(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Ceny bytů stále na vzestupu. Změně poplatníka daně z nabytí nemovitosti navzdory

Ceny bytů stále na vzestupu. Změně poplatníka daně z nabytí nemovitosti navzdory

Reklama
Reklama

23.1.2017 – Zvýšení úrokových sazeb úvěrů na bydlení, zpřísnění podmínek pro získání hypotéky, přenesení daně z nabytí nemovitosti na kupující.., to vše mohlo zpomalit rostoucí ceny nemovitostí. Nestalo se tak. Ceny nepřestaly růst, ani z kraje letošního roku.

Ceny nemovitostí jsou již pět let na vzestupu a ani letos nedochází k výraznější změně. Byty, pozemky i rodinné domy jsou stále dražší, navzdory změně poplatníka daně z nabytí nemovitosti, která se před koncem loňského roku přenesla na kupující, i vyšším sazbám hypoték. ČNB sice začala zvyšovat nároky na vyšší hotovost při získávání hypotečních úvěrů, ale poptávka po vlastním bydlení ani tak nepolevila. Ba naopak. Mnozí se snaží využít současných podmínek dříve, než centrální banka zasáhne do trhu s bydlením ještě více. Nemovitostí, zejména nových bytů, je na trhu navíc nedostatek.

Z dat z portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz, které ceny nemovitostí monitorují již od roku 2008, je patrné, že ti co nakoupili v letech 2010 – 2015 rozhodně chybu neudělali. Jen za posledních 12 měsíců se průměrná cena bytu 1+1 v České republice zvýšila o 10 %, byty 2+1 podražily o 16 % a velké byty 3+1 jsou meziročně dražší o 13,2 %. Zajímavý je také údaj za období 1. 12. 2016 – 1. 1. 2017, tzn. z doby, kdy lidé řešili více nákup vánočních dárků než nemovitosti. Byty 1+1 (+0,74 %), byty 2+1 (+1,93 %) a byty kategorie 3+1 za jediný měsíc zvýšily svoji hodnotu o 1,69 %. V Praze, Brně, Olomouci i dalších velkých městech se aktuálně nenabízí tolik volných bytů, aby jejich ceny začaly klesat. Jedinou neznámou zůstává již zmíněný další zásah ČNB, který by mohl růst cen alespoň zpomalit.

Poptávka po luxusních nemovitostech neklesá
Na trhu s luxusními nemovitostmi je situace obdobná, jako ve všech ostatních segmentech rezidenčního bydlení. Vždy záleží na poměru nabídky a poptávky. A poptávka je nyní mnohem větší než nabídka i u dražších realit. Podle dat, která máme k dispozici, je poptávka vysoká nejen u dostupného bydlení, ale také v kategorii luxusních nemovitostí. Velkou roli zde hrají kupující ze zahraničí. Pro ty je český trh cenově stále dostupný. Stačí porovnat ceny bytů např. v Paříži a Praze. A právě zahraniční klientela si za vyšší standard ráda připlatí. Často jde o investory, kteří sledují trhy ve více zemích, porovnávají růst cen v jednotlivých lokalitách a podle toho se rozhodují, kde nakoupí. Česko je také jednou z nejbezpečnějších zemí světa a právě cizinci jsou na otázku bezpečí velmi citliví.

Ve špatných lokalitách ceny stagnují
Reality v silně neatraktivních lokalitách, na rozdíl od ostatních míst, jsou dlouhodobě velmi málo poptávány a nevykazují růst cen již mnoho let. A není příliš pravděpodobné, že dojde k výrazné změně ani v letošním roce. Neudržovaná sídliště na periferiích, špatná dostupnost do center měst, vysoká nezaměstnanost, to vše se podepisuje na nezájmu o bydlení v těchto oblastech.

Praha stále odtržena od zbytku republiky
Pohled na regiony se bohužel ve statistikách velmi často opomíjí. Jsou to ovšem právě jednotlivé kraje, kde lze velmi dobře vyčíst aktuální trendy na trhu s nemovitostmi. Podíváme-li se např. na nejžádanější kategorii, byty 2+1, tak zjistíme, že za poslední rok (1. 1. 2016 – 1. 1. 2017) zvýšili svoji cenu ěř o třetinu v Hradci Králové. V nedalekých Pardubicích došlo k navýšení o 22,2 % a obdobná situace byla také v Karlových Varech (25,1 %) či Liberci (25,6 %). Naopak ceny na severu Čech a Moravy, zejména v menších městech s vysokou nezaměstnaností, stagnovaly.

V hlavním městě je důležité porovnávat jednotlivé městské části. Cena průměrného bytu 2+1 v městské části Praha 1 byla v lednu 2017 na částce 6 187 935 Kč. Byt o stejné velikosti v Praze 2 vyšel ve stejnou dobu na 4 881 871 Kč a např. ve třetím městském obvodu bylo nutné zaplatit za obdobný byt 4 656 648 Kč. Za poslední rok došlo k nárůstu průměrných cen bytů ve všech pražských městských částech.

Bude velmi zajímavé sledovat, jaký vývoj cen bude mít trh s realitami i v průběhu letošního roku. O tom, zdali ceny porostou i nadále, opět rozhodnou kupující. Jejich ochota kupovat a snaha ČNB regulovat trh s bydlením, vnáší do predikcí vývoje cen nemovitostí mnoho neznámých. Ať už dopadne rok 2017 jakkoliv, pořád bude platit, že koupě nemovitosti je pro většinu lidí životní investicí, která se z dlouhodobého hlediska vyplatí více než bydlení v nájmu.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama