(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Barabizna v centru Prahy je pryč. Nádherný dům zdobí a slouží všem - iDNES.cz

Barabizna v centru Prahy je pryč. Nádherný dům zdobí a slouží všem

Reklama
Reklama

Původně gotický dům prošel v roce 1784 zásadní přestavbou poté, co jej získala česká evangelická církev augsburského vyznání. Někdejší taneční sál v prvním patře byl upraven na modlitebnu pro 300 lidí a ostatní prostory na byty duchovního, kantora a kostelníka. Roku 1905 sbor dům prodal. Poté se v něm pomocí příček vybudovaly byty a v přízemí vznikly prostory pro obchod a služby. V druhé polovině 20. století nevyužitá budova chátrala.

Rekonstrukce historického domu, v minulosti nesoucího jména Na skále, Na pískách či Dům Ratzenbeckský, probíhala za přísného dohledu zástupců památkové péče a přinesla řadu překvapení a nečekaných objevů, jež bylo potřeba podle jejich pokynů sanovat a zabezpečit pro další generace.

Práce začaly vyčištěním původních prostor a návratem k nejhodnotnějším vrstvám domu. Zvlášť cennou součástí jsou zachované velkorysé sklepy, prostor první toleranční modlitebny v Praze a barokní krov s ležatou stolicí s ondřejskými kříži. Klenuté gotické sklepy byly restaurovány, součástí renovace byla i dostavba schodišťové a výtahové věže pro bezbariérový přístup do všech podlaží.

Zachovány zůstaly barokní a klasicistní malby. Na uliční fasádě byly odhaleny fragmenty výjevů s motivem Panny Marie a neznámého žehnajícího světce. Malby se zdokumentovaly, restaurátorsky zajistily a zakryly. Následně proběhla rekonstrukce maleb včetně bohatě profilovaných rámů.

Jednička – středisko volného času slouží všem věkovým kategoriím, především však dětem a mládeži. Praze 1 takové zařízení dosud chybělo. Nabídka aktivit je skutečně pestrá.

Seniory i rodiče při čekání na děti potěší nová kavárna v přízemí s možností posezení venku. Milovníci divadelních představení a koncertů ocení nový divadelní a zkušební sál v suterénu.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama