(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Frankfurt jako německé finanční srdce? Dotahuje se na něj Mnichov - iDNES.cz

Frankfurt jako německé finanční srdce? Dotahuje se na něj Mnichov

Reklama
Reklama

Velké pojišťovny, technologické start-upy i významné investorské skupiny. Všechny tyto subjekty se čím dál více zajímají o své působení v německém Mnichově. Na půvabu mu přidávají i nedaleké bavorské Alpy. Za pěkného počasí je totiž výhled z místních vysoko umístěných kanceláří skvostný, informovala agentura Reuters.

„Mnichov je městem, kde se dá opravdu dobře žít,“ komentuje aktuální trendy analytik Dietrich Backer. Dlouhodobě zde působí firmy jako Siemens, Allianz nebo třeba automobilka BMW.

Mezi nejnovější akvizice se řadí kupříkladu i společnosti Goldman Sachs či Morgan Stanley, které se řadí mezi nejvyhledávanější investiční poradenské skupiny na světě.

„V Mnichově budeme mít asi 30 bankéřů. Někteří se tam přesunou z Frankfurtu či Londýna. Chceme být tam, kde jsou naši klienti,“ řekl agentuře Reuters Wolfgang Fink, který je šéfem společnosti Goldman Sachs pro německý a rakouský trh.

Výhodou jsou i univerzity

Mnichov zároveň nabízí kvalitní univerzitní prostředí. Technická univerzita v Mnichově či Univerzita Ludvíka-Maxmiliána nabízejí řadu studijních oborů, jejichž absolventi jsou v praxi snadno uplatnitelní. Tamní startupy s místními univerzitami spolupracují ještě během studia a studenti díky tomu získávají praktické dovednosti.

„Z pohledu tržní hodnoty v Mnichově sídlí asi třetina firem, které jsou součástí burzovního indexu DAX. Zároveň zde působí více než deset jednorožců, tedy startupů, jejich hodnota překročila hranici jedné miliardy euro,“ uvedl k trendům analytik Tommo Buennemeyer, který se podílel na skládání týmu skupiny Morgan Stanley právě v Mnichově.

Analytici k mnichovské horečce říkají, že na trendu se výrazným způsobem podepsal odchod Velké Británie z Evropské unie. Řada firem se totiž začala stahovat z Londýna. Zprvu se zdálo, že mezi sebou budou soupeřit hlavně Amsterdam, Paříž a právě Frankfurt. Řada firem ale poměrně nečekaně zvolila Mnichov.

„Z dlouhodobého hlediska je tato regionalizace důsledkem brexitu. Evropský kontinent jako celek díky tomu nabral na významu,“ upřesnil Buennemeyer.

Většina bankéřů však zároveň dodává, že výraznější souboj s globálně významnějším Frankfurtem se minimálně v blízké době nedá příliš očekávat. Frankfurt si tak pravděpodobně i nadále ponechá punc největšího německého finančního centra.

„Řada mých kolegů se ve Frankfurtu rychle cítí jako doma. V případě evropské perspektivy je ale Mnichov rozhodně atraktivní,“ uzavírá pro Reuters Wolfgang Fink.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama