(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
V Brně se žije lépe než v Praze. Jak je to ale s nájmy?

V Brně se žije lépe než v Praze. Jak je to ale s nájmy?

Reklama
Reklama

20.3.2017 – Ve srovnání s Prahou je Brno klidnější, přehlednější a náklady na jídlo jsou nižší. I díky tomu se umístilo právě Brno na první příčce žebříčku světově uznávaného serveru Numbeo.com, a to co se kvality života v České republice týče. Pojďme se společně podívat na jednu z hodnocených kritérií, konkrétně výši nájmů v centru města a mimo něj.

“Obecně lze říct, že z dlouhodobého hlediska ceny pronájmu bytů v Brně kopírují vývoj prodejních cen. Vlivem značné poptávky a ěř minimální nabídky realit došlo za poslední rok k výraznějšímu navýšení sum za nabízené byty. Svou roli zde sehrála navíc změna v pravidlech platby daně z nabytí nemovitých věcí a nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů,” uvedl Jaroslav Šilhavík z realitní kanceláře Rubiko.

Dle statistik portálu realitymorava.cz představovalo průměrné navýšení prodejní ceny bytů v centru města 11,38 %, konkrétně v lednu 2016 činila střední hodnota bytu 3 123 244 Kč a v prosinci téhož roku 3 478 683 Kč.

Průměrná cena pronájmu brněnských bytů rostla menším tempem, a to díky obecné dostupnosti financování koupě. Dle serveru Numbeo.com se jedná o navýšení 4,25 % v centru města a 4,38 % mimo něj. V nominálních hodnotách potom v případě jednopokojového bytu hovoříme o průměrné sumě 10 784,21 Kč (pronájem ve středu města) a 8 487,18 Kč (pronájem mimo centrum). Za třípokojové byty zájemce zaplatí 18 156,25 Kč (pronájem ve středu města) a 14 293,10 Kč (pronájem mimo centrum).

Skladba cizinců beze změny. Nároky na bydlení rostou
Poptávka lidí ze zahraničí je stále stejná, nejčastěji se do Brna stěhují Slováci. Podle Šilhavíka nedošlo v porovnání s minulým rokem k výrazné změně. Obecně zájem o ubytování roste sezónně v průběhu roku. Nejvyšší je v období září-říjen, a to ze strany studentů.

Požadavky nájemců jsou výrazně náročnější, než tomu bylo v předešlých letech. “Pracující i studující preferují raději kvalitnější stav nemovitosti, tzn. byty po rekonstrukci včetně základního vybavení v podobě nábytku a spotřebičů. Jedná-li se o byt s dobrou dostupností MHD a blízko centra města, nájemce si za něj rád připlatí,” upřesňuje Jaroslav Šilhavík ze společnosti Rubiko.

Paralelně s tím dochází i ke změně nároků na dispozice bytů, přičemž důležitá je například oddělená koupelna od toalety nebo úložný prostor, aby nájemci nemuseli chodit s aktuálně nevyužívanými předměty do sklepa.

Hana Muchová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama