(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Zaměstnancům se v pátek nechce pracovat. Firmy řeší, jak mizerný trend otočit - iDNES.cz

Zaměstnancům se v pátek nechce pracovat. Firmy řeší, jak mizerný trend otočit

Reklama
Reklama

Páteční pracovní produktivita je po celém světě dlouhodobě mizerná. Výzkumníci z Fakulty pro veřejné zdraví na Texaské univerzitě spočítali, že americkou ekonomiku již stála asi 1,9 bilionu dolarů. Zlepšení je však v nedohlednu, informovala agentura Bloomberg.

Firmy po celém světě zkoušely v minulosti mnohé. Některé přistoupily k tomu, že pátky po určitou dobu pojaly neformálně. Jiné svým zaměstnancům poskytly během letních pátků několikahodinová volna, další na pracoviště opakovaně objednávaly pizzy nebo zmrzliny zdarma. Výsledky se však nedostavily.

S dalším pokusem před pár týdny přišel Steven Fitzgerald, prezident společnosti Habanero Consulting Group ve Vancouveru. Ten zavedl, že v pátek nebude mít žádný z jeho 65 podřízených ani jednu pracovní schůzku. „Je snadné chodit od schůzky ke schůzce, a přitom o ničem nepřemýšlet,“ komentuje své rozhodnutí. Výsledky tohoto experimentu se budou vyhodnocovat v několika dalších měsících.

Některé společnosti se třeba zase rozhodly úplně zrušit páteční odpolední směny. „Za čtyři a půl dne bychom mohli dosáhnout stejné produktivity jako za pět dnů. Nemyslím si, že páteční odpoledne v práci něco reálně přináší,“ říká profesor Mark Benden z Texaské univerzity.

Většina experimentů se v minulých letech odehrávala hlavně v menších pracovních kolektivech. Naprostá většina z nich se problém v podobě pracovní neaktivity snažila řešit pozitivní motivací. Některé na to jdou ale i jinak.

Například vedení společností United Parcel Service či třeba JPMorgan Chase nařídilo, že většina pracovníků bude každý svůj pracovní den trávit v kanceláři. Podobně zareagovala i Deutsche Bank, která svým zaměstnancům zakázala pracovat z domova během pátků a pondělků.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama