(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Král luxusu přišel za den o 246 miliard. I tak je Arnault nejbohatším člověkem - iDNES.cz

Král luxusu přišel za den o 246 miliard. I tak je Arnault nejbohatším člověkem

Reklama
Reklama

Podnikání skupiny LVMH zahrnuje takové značky jako je Louis Vuitton, Christian Dior nebo třeba Moet & Chando. I po akciovém výprodeji jeho společností ale francouzskému miliardáři stále náleží majetek v hodnotě 191,6 miliardy dolarů (zhruba 4,2 bilionu korun) a jen za letošní rok si přišel na 29,5 miliardy (649 miliardy korun). Informovala o tom agentura Bloomberg.

Investoři nabrali v posledních dnech dojem, že případné utlumení výkonu americké ekonomiky se může přelít i do oblasti poptávky po luxusním zboží.

Akcie LVMH za úterý na pařížské burzy klesly o pět procent a celkový evropský sektor s luxusním zboží přišel o 30 miliard amerických dolarů (660 miliard korun).

Vývoj hodnoty akcií LVMH

V případě pokračujícího hospodářského zpomalení USA se ale může cena akcií LVHM dál propadat. I analytici Deutsche Bank Matt Garland nebo Adam Cochrane očekávají, že investoři mohou být u evropských luxusních akcií opatrnější.

Kvůli propadu Arnaultova majetku se zároveň ztenčil rozdíl mezi dvěma nejbohatšími lidmi na světě. Elon Musk totiž na Aurnalta podle nejnovějších dat ztrácí už jen 11,4 miliardy dolarů (asi 251 miliard korun).

LVMH a její francouzští rivalové z oblasti luxusního zboží jsou pro evropský akciový trh tím, čím jsou pro USA velké technologické firmy. Trend je patrný i z žebříčku globální tržní hodnoty firem. Tam, kde dříve dominovala řada technologických společností, se rovněž pohybuje i LVMH.

Předseda představenstva a generální ředitel LVMH Bernard Arnault vstoupil do světa luxusu v roce 1984, kdy převzal zkrachovalou textilní skupinu Boussac Saint-Freres, která však vlastnila klenot: značku Christian Dior. Oddělil většinu ostatních podniků společnosti a neočekávaný zisk využil k nákupu kontrolního podílu v LVMH, jejíž dvě hlavní společnosti, Louis Vuitton a Moët Hennessy, se spojily v roce 1987.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama