Slovenští odborníci na právo i veřejný ochránce práv upozornili na riziko snížení ochrany lidských práv v zemi v souvislosti s návrhem novely Ústavy, kterým chce vláda kromě jiného zakotvit přednost slovenského práva před tím evropským a mezinárodním především v oblasti kulturně-etických záležitostí. Součástí vládní předlohy, kterou úřadující premiér označil za hráz proti progresivismu, je také například ustanovení o uznávání pouze dvou pohlaví, a to mužského a ženského. O návrhu by slovenští poslanci měli definitivně rozhodnout na probíhající schůzi sněmovny.
„Novela by oslabila až znemožnila vymahatelnost mezinárodního práva a práva Evropské unie na Slovensku. Výrazně by tak oslabila ochranu lidských práv jednotlivců,“ uvedla skupina právních expertů v prohlášení, ke kterému se připojilo také například několik bývalých soudců slovenského ústavního soudu. Dodali, že předloha odporuje principu přednosti práva Evropské unie, které se Slovensko vstupem do EU zavázalo dodržovat.
Podle právníků návrh obsahuje neurčité pojmy a formulace, které vytvářejí právní nejistotu. Uvedli, že ustanovení o národní či ústavní identitě dříve schválily Maďarsko a Rusko, přičemž maďarská úprava byla zneužita vládní mocí na útok proti občanské společnosti a v Rusku zase novela ústavy umožnila odmítnout vykonat rozhodnutí mezinárodních soudů.
Předloha novely slovenské Ústavy počítá s tím, že země si „zachovává svrchovanost především ve věcech národní identity tvořené zejména základními kulturními otázkami“, které se týkají kromě jiných ochrany života a lidské důstojnosti, manželství, rodičovství, veřejné morálky, kultury a jazyka a souvisejícího rozhodování v oblasti zdravotnictví, vědy, výchovy a vzdělávání.
Slovenský ombudsman Róbert Dobrovodský v dopisu adresovaném poslancům parlamentu upozornil na riziko omezení současného evropského standardu lidských práv. Ohroženo by podle něj mohlo být i naplňovaní některých rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva.
Diskusi o změně základního zákona ohlásil premiér v lednu t. r., a to v době mohutných protivládních občanských manifestací a krize ve vládní koalici. Tehdy navrhoval mimo jiné přednost slovenské Ústavy před celým právem EU.
Nynější návrh počítá rovněž s tím, že vzdělávání dětí v oblasti sexuální problematiky bude podléhat souhlasu rodičů. Do Ústavy chce vláda přesunout z příslušného zákona ustanovení o osvojování dětí, která při adopcích zvýhodňují například manžele. Ústava by měla být doplněna také o článek, že země zaručuje rovnost mezi muži a ženami při odměňování za vykonanou práci.
K definitivnímu schválení ústavních změn, které parlament v prvním čtení podpořil v dubnu, potřebuje vládní koalice také souhlas alespoň části opozičních poslanců. Podle dřívějších vyjádření by návrh mohla podpořit také většina zákonodárců opozičního Křesťanskodemokratického hnutí, které letos neuspělo ve sněmovně s vlastním návrhem ohledně svrchovanosti země v kulturních a etických otázkách. Vládní návrh novely Ústavy zároveň rozdělil tu část konzervativní a liberální opozice, jež dříve sjednotila kritika některých kroků nynějšího kabinetu.
Zdroj: ČTK
Foto: FREEPIK.com
Související články
- Cenu zmocněnkyně vlády pro lidská práva převzalo na dvacet lidí a projektů – Svět práva
- ECSR: Česko upírá přístup k bydlení a dávkám znevýhodněným – Svět práva
- Disidentka získala díky pomoci ombudsmana doplatek důchodu – Svět práva
- Ocenění Homo Homini festivalu Jeden svět získají novináři Obaji a Roščynová – Svět práva
- Zástupce ombudsmana naléhá na změnu systému péče o děti i péče ústavní – Svět práva
- Evropská komise kritizuje Maďarsko za porušování právního státu, žádá nápravu – Svět práva