(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Hypotéky zdražují, domácnosti si letos za bydlení připlatí

Hypotéky zdražují, domácnosti si letos za bydlení připlatí

Reklama
Reklama

23.2.2017 – Situace na hypotečním trhu je pro zájemce o vlastní bydlení méně příznivá než v loňském rekordním roce. Naplnila se totiž slova bank o tom, že na konci loňského roku zvednou úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Sice šlo o desetiny procenta, ale i takový nárůst bude mít na rozpočty domácností dopad. Měsíčně totiž budou muset na splátkách zaplatit i tisíce korun navíc oproti loňským rekordním měsícům.

Další výraznou komplikací je to, že od října loňského roku platí doporučení České národní banky (ČNB), které bankám zakazuje poskytovat hypotéky na sto procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Přestože nejde o závazné nařízení, banky ho respektují. Podle ČNB může hypotéka dosáhnout maximálně 95 procent ceny nemovitosti, přičemž od letošního dubna se má tato hranice posunout na 90 procent. Pokud k tomu připočítáme čtyřprocentní daň, kterou od loňska platí výhradně kupující, dostáváme se na minimálních 14 procent ceny nemovitosti, které musí mít zájemce o nový byt připravené z vlastních zdrojů.

Průměrná cena nového bytu v Praze podle analýz a výpočtů developerské společnosti Ekospol v loňském roce dosahovala 5,55 milionu korun. Aby si ho mohla domácnost od letošního jara koupit, musela by mít ušetřeno přes 830 tisíc korun. Takový obnos však většina zájemců o nové bydlení k dispozici nemá.

Společně s rapidně klesající nabídkou kvůli průtahům při povolování nové bytové výstavby povedou rostoucí úrokové sazby u hypoték k výraznému zpomalení rezidenčního trhu. “Zatímco letos očekáváme propad prodeje nových bytů v Praze z loňských 6737 na 6000 bytů, v příštím roce by mohlo dojít ještě k výraznějšímu poklesu. Připravené projekty z minulých let totiž většině developerů definitivně dojdou, protože výraznější změnu postoje dotčených orgánů k povolovacímu procesu nových staveb bohužel neočekávám. Na to doplatí nejen zájemci o nové bydlení, ale také jednotlivá města, jejichž přirozený vývoj bude násilně přerušen,” dodává Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama