, jak nenaletět při prodeji či koupi, nebo jak výhodně získat hypotéku. Semináře trvají asi hodinu a zájemci by si měli s přihláškou pospíšit, protože společnost je organizuje příští týden v rámci Dne otevřených dveří. “Chceme předat zkušenosti, lidem přinášet informace a kultivovat realitní trh,” zdůvodňuje pořádání seminářů Tomáš Matras. Zároveň ale dodává, že chce také vylepšit image realitních kanceláří, ke kterým má stále hodně Čechů velkou nedůvěru.

Větší znalosti, ovšem nejistota trvá
Jak vypadá ve skutečnosti práce realitního makléře, to se snaží lidem přiblížit seminář, který opakovaně druhým rokem pořádá pražská kancelář RE/MAX Harmony. “Některé zájemce to zajímá jen teoreticky, někoho proto, že někdy uvažoval o profesi makléře, ale neumí si pod tím nic konkrétního představit. Lidi nejvíce zajímá, co je potřeba k tomu stát se makléřem, jestli je někdo vzdělává, jak se hledají zákazníci,” popisuje Lucie Svobodová. Přiznává však, že tyto semináře mnoho zájemců neláká.
Kromě toho RE/MAX Harmony pořádá i bezplatnou poradnu, kterou mohou využít všichni, kdo váhají, zda mají využít služeb realitní kanceláře. “Vysvětlíme výhody, objasníme postup naší práce. Necháme nahlédnout do cenových map, popíšeme stanovení tržní ceny, můžeme nechat nahlédnout do listu vlastnictví. Nabízíme vytvoření odhadu tržní ceny bytu pro účely dědického řízení,” doplňuje Svobodová. Poradnu společnost připravuje na polovinu listopadu.
Velký úspěch zaznamenaly v loňském roce letní semináře “Jak koupit byt” a “Financování koupě bytu”, kterou pro veřejnost připravila realitní kancelář LEXXUS a developerská společnost BCD Group. Semináře navštívila asi stovka zájemců. Podle společnosti LEXXUS semináře prokázaly, že Češi mají větší přehled o realitním trhu než před několika lety, ale na druhé straně se ukázalo, že panuje stále nejistota v otázkách, jako je třeba podpis kupní smlouvy nebo správa nemovitosti.
“Češi moc vzdělaní na poli realit nejsou. Neradi za tuto službu platí, myslí si, že tuto práci zvládnou sami svépomocí. Proto je tolik nepříjemných zkušeností, soudů, a to bohužel i s takzvanými “realitkami!, kteří svojí špatnou prací kazí jméno realitních kanceláří na úrovni,” kritizuje Lucie Svobodová. “Češi nejsou málo vzdělaní, ale je to obor natolik složitý, že vyžaduje specializaci a skutečně kvalitních zdrojů je málo,” poznamenává Tomáš Matras.

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama