(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Nový občanský zákoník. Noční můra realitních makléřů

Nový občanský zákoník. Noční můra realitních makléřů

Reklama
Reklama

1.4.2014 – Již v loňském roce jsme vás informovali o plánované novelizaci občanského zákoníku, která vešla v platnost dne 1. 1. 2014. Vzhledem k tomu, že změn týkajících se realitního trhu bylo opravdu hodně, vznikl katastrální zákon č. 256/2013 Sb. o katastru nemovitostí. Současně nabyly účinnosti tři nové vyhlášky: 1) č. 357/2013 Sb., katastrální vyhláška; 2) č. 358/2013 Sb., vyhláška o poskytování údajů z katastru nemovitostí; 3) č. 359/2013 Sb., vyhláška o stanovení vzoru formuláře pro podání návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu.

Informace uvedené v katastru nemovitostí jsou zásadní a směrodatné. Osoba, jež má zde právo k nemovitosti zapsáno, má přednost před tou, která tuto skutečnost (př. koupě majetku) příslušnému úřadu neuvedla. Ode dne zápisu je vlastník (případně osoba s jiným druhem práva k dané stavbě) veřejně známý a v dobré víře je evidovaný stav považován za odpovídající skutečnosti.

Pokusům o falešné převedení nemovitosti je konec
S příchodem nového roku je těžší převést na sebe nemovitost bez vědomí vlastníka. Toto zajišťuje tzv. hlídací pes. Jedná se o novou placenou službu katastrálního úřadu upozorňující na jakékoli změny u nemovitostí, které jsou součástí majetku uživatele služby. Informace jsou klientům předávány prostřednictvím emailu, SMS či datové schránky. To vítají primárně osoby s trvalým bydlištěm v České republice, které ovšem žijí dlouhodobě v zahraničí.

Jistou nevýhodu ovšem tvoří prodloužení vkladového řízení. Katastrální úřad totiž může např. vklad povolit nejdříve 20 dní po předání informace majiteli nemovitosti. Běžný vklad se tedy prodlužuje z původních 10 dnů (do konce loňského roku) na minimálně trojnásobek, tzn. jeden měsíc. V případě hypotečního úvěru na lhůtu dvou měsíců. To jsou ale jen ty jednoduché případy.

Miluše Hurtová z realitní kanceláře DESMIN vysvětluje: “Veškeré uhrazené exekuce a následné výmazy práv exekutorů musí být řešeny vkladem se všemi náležitostmi, tj. zejména ochrannou lhůtou 20 dnů pro každé podání vkladu (výmazu). Když vezmeme v potaz, že exekutor může mít na list vlastnictví až 3 zápisy (1. nařízení exekuce; 2. zástavní právo exekutorské; 3. exekuční příkaz k prodeji nemovitosti), vše se neúměrně pozdrží.”

Noční můra realitních makléřů
“Bohužel jsem měla tu čest si jako první vklad vyzkoušet naprostou noční můru všech realitních makléřů,” dodává Miluše Hurtová a uvádí konkrétní příklad, jehož předmětem byl výmaz exekucí dvou exekutorů a následný vklad na nového majitele. Každý z exekutorů podal návrh na tři vklady. Ve stejnou chvíli bylo na katastru nemovitostí šest vkladů (výmazů práv exekutorů). Samotný zápis vlastnictví kupujícího je v pořadí až sedmým vkladem, přičemž každý má svoji ochrannou lhůtu, což v praxi znamená 20 dnů x 7 vkladů.

Kompletní článek si můžete přečíst v aktuálním vydání realitního magazínu, který si můžete nyní bezplatně stáhnout.

REALITY ČECHY bžezen 2014

Hana Muchová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama