(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Výběr realitní kanceláře: reference jsou zásadní

Výběr realitní kanceláře: reference jsou zásadní

Reklama
Reklama

15.12.2013 – Realitní kanceláře jsou tu zejména od toho, aby klientům zajistily bezproblémový průběh transakce. Součástí etických kodexů je zpravidla bod týkající se čestného a profesionálního přístupu. Ve výjimečných případech však tento chybí. Podle jakých kritérií by si měl klient vybírat realitní kancelář a čemu by měl ještě před podpisem smlouvy věnovat pozornost?

Zdeněk Pouba, majitel společnosti RE/MAX Reality Servis Opava, se nám svěřil s jedním případem podvedeného klienta. Ten se na něj obrátil s žádostí o pomoc. Bohužel pozdě, smlouva již byla podepsána. “Jednalo se o případ, kdy při prodeji nemovitosti byla s nejmenovanou realitní kanceláří sjednána exkluzivní smlouva, kterou si klient před podpisem neměl možnost prostudovat. Od této chvíle komunikace mezi oběma stranami ěř neexistovala. Kancelář na klientovy dotazy reagovala obecnými, nesrozumitelnými frázemi, proto dospěl k rozhodnutí spolupráci ukončit. Zjištění, že smlouva je uzavřena na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou tři měsíce, mu ale jeho záměr neumožnilo realizovat,” říká Zdeněk Pouba.

Podepsaná smlouva tak zůstala i nadále v platnosti – výhodná pro makléře, nevýhodná pro klienta. Jejím obsahem byla i část o smluvní pokutě v případě zmaření obchodu kanceláře. V praxi to znamená, že realitní kancelář má výhradní právo prodeje svěřené nemovitosti. Jiný prodej není akceptován a penalizuje se nemalou částkou. Klient by musel kanceláři zaplatit “ušlou” provizi + pokutu 10 % z prodejní ceny nemovitosti.

Podívejme se na příklad s konkrétními čísly: prodej bytu za 1 500 000 Kč, z toho provize 5 % (75 000 Kč) + pokuta 10 % (150 000 Kč). Celkem tedy klient zaplatí kanceláři 225 000 Kč za to, že si sám zajistí kupce. V tomto případě je jen jedna možnost – vypovědět smlouvu, čekat tři měsíce a věřit, že se byt prodá.

Z daného případu plyne, že je před podpisem jakékoli smlouvy nezbytně nutné si tuto řádně prostudovat a v případě nejasností požádat o radu odborníka. Vhodné je spolupracovat se seriózními realitními kancelářemi, např. rodinného typu, s mnohaletou historií. Jednou z cest jsou reference od známých, rodiny.

Hana Muchová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama