(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Čím se liší trh s nemovitostmi ve Francii a České republice?

Čím se liší trh s nemovitostmi ve Francii a České republice?

Reklama
Reklama

20.10.2014 – Úrokové sazby hypoték ve Francii hledají dno podobně jako v České republice. Průměrná úroková sazba hypoték s fixací na 20 let aktuálně činí 2,70 %. Na objemech poskytnutých hypoték to však vidět není. Jaká jsou specifika francouzského trhu a kolik platí ve Francii za služby hypotečního makléře?

Úrokové sazby lámou rekordy
Úrokové sazby se ve Francii v tuto dobu pohybují podobně jako v České republice na rekordních minimech. Stejně jako v České republice převládají ve Francii hypotéky sjednávané se zafixovanou úrokovou sazbou. Ovšem na rozdíl od nás, kde gró představují hypotéky s fixací na 3 nebo 5 let, ve Francii jsou klienti zvyklí hypotéky fixovat na 15 či 20 let, což v řadě případů znamená na celou dobu splatnosti hypotečního úvěru.

Průměrná úroková sazba hypoték s fixací na 20 let meziměsíčně klesla z 2,90 % na 2,70 %. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní sazby o půl procenta níže. Loni v srpnu průměr u 20leté fixace činil 3,30 %. Tamní experti navíc předpokládají, že vlivem konkurenčních tlaků budou sazby klesat i v následujícím období.

Bez 10% vlastních zdrojů banka nepůjčí
Pro získání hypotéky ve Francii platí dlouhodobě 3 pravidla: stálé příjmy, 10% vlastních zdrojů a splátka úvěru by neměla překročit třetinu čistého příjmu domácnosti. Francouzské banky skutečně pouze výjimečně poskytují hypotéky nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Průměrná výše hypotéky se pohybuje kolem 200 000 eur, což při stávající sazbě 2,70 % znamená měsíční splátku ve výši 1079 eur.

Poptávka po úvěrech mírně klesá
Na francouzském trhu působí v tuto chvíli zhruba 110 bank poskytujících hypoteční úvěry. Oproti České republice mnohem větší část poptávky tvoří zahraniční klienti, pořizující si vlastní bydlení. Některé banky se na tento typ klientely dokonce specializují. Navzdory klesajícím úrokovým sazbám hypoték poptávka po úvěrech pozvolna klesá. Podle tamních expertů brzdou růstu je v tuto chvíli slabá důvěra obyvatel, kteří zatím spíše vyčkávají.

Regulace zvýšila nároky na kvalitu poradců
Prodej hypoték ve Francii probíhá skrze klasické bankovní pobočky, ale i externí distribuční síť. Tu tvoří nezávislí hypoteční makléři nebo výhradní či nevýhradní zprostředkovatelé. Francouzský hypoteční trh prošel v letech 2009 – 2013 intenzivní regulací, která z velké části proběhla v souladu s evropskou hypoteční směrnicí, která má být implementovaná do národních legislativ nejpozději v roce 2016. Nová regulatorní opatření zvýšila požadavky na odbornost hypotečních makléřů, přinesla povinnost pojištění profesní odpovědnosti, zavedla registraci a v konečném důsledku znamenala výrazné pročištění trhu. V tuto chvíli na francouzském trhu působí zhruba 4400 hypotečních makléřů, kteří produkují zhruba 30 % všech sjednaných hypoték.

Velký rozdíl existuje také v odměňování hypotečních makléřů. Podobně jako v České republice banky vyplácejí makléřům provizi za zprostředkování úvěru. Nad rámec této provize však klienti platí za poradenství a odměna za tuto službu se v závislosti na výši úvěru pohybuje zhruba kolem 1000 eur,” říká Nicolas Eich z francouzského makléřské společnosti Meilleurtaux.com, který byl hostem Odborného fóra Hypoexpert pořádaného minulý pátek společností Newvalues.

Ceny nemovitostí klesají
Francie je jedna z mála zemí Evropské unie, kde ceny nemovitostí za poslední rok klesly. Podle statistik portálu Insee.fr meziroční pokles cen činil v 2. čtvrtletí 1,1 procenta. Výrazný pokles cen zaznamenala Paříž, kde průměrná cena za metr čtvereční aktuálně činí 7850 eur, což je o 3,5 % méně než letos na jaře a o 9,1 % méně v porovnání s rokem 2011, kdy ceny nemovitostí dosáhly ve Francii střednědobého maxima.

Podle stávajících odhadů francouzský trh čeká navzdory levným hypotékám spíše stagnace cen. Na druhou stranu podle statistik organizace CGDEE, což je poradní orgán francouzské vlády, je na trhu patrné mírné oživení a počty realitních transakcí od roku 2012 rostou.

Reality Francie
 

Libor Ostatek

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama