(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Špaletová okna poslouží jako lednice i skleník. Levná ovšem nejsou - iDNES.cz

Špaletová okna poslouží jako lednice i skleník. Levná ovšem nejsou

Reklama
Reklama

Domy, ve kterých se špaletová okna dříve používala, dnes mohou být staré sto či dvě stě i více let. Je tedy zřejmé, že původní stav špaletových oken už dnešním přísným požadavkům vyhovovat nebude. V některých případech je nutná pracná a ekonomicky dosti náročná renovace, ale nemusí to být jediné řešení.

Moderní špaletová okna, typ Antik

Na trhu naleznete i dřevěná okna, která mají tradiční špaletovou konstrukci, vyhovují současným nárokům na bydlení a jsou přijatelná i pro památkáře. Ta dnešní pak nabízí kombinaci tradičního vzhledu a špičkových vlastností.

Špaletové okno

Tvoří jej dvojice rámů, navzájem pevně propojených dřevěnou distanční konstrukcí. Kvalitně vyrobená a dostatečně udržovaná špaletová okna výborně izolují a tím, že není tepelný spád na rámu tak výrazný, mají překvapivě dlouhou životnost.

Mezi interiérem a exteriérem je přibližně 15 až 30 cm, což se projeví tím, že okolo něj nekondenzuje vlhkost a nevznikají plísně. To bývá častým jevem v domech, kde se staré špaletové okno nahradilo plastovým izolačním rámem, nebo i dřevěným „eurooknem“ s historizující profilací bez adekvátního zateplení okolo otvoru.

Tam, kde dříve bylo pár desítek centimetrů, je najednou jen tloušťka jednoduchého rámu, a teplo tak snadno uniká navazujícím a rychle prochládajícím zdivem.

Vzpomínka mnohé napoví

Kastlové okno – obě křídla, vnější i vnitřní, se otevírají dovnitř.

Mnozí si jistě živě pamatují, jak kreativně dokázal být meziprostor špaletových oken využívaný: ať už jako dědova zimní chladnička na klobásy, víno a nějaké to pivo nebo jako babiččin malý jarní skleník, plný kvetoucích rostlinek. V létě a na podzim se mezi okny nezřídka sušila jablka, nebo dozrávala rajčata.

To vše je znamením toho, že špaletové okno vytváří své vlastní mikroklima, oddělující své majitele od výkyvů vnějšího prostředí a tlumící extrémy počasí.

Problém „moderny“

Představa jablíček mezi okny je lákavá, ale problém moderních oken je ještě někde trochu jinde. I u perfektně zateplených novostaveb bývá často problematické vyřešit detail, kdy ze stěny o celkové síle okolo 50 cm musíte „převést“ isothermy do rámu s tloušťkou 7 až 10 cm, aniž by vznikala místa tepelných mostů a kondenzací.

Špaletové okno by tento problém řešilo mnohem elegantněji a s menším rizikem tepelně fyzikálních problémů. Na druhou stranu vymyslet, jak správně osadit široký dřevěný rám do silně zatepleného zdiva není vůbec jednoduché.

Další vlastnosti

Vynikajících parametrů dosahují tato okna i po stránce akustiky: minimálně tři vrstvy skla, prostor mezi nimi je přizpůsobený tloušťce stěny, a dvě linie těsnění vás od vnějšího hluku oddělí tak, že ani nepoznáte, zda venku fouká či prší.

Špaletové okno, typ Antik

Už při standardním zasklení dosahují útlumu hluku srovnatelného s dřevěným oknem osazeným speciálním zvukově izolačním dvojsklem. Jsou tedy dobrou volbou například v historickém centru města, kde bývá častý problém s nadměrným hlukem.

Špaletová okna bývají členěná do menších polí, takže není třeba naddimenzovávat rámy ze statických důvodů, a působí tak větším podílem skla a menším podílem rámů mnohem subtilněji.

Cena za tradici

Nahradit staré špaletové/kastlové okno za nové není levnou záležitostí. Většinou jde o individuální řešení a s ním spojené výrobní a technické práce či povolovací procesy. Na internetu naleznete nabídky i s detailními rozpisy cen. Například dřevěné okno špaletové Replika 44/44 v barvě bílé, šířce 1 050 mm a výšce 2 100 mm, vás může vyjít na 34 382 včetně DPH (Smart okna).

Co tato suma obsahuje? cena okna (25 617 Kč), demontáž původního (378 Kč), montáž (1 638 Kč), zednické zapravení (při původně špaletovém okně – 1 764 Kč), likvidace původního okna (500 Kč). Celkem tedy 29 897 plus DPH 15 % = 34 382 Kč.

Moderní kastlové okno

Z průzkumu cen vyplývá, že pokud jde o okna v historické zástavbě, je cena především daná individuální situací. Vyvíjí se od rozměru, druhu okenní lamely (dřeviny), způsobu rozčlenění a počtu otvírek, druhu použitého skla, typu okenního kování a typu okenních doplňků. Vyšplhat se může lehce i na 50 000 Kč + DPH (AZ Ekotherm).

Do cenotvorby může také vstoupit i šíře nabízených služeb. Například vám firma může nabídnout zpracování projektu a zajištění Závazného stanoviska od MHMP OPP, které je potřeba pro výměnu oken v památkové zóně či rezervaci a pro žádost o grant. (Stabil)

Nové, moderní a špaletové

Špaletová, respektive kastlová okna však nejsou jen otázkou individuální zakázky. Řada velkých firem, například Vekra, je má i ve svém současném výrobním programu. Jde sice spíše o okrajovou výrobu, ale z výše uvedeného je zřejmé, že to pro žádného velkého výrobce nemůže být nosný program.

Výhodou nabídek od takových výrobců je záruka špičkových technologických postupů odrážejících se na kvalitě zpracování, izolačních vlastnostech i povrchové úpravě. Například řada Vekra Antik nabízí prostup tepla oknem Uw – 0,96 W/m2K, stavební hloubku (rám/křídlo) – 52/52 a systém těsnění 2 TPE. Dále pak výběr barev, příslušenství a doplňků. Okna jsou tak určena nejenom do historické zástavby, ale i pro moderní stylové stavby.

Stále ale mějte na paměti, že špaletová okna jsou speciální produkt, který vždy vyžaduje konzultaci s odborníky.

V historickém centru měst památkáři jiný typ oken než byla původní nepovolí.

Špalety na sever od nás

Moderní špaletové okno ve vzorkovně

Se špaletovými okny se můžete často setkat ve Skandinávii u současných masivních dřevostaveb. Jsou postavené z vrstvených lepených profilů bez zateplení, síla stěny je 15 až 30 cm. Aby se předešlo problémům se zatékáním a zvýšila odolnost proti větru a sněhu, je exteriérová tabule okna v líci stěny a izolační okno pak na straně interiéru, kde navazuje na teplý povrch stěny.

V dutině okna bývá často integrována žaluzie nebo je součástí rámu i síťka proti hmyzu. Pomocí důmyslného mechanismu se synchronně otevírají obě (vnější i vnitřní) křídla naráz a okna má přes jednoduchou obsluhu dokonalou těsnost. Zatímco seveřané masivní dřevěné stěny běžně staví, naší energetické legislativě nevyhovují, a proto se s těmito konstrukcemi, a tím pádem ani moderními špaletovými okny, u nás nesetkáme.

Jaký je rozdíl mezi špaletovými a kastlovými okny

Definice obou druhů oken je společná: jsou to okna tvořená vnějším a vnitřním samostatně otevíratelným oknem, kde mezi nimi existuje určitý meziprostor. Obě okna se otevírají nezávisle na sobě. Prostor mezi vnějšími a vnitřními křídly bývá ve většině případů spojen dřevěným ostěním (prknem), které zakrývá klasické zděné ostění. U kastlových oken se otevírají vnější křídla dovnitř, u špaletových ven. Špaletová okna mají zásadní výhodu ve využitelnosti meziokenního prostoru, ale potřebují silné jištění v otevřené poloze v případě větru. U kastlových oken takový problém nehrozí, jen v případě průvanu v domě a jejich zajištění je jednodušší.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama