(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Bez realitky? Ve světě skoro neznámý pojem…

Bez realitky? Ve světě skoro neznámý pojem…

Reklama
Reklama

12.6.2009 – Často slýcháme, že je v České republice každoročně realizováno cca. 50% všech prodejů nemovitostí bez účasti realitní kanceláře. Bez realitky je sice jedna z alternativ prodeje nemovitostí ovšem většina odborníků tento postup nedoporučuje.

Obchod s nemovitostmi je oblastí, ve které se každoročně zobchodují miliardy korun. Většina investic do nemovitostí je realizována za účelem bydlení. Průměrně se v České republice stěhuje obyvatel 2x za život. V některých západních zemích je toto číslo mnohonásobně vyšší. Průměr ČR svědčí o tom, že je pro obyvatele koupě nemovitostí bezesporu jednou z největších životních investic. Prodej bez účasti realitní kanceláře má ovšem dva protipóly.

Bez realitky – ano
Prodej nemovitostí přes soukromé inzeráty a na doporučení známých má v České republice dlouholetou tradici. V letech 1945-1989 realitní kanceláře de facto neexistovaly a proto jedinou možností, jak prodat nebo koupit reality, bylo sledovat inzeráty v tisku nebo se poptávat v práci, mezi známými apod. O zdárný přepis vlastnických práv se starali notáři, kteří sepisovali kupní smlouvy. Předání kupní ceny probíhalo ve většině případů v hotovosti právě v den podpisu kupních smluv. V dnešní době se s tímto postupem stále setkáváme. Největší výhodou realizace prodeje nemovitostí tímto způsobem je bezesporu úspora finančních prostředků pro zprostředkovatele (realitní kancelář).

Bez reality – ne
Nákup a prodej nemovitosti za účasti realitní kanceláře je v západních zemích věcí naprosto samozřejmou. Např. ve Francii je běžné, že má rodina svého právníka, lékaře a realitního makléře. Ten se schopen zprostředkovat koupi či pronájem nemovitosti na celém území republiky. Stačí zadat požadavky a vše je neprodleně řešeno. U nás se s tímto postupem často nesetkáváme. Realitní makléři působí většinou v dané oblasti a v případě vzdálenějších obchodů zapojují do spolupráce další zprostředkovatele. Prodej nemovitosti bez účasti realitní kanceláře většina odborníků nedoporučuje, Nejde pouze o prohlídku nemovitosti se zájemcem, ale také o zařízení všech formalit, zajištění právní pomoci, realizaci stěhování apod. Dobrá realitní kancelář by měla být schopna splnit všechny kroky spojené s prodejem či pronájmem nemovitosti. Největší výhodou je eliminace rizika spojeného s převodem hotovosti. Při přepisu nemovitosti bez účasti realitní kanceláře se můžeme setkat s kupními smlouvami vyhotovenými „na koleni“ bez patřičné právní jistoty. Předávání hotovosti oproti podobným smlouvám může být velmi riskantní.

Doporučujeme také
Jak poznat seriózní realitní kancelář při koupi nemovitosti

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama