Dispozice bytu 5+kk developerského projektu v pražském Karlíně zůstala téměř beze změn. Ze standardního vybavení interiérová designérka (v tomto případě i majitelka nemovitosti), vzala „na milost“ jen interiérové dveře. Vše ostatní řešila nově: podlahové krytiny, vybavení koupelen, dveřní kování, zásuvky, vypínače… „Neřekla bych, že standard byl špatný, jen má představa byla jiná,“ vysvětluje.
Interiérová designérka Ivanka Kowalski
Předností mezonetového bytu v 9. patře je podle ní bydlení ve dvou úrovních a střešní terasa s krásným výhledem na město. Velkoformátová okna zastiňují jen exteriérové žaluzie.
„Nechtěla jsem se připravit o nerušený pohled na protější zelený kopec i na lodžii, na níž v létě trávíme hodně času. Vzhledem k vysokému stropu části obývacího pokoje jsem vytvořila stylizovaný loftový interiér. V podstatě strohý, ale elegantní. K černo-bílému ladění mě inspirovala prosklená fasáda a antracitové okenní rámy. Interiér tím získal nestárnoucí prvek, který nijak neomezuje a nesvazuje. Doplňky a barevné akcenty se dají v budoucnu jakkoliv vybírat a kdykoliv obměňovat,“ přibližuje klady návrhu Ivanka Kowalski.
Posledních patnáct let bydlí v Praze. Předtím žila v Anglii, v Londýně absolvovala prestižní designovou školu Inchbald School of Design.
Nejlépe na značkách

Majitelka bytu spolupracovala na několika projektech se společností Konsepti a nedávno i na vlastním bytě. Interiérový designér Ondřej Rusňák z této firmy pro ni rozkreslil kuchyň a šatnu. Díky portfoliu firmy, která se od roku 1995 věnuje interiérům a český trh roky obohacuje designovým nábytkem, doplňky i osvětlením, bylo možné vybírat z nabídky světových značek, MDF Italia, Moroso, Baxter, B&B Italia, DePadova či Gubi. Novou pohovku v obývacím pokoji doplňuje ikonické křeslo UP 50 od B&B Italia. Není nové, majitelka si je s sebou přistěhovala kvůli designu, ale i jeho pohodlnosti.
Kuchyňská linka Xila je luxusní „typovkou“ od italského výrobce Boffi v provedení matný lak, vybavená je špičkovými spotřebiči Gaggenau. Na dotaz, zda neměla obavy, že černá bude působit chladně a bude se hůř udržovat, majitelka odpověděla s velkým přesvědčením.

Kuchyňská
linka Xila italské
značky Boffi
v provedení
matný lak,
keramická
pracovní deska,
spotřebiče
Gaggenau
„Vůbec ne, vždy záleží na proporcích v použití barev či texturách materiálů. Toto je jeden z nejdůležitějších aspektů interiérů, kterému věnuji hodně času. Proto byt působí útulně. Věděla jsem, že chci černou kuchyň. V tmavých skříních totiž vypadají dobře černé spotřebiče. Jasnou volbou byla keramická pracovní deska, hlídala jsem také minimalistické kvalitně zpracované detaily,“ popsala.
Černobílou optikou
Ve spodní části bytu jsou kromě obývacího pokoje umístěné ještě ložnice se šatnou a navazující originální prosklená koupelna. Do dvou dalších dvou pokojů, šatny, pracovny a technické místnosti se musí po schodech.
„Bydlím tu s mladší dcerou, starší za námi přijíždí na návštěvy. Má tu ovšem zařízený svůj pokoj, který v případě potřeby funguje jako ubytování pro návštěvy. Obě koupelny (ve spodním i horním patře) jsem, co se týká materiálů, navrhla identicky,– to znamená v kombinaci mého oblíbeného carrarského mramoru, bílé stěrky a lité podlahy,“ popisuje majitelka.
A dodává: „Jde o můj první vyloženě černo-bílý interiér a byla jsem zvědavá, jak v reálu dopadne. Na barvy si totiž moc nepotrpím. Jejich trendy přicházejí a odcházejí a já jsem chtěla vytvořit něco nadčasového, co nezestárne. Dvoubarevnou abstrakci narušují jen pestřejší odstíny různých artefaktů. Mám nejraději neutrální odstíny, všechny šedé na stupnici mezi bílou a černou.“

Originálně řešená
šatna v ložnici
v kombinaci skla
a černě mořeného
dřeva
Přestože Ivanka Kowalski má ráda i přírodní materiály (třeba matný kámen), v bytě na první pohled není vidět dřevo. To proto, že se jí nelíbí, má-li jeho povrch nádech dožluta či dočervena.
„Nahoře jsem zvolila na podlahu bělená dubová prkna, v kuchyni jsem se dřevu vyhnula. Kámen by byl moc těžký, keramika sterilní, oba materiály by navíc měly spáry. Zvažovala jsem na podlahu terazzo. Nakonec zvítězil polyuretan, je měkčí a teplejší na dotek a já doma ráda chodím naboso,“ prozrazuje.
Hodně designu, trochu divočiny
Ivanku Kowalski vždycky bavil design a móda, přesto vystudovala nejprve matematicko-fyzikální fakultu a má za sebou úspěšnou kariéru v bankovnictví. Na otázku, co může mít ,suchá’ věda společného s kreativitou, odpovídá: „Matematika je myšlenková činnost zabývající se idealizovanými pojmy a imaginárními objekty. To vyžaduje představivost. S designem má tím pádem dost společného. K oběma disciplínám potřebujete prostorovou představivost, smysl pro estetiku a proporce.“

KRÁSNÁ DIVOČINA Pokoj pro dceru v horní části bytu, koberec z pravé kůže dovezený z Jižní Afriky.
Vrátila se však ke své první lásce, k designu. V tvorbě se nechá inspirovat cestami do zahraničí, architekturou či přírodou Řadu nápadů a emocí promítla do svého bytu, v němž minimalistický základ oživují netradiční doplňky, kupříkladu lampa Rabbit od nizozemské značky Moooi s „králičím“ podstavcem či kůže zebry dovezená z Jižní Afriky. Prostoru mezonetu dominuje atypické schodiště.
„Jeho umístění v dispozici zůstalo, ale chtěla jsem něco unikátního. Ve spolupráci s architekty projektu jsme konstrukci navrhli z tenkého lakovaného kovu. Ostatně barva i materiál odkazují i na industriální minulost této čtvrti,“ dodává.
VIZITKA: Ivanka Kowalski, interiérová designérka (54)
Související články
- Uprostřed domu mají patio se vzrostlým stromem, všude je tak světlo
- Interiér s růžovým kuchyňským ostrůvkem nadchl i mezinárodní porotu
- Útulný loft vám vyrazí dech, najdete tu i paludárium a další vychytávky
- Dům z roku 1957 vypadá po rekonstrukci jako nedávno postavený
- Velké nápady pro malé i větší děti udělají radost i dospělým
- Z bytu mě kvůli zpívání nevyhodili, říká známá zpěvačka Kateřina Bohatová