Ve dnech 22. a 23. května 2025 se uskutečnila oficiální návštěva zástupců Tokijské advokátní komory (Tokyo Bar Association, TBA) v České republice. Tato významná událost zahrnovala jak zdvořilostní návštěvu sídla České advokátní komory (ČAK) v Praze, tak i slavnostní podpis memoranda o porozumění mezi oběma komorami v Brně v předvečer galavečera Právník roku 2024.
Pražské setkání v sídle ČAK
Ve čtvrtek 22. května 2025 přivítal tokijskou delegaci v historickém sídle ČAK v Kaňkově paláci místopředseda ČAK JUDr. Martin Maisner spolu s tajemníkem ČAK JUDr. Petrem Čápem a stálou zástupkyní ČAK v Bruselu Mgr. Alžbětou Dvořákovou Recovou. JUDr. Maisner v úvodu představil činnost České advokátní komory a její klíčové pravomoci dle zákona o advokacii, mezi něž patří vedení seznamu advokátů, dohled nad výkonem advokacie a kontrolní a kárné pravomoci ČAK, vydávání závazných pravidel profesní etiky, organizace vzdělávání a advokátních zkoušek a další.
Obě delegace si vyměnily informace o fungování svých komor a advokátních systémů. Tokijskou advokátní komoru, největší advokátní komoru v Japonsku, která sdružuje více než 20 000 členů, zastupovali bývalý předseda Toshinori Ueda, bývalý místopředseda Yukinori Machida a Kei Miyoshi, zástupce vedoucí mezinárodní sekce. Delegace představila strukturu TBA, její mandát v oblasti profesní etiky, právní pomoci a ochrany základních práv, stejně jako její aktivity na poli lidských práv a mezinárodní spolupráce.
Slavnostní podpis memoranda v Brně
Dne 23. května 2025 se v prostorách SIESTA Lounge hotelu International v Brně konal slavnostní podpis memoranda o porozumění mezi Českou advokátní komorou a Tokijskou advokátní komorou. Předseda ČAK Robert Němec přivítal zahraniční hosty a ve svém projevu zdůraznil význam navázání užší spolupráce mezi oběma institucemi. Vyjádřil přesvědčení, že podepsané memorandum přispěje k prohloubení odborného dialogu, sdílení zkušeností a podpoře vzájemného porozumění mezi českými a japonskými advokáty.
„Toto memorandum není jen symbolem spolupráce, ale i závazkem k budování dlouhodobého vztahu založeného na důvěře, respektu a sdílených hodnotách,“ uvedl ve svém vystoupení předseda ČAK.
Za Tokijskou advokátní komoru vystoupil bývalý předseda Toshinori Ueda, který vyjádřil vděčnost za přijetí a ocenil příležitost k navázání užší spolupráce. Po slavnostním podpisu memoranda následovalo předání pamětních darů a společná fotografie.
Mezinárodní rozměr setkání
Svědky slavnostního aktu podpisu memoranda o porozumění se stali zástupci advokátních komor ze Slovenska, Slovinska a Maďarska. Mezinárodní atmosféra celého setkání podtrhla význam budování mostů mezi advokátními komorami napříč kontinenty a posilování globální sítě spolupráce mezi advokáty.
Mgr. Lenka Vojířová, vedoucí odboru mezinárodních vztahů ČAK
Foto: redakce AD, ČAK
Související články
- V centru Prahy vzniklo zařízení pro děti, které mají rodiče ve vězení – Svět práva
- Nelze zacházet různě s osobami ve stejné situaci z důvodu národnosti – Svět práva
- Advokátky a advokáti budou mít nově možnost složit slavnostní slib v Brně – Advokacie
- Senát zřejmě schválí úpravu služby na zastupitelských úřadech v cizině – Legislativa
- Trh s kryptoaktivy dostane zákonná pravidla, návrh schválila sněmovna – Legislativa
- SDEU k opětovnému zápisu požívacích práv k zemědělské půdě v Maďarsku – Judikatura