Stejně jako se nezměnil prezident komory, zůstali i viceprezidenti. Jsou jimi tak bývalý ministr zemědělství Jiří Milek, předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík, šéf Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha, Bohumil Belada z Farmtecu a dlouholetý předseda jihomoravské komory Václav Hlaváček.
V dalších letech se chce Doležal zaměřit na to, aby zemědělci ze všech evropských států měli stejné podmínky. Dlouhodobě upozorňuje na to, že například v Polsku jsou podpory vyšší než v Česku. Dále pak chce snižovat administrativní náročnost v zemědělství.
„Chceme pouze srovnatelné podmínky s okolními státy. Jak má český chovatel prasat, drůbeže či dojeného skotu vnímat skutečnost, že sousední Polsko vyplatilo prostřednictvím dočasného krizového rámce 1,28 miliardy euro, tedy asi 30 miliard korun v kontextu tuzemské aktuální debaty o nikoliv rekordních podporách, ale rekordních škrtech? Nechceme dotační podpory, chceme důstojnou cenu za naši produkci,“ uvedl v kandidátském projevu.
Staronový prezident potom zdůraznil, že vládní představitele informoval v loňském roce o snižování počtů chovaných zvířat. „Pan premiér mi tehdy řekl, že nám nevěří, a že zbytečně malujeme čerta na zeď. Statistika nám nicméně dala za pravdu. Jen v letošním roce zmizí z krajiny deset procent ovocných sadů, tedy miliony ovocných stromů a pět procent ploch se zeleninou. Obojí je zcela v rozporu s programovým prohlášením vlády o pestré krajině a potravinové bezpečnosti,“ doplnil prezident komory.
Loni se pak podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) snížil počet prasat o 11 procent, stavy drůbeže o osm procent.
Zisk v zemědělství letos klesne
Podle šetření Zemědělského svazu ČR došlo k navýšení meziročně o 142 procent na 22 miliard Kč. Podle dat statistiků, který ale hodnotí podnikatelský důchod, pak na 27,9 miliardy Kč. Svaz však avizoval, že za letošní rok zisk kvůli nákladům enormně klesne.
To nyní očekává i Doležal. Cena obilovin podle něj klesne o dva až tři tisíce korun za tunu. „Roční produkce v ČR odpovídá osmi milionům tun, krát 2500, to je propad tržeb 20 miliard jen v případě obilovin, řepka se prodávala za cenu kolem 16 tisíc za tunu, opět nehovořím o excesech, letošní cena bude blíže 10, možná devíti tisícům za tunu. Při celkové sklizni kolem 1,2 milionu tun můžeme odečíst dalších osm miliard korun,“ vypočítával. Pokud se propadne cena mléka, může být celý obor zhruba na nule, rozhodne pak výše zemědělských dotací.
Doležal vystřídal před třemi lety v pozici prezidenta komory šéfa Rabbitu Trhový Štěpánov Zdeňka Jandejska. Sám dříve působil na tajemnickém postu. Byl tehdy nejmladším prezidentem komory.
Související články
- Zálohovat budeme nejdříve za dva roky. Nápoje tím nezdraží, sliboval Hladík
- ČEZ plánuje stavbu větrných turbín na Svitavsku, obce chtějí znát názory lidí
- V boji s inflací je třeba pokračovat, shodl se premiér s guvernérem
- Řetězce privátními značkami konkurují českým výrobcům. Agrárníci se zlobí
- PPF koupila podíly v polské firmě InPost, která provozuje síť výdejních boxů
- České trápení na ledě i v sázkách. Lotyši shodili tiket většině sázejících