(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Soutěž o fotovoltaiku

Nová zelená úsporám se zjednoduší. Nejen nízkopříjmovým pomůže s výměnou kotlů

Reklama
Reklama

Aktuální stav bytového fondu v Česku je více než 209 tisíc domů v průměrném stáří 52 let, přitom největší podíl spotřeby energie připadá na vytápění a přípravu teplé vody.

Od září 2023 budou dotace vedle majitelů rodinných domů moci čerpat také vlastníci bytových domů, společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytová družstva, ale i obce.

Aktuální zájem o dotace NZÚ

Přijato: 130 834 žádostí za 28 miliard korun
Schváleno: 118 081 žádostí za 25 miliard korun
Zrealizováno: 68 418 žádostí za 12 miliard

8 387 zateplených rodinných domů393 zelených střech821 pasivních domů90 693 střešních fotovoltaických elektráren24 588 tepelných čerpadel3 344 systémů na využití dešťové a šedé vody2 896 systémů na solární termický ohřev vody4 291 topidel na biomasu1 191 zateplených bytových domů

Zdroj: MŽP

„Nyní bychom rádi ještě narovnali podmínky pro nízkopříjmové obyvatele bytových domů, kteří nedosáhnou na podporu z programu Nová zelená úsporám Light,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává, že zateplení budov, budování obnovitelných zdrojů energie a jejich využití v rámci komunitní energetiky je cesta k úsporám – finančním i energetickým.

Dotace pro bytová družstva, SVJ i obce

Dotaci na renovace obytných domů s bytovými jednotkami budou bytová družstva i SVJ žádat od září 2023 až do výše 50 procent dotace. Na zateplení a okna dostanou navíc družstva ještě bonus až 150 000 Kč navíc za každou domácnost, která patří do nízkopříjmové skupiny.

„Hledali jsme cestu, jak zohlednit nízkopříjmovost vlastníků bytů, kteří často nesouhlasí s nákladnějšími opravami celého domu,“ dodal Hladík.

Podle ministra práce a sociálních věcí Martina Jurečky v současné době čerpají domácnosti měsíčně až 1,5 miliardy korun příspěvky na bydlení. „Takové domácnosti často nemají potřebné finance, a tak při rozhodování ve společenství vlastníků nesouhlasí se zateplením domu či výměnou starých oken za nové,“ dodal Jurečka.

Také bytové domy ve vlastnictví fyzických či právnických osob přichází ve vylepšené verzi. Stejně jako u ostatních výzev se podle Ministerstva životního prostředí zjednoduší administrace žádosti. „K doložení realizace již nebude nutné dokládat faktury. Zvýhodněné budou celkové rekonstrukce i jednotkové dotace u komplexního zateplení,“ dodal ministr Hladík.

Kromě bytových domů ve vlastnictví společenství vlastníků bytových jednotek nebo bytových družstev, lze čerpat také dotace i pro bytové domy ve vlastnictví obcí.

Podle ministra Hladíka je jednou z priorit zmodernizovat bytové domy ve vlastnictví obcí. „Dotace tak může dosáhnout výše až 75 procent vynaložených nákladů, nebo podle limitů veřejné podpory,“ vysvětluje ministr.

Za plynový kotel tepelné čerpadlo

Nově bude od podzimu podporována výměna starých plynových kotlů za tepelná čerpadla, nebude se muset dokládat faktury. „I zde budou deseti procentní bonifikace pro znevýhodněné obce s rozšířenou působností,“ doplnil u kulatého stolu ministr Hladík a dodal, že další stávající podmínky zůstanou beze změny.

„Podmínkou ovšem je, že dům musí být zateplený alespoň částečně, jinak se výměna za tepelné čerpadlo stává neúsporné,“ upozornil Hladík.

Majitelé starších plynových kotlů a dalších plynových topidel (WAVky) dostanou příspěvek na výměnu za tepelné čerpadlo. Výměna zdrojů tepla bude v novém období pokračovat za podobných podmínek jako dosud. „Novinkou je navýšení o 40 tisíc korun na tepelná čerpadla země-voda s plošným kolektorem. Naopak tepelná čerpadla se zemními vrty již podporována nebudou,“ doplnil ministr.

Ministr Hladík dále upozornil, že se do budoucna uvažuje také o dotaci, kde by bylo možné čerpat dotace na výměnu plynových kotlů za lepší plynový kotel. Dotace solárních systémů se podle ministra nemění a dotace zůstává 200 tisíc korun.

Příjem žádostí ve stávající NZÚ bude ukončený k 30. červnu 2023 a v nové etapě začne v září 2023. Dotační „prázdniny“ se budou týkat pouze příjmu žádostí, nikoliv realizace.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama