(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Česko vstoupilo do evropské sítě pro bádání o dějinách 20. století – Svět práva

Česko vstoupilo do evropské sítě pro bádání o dějinách 20. století – Svět práva

Reklama
Reklama

Česká republika se plně připojila k síti 40 zemí, jejíž náplní je podpora bádání o evropských dějinách a paměti 20. století. Mezinárodní iniciativa Evropská síť paměti a solidarity (ENRS) existuje z rozhodnutí ministerstev kultury Německa, Maďarska, Polska a Slovenska 20 let a aktuálně zahrnuje víc než 500 institucí. Česko mělo dosud pouze status pozorovatelské země. Vedoucí Úřadu vlády ČR Jana Kotalíková při podpisu prohlášení o přistoupení k síti v Kramářově vile uvedla, že síť je platformou pro sdílení zkušeností a vyrovnávání se s minulostí.

 

„Před 35 lety nikdo nečekal, že s námi stíny nacistické okupace a komunistické totality zůstanou tak dlouho, dokonce tak dlouho, jako trvalo samotné období nesvobody. Evropská síť paměti a solidarity je právě tou platformou, kde se můžeme scházet jako přátelé, sdílet zkušenosti, diskutovat. Pracovat na tom, abychom se postupně vyrovnávali s naší společnou minulostí a tvořili při tom co nejlepší společnou budoucnost,“ uvedla Kotalíková.

Zemi bude v síti zastupovat Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který rovněž nominuje české zástupce do poradních orgánů instituce. Vstup do ENRS umožní ústavu spoluúčast na projektech nejen mezinárodního, ale i bilaterálního významu, což přispěje k rozvoji vzdělávacích aktivit v národním kontextu. Zejména forma vedení dialogů a vnímání souvislostí vlastních dějin mohou být mezinárodní spoluprací významně podpořeny, míní ředitel ústavu Ladislav Kudrna.

Společné projekty zahrnují každoroční akademické akce a rozmanitou škálu kulturních iniciativ a vzdělávacích kampaní. ÚSTR se zapojením do sítě dostává do užšího sepětí například s Nadací centra války a míru v norském Narviku, Evropskou observatoří paměti v Barceloně nebo gruzínským Ústavem pro rozvoj svobody a informací a stovek dalších partnerských institucí, ústavů a úřadů, mezi nimiž nechybí ani velvyslanectví vybraných zemí.

Během uplynulých 20 let se do spolupráce se sítí zapojily například také Akademie věd ČR, Knihovna Václava Havla, Nadace Post Bellum a univerzity v Praze, Pardubicích a Liberci.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: FREEPIK.com

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama