(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Zálohovat budeme nejdříve za dva roky. Nápoje tím nezdraží, sliboval Hladík - iDNES.cz

Zálohovat budeme nejdříve za dva roky. Nápoje tím nezdraží, sliboval Hladík

Reklama
Reklama

„Nejdřívější termín spuštění je polovina roku 2025. Teď jsme zveřejnili parametry, do konce roku chceme mít napsanou novelu zákona, poté ji chceme projednat v parlamentu, a potom potřebujeme zhruba rok, aby se na změnu nachystal celý systém i obchodníci,“ uvedl Hladík k připravovanému funkčnímu zálohovému systému PET lahví a plechovek.

Tím v současnosti disponuje třináct evropských zemí včetně Slovenska. V České republice připravuje návrh zákona o zálohách MŽP od února letošního roku. Cílem resortu je využití tohoto odpadu jako cenného surovinového zdroje.

V tomto smyslu by se podle Hladíka měly zálohovat všechny plasty a všechny plechovky od jednoho decilitru do tří litrů, a to tak, že nezdraží samotný nápoj. Princip tak bude podobný jako u zálohovaných lahví od piva. „Koupím si minerálku za dvacet korun, a spolu s tím zaplatím i zálohu o čtyřech až pěti korunách. A stejně jako u pivní lahve to potom při vracení dostanu zpátky,“ vysvětlit ministr životního prostředí.

Dle jeho slov ještě resort diskutuje o zálohové částce. „Chceme odlišit sklo, které je nejvíce ekologické, protože to vymýváme a opakovaně používáme. U plastu a PET lahví je to jinak. Tam vyrobíme novou petku nebo plechovku,“ doplnil Hladík.

V Česku prozatím recyklace PET lahví funguje na úrovni vybraných prodejen řetězců Kaufland a Lidl. Pilotní projekt vychází z mezinárodní strategie REset Plastic obchodní skupiny Schwarz, jíž jsou Kaufland i Lidl součástí. Oba řetězce dlouhodobě usilují o snížení množství plastu ve všech svých divizích a o opětovnou využitelnost obalových materiálů.

Z analýzy, kterou si nechal zpracovat Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) však vyplývá, že zavedení zálohového systému bude stát bezmála 5,2 miliardy korun. Dalších téměř 1,3 miliardy korun bude zapotřebí k zajištění provozu.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama