Malá dřevostavba u lesa se zahradou by potřebovala hlavně zateplit. A také zbavit vlhkosti, podlaha byla místy už úplně prohnilá. Spaní pro deset lidí stísněné, stejně jako miniaturní kuchyň.
Původní stav chaty
Rodina proto tráví většinu času, pokud to počasí dovolí, venku. Dokonce i na zahradě vaří. K dispozici mají pouze „kadibudku“ s chemickým záchodem. Přesto zde v době covidu trávili spoustu času, a to včetně dětí.
Místo sedlové střechy pultová
Architekti Petr Portych, Martin Štrouf a sochař Sebastian Wojnar museli postupně montovanou chatu na kamenné podezdívce zbavovat nejen věcí z interiéru, ale postupně musely zmizet podlahy, okna i špatně izolovaná střecha.
„Cílem dispozičně provozní úpravy bylo vytvořit obytný prostor, kde se pohodlně potká i deset lidí, a adekvátně tomu vybavit i dva pokoje/ložnice. Záměr přestavby stojí na využití polohy chaty vůči lesu a otevření se směrem k jižně orientované zahradě, popisuje architekt Martin Štrouf.

Vstupní dveře se přesunuly na druhou stranu než byly původně.
Hlavním prvkem přestavby se stala okenní sestava s bezrámovým zasklením. Díky posuvnému portálu propojila obytnou místnost s nově vybudovanou terasou. Hlavní obytný prostor je tak otevřený a krásně prosvětlený. Během letních měsíců mohou oba prostory fungovat společně, na jedné úrovni.
„Pro chatu jsme zvolili kombinaci žluté a modré barvy, doplněné neutrální šedou. Každá z barev má svůj význam, žlutou jsme použili na výplně otvorů, okna, okenice, dveře a průchody. Královská modř je na veškerém nábytku spojeném se stavbou, tedy na kuchyni, šatních skříních, palandách atd. Šedou barvou je pojednána vlastní konstrukce: štuk, dřevěný obklad i střešní krytina,“ popisuje architekt Štrouf.
Zcela nová je střecha i její tvar. Pultová střecha byla zateplená pomocí minerální vaty s plechovou krytinou a provětrávanou mezerou. Obvodové konstrukce se musely obnažit, zateplit pomocí minerální vaty mezi sloupky a nově zaklopit parozábranou a palubkami.

Jedna z nových ložnic
Rodina bude muset vyřešit ještě hygienické zázemí, byla by škoda používat dál jen dřevěnou kadibudku. Mít v chatě myčku a „toaletu“ jen provizorní, to není ta správná kombinace.
Související články
- Útulný loft vám vyrazí dech, najdete tu i paludárium a další vychytávky
- Dům z roku 1957 vypadá po rekonstrukci jako nedávno postavený
- Uprostřed domu mají patio se vzrostlým stromem, všude je tak světlo
- Při rekonstrukci domu se odstranily staré nánosy, zůstaly obnažené cihly
- Interiér s růžovým kuchyňským ostrůvkem nadchl i mezinárodní porotu
- Po rekonstrukci bytu je všechno jinak, třeba z kuchyně je pracovna