(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Franšízová síť: Právě dnes je nejlepší doba k nákupu nemovitostí…

Franšízová síť: Právě dnes je nejlepší doba k nákupu nemovitostí…

Reklama
Reklama

6.8.2009 – Český realitní trh nevstoupil do nového roku příliš optimisticky. Poptávky po developerských projektech neměly takovou sílu, jako v předchozích letech, banky začaly více prověřovat bonitu žadatelů o hypoteční úvěry a mnozí kupující váhali s pořízením nemovitostí na “lepší časy.”

Realitní trh zaznamenával v letech 2002-2008 nebývale velký nárůst poptávky po nemovitostech všeho druhu, který se projevil zejména abnormálním navýšením nabídkových cen. Česká ekonomika si nevedla vůbec špatně a proto byla poptávka po nemovitostech logickým vyústěním aktuálního stavu ve společnosti. Na podzim roku 2008 se ovšem v českých médiích objevily zprávy o kolabujícím hypotečním trhu v USA. Do té doby, stabilní trh s českými nemovitosti, jemně znejistěl, ale nijak závratné změny nenastaly. A možná nebýt „prognóz“ typu: Ceny nemovitostí klesnou o 30-50%, s českým realitním trhem by to nijak zvlášť nezahýbalo. Výjimkou byly, velmi často předražené, panelové byty v původním stavu ze 70. a 80. let minulého století, u kterých se pokles cen dlouhodobě očekával. U všech ostatních nemovitostí se předvídal pokles cen maximálně do 10% a návrat na úroveň cen roku 2007.

O zhodnocení prvních šesti měsíců letošního roku jsme požádali Ing. Ivu Lorencovou, servisní manažerku společnosti ERA Reality, která se stará o chod více než 25 realitních kanceláří franšízové sítě ERA v České republice.

Jak hodnotíte první pololetí roku 2009 z vašeho pohledu?
“Situace na realitním trhu se oproti stejnému období loňského roku podstatně změnila. Zatímco dříve do realitních kanceláří přicházelo denně mnoho lidí – kolemjdoucích jen tak, z ulice a tyto návštěvy přinášely výsledky v podobě uzavřených transakcí, v prvním pololetí letošního roku takto uzavřené obchody mnohde poklesly až o 80%. Obchodování s realitami vyžaduje nyní daleko aktivnější přístup, vyšší intenzitu působnosti makléřů v terénu. Dobré jméno, osobní doporučení a dostatek kvalitních referencí hrají klíčovou roli při získávání nových klientů.”

“Zároveň se mění poměr jednotlivých druhů transakcí. Zatímco v loňském roce značně převažovaly prodeje nemovitostí a jejich koupě, v prvním pololetí roku 2009 nám roste podíl pronájmů, obzvláště ve velkých městech, což souvisí se skutečností, že se lidé, kteří přišli o práci, za prací stěhují právě do větších měst.” 

Co podle vás nejvíce uškodilo trhu s nemovitostmi v České republice?
“Chybné pojetí přístupu k poskytování hypotečních úvěrů v zahraničí způsobilo problémy bank, které bohužel nyní prostřednictvím svých dceřiných společností v naší zemi přenášejí dopady těchto problémů zcela neadekvátně do ČR i přesto, že přístup k poskytování úvěrů byl u nás naprosto v pořádku. Z řad našich bývalých klientů nemáme zatím nikoho, komu by se realizovala zástava nemovitosti z důvodu neplnění finančních závazků.”

“Kupující narážejí tvrdě na změnu přístupu finančních institucí k poskytování hypoték. Bydlet se musí i v této době a lidé stále mají zájem o koupi nemovitostí i prodej nemovitostí, nicméně „za oponou“ stojí peněžní ústavy, které často svým klientům přislíbí úvěr v určité výši, ale za pár měsíců už klientovi poskytnout např. o 200 tisíc méně a klient je pak nucen již z rozjednané transakce odstoupit, protože najednou nemá šanci dát dohromady hotovost, kterou pro koupi dané nemovitosti potřebuje. Tento přístup bank představuje pro realitní trh značnou brzdu. Dle našich zkušeností je pokles v poskytování hypoték daleko vyšší než ten, který udávají banky – vidíme skutečnost na cca 50% pokles. Bohužel velmi často hypotéku nedostanou ani klienti, kteří nemají problém ji ufinancovat.”

“Dalším faktorem, který určitě negativně ovlivnil trh s nemovitostmi u nás, byla vysoká míra mediálního pesimismu z počátku letošního roku. Tohoto mediálního stresu se prodávající i kupujícího zbavovali ěř celé první pololetí letošního roku a má dopady dodnes.”

Co byste doporučili lidem, kteří aktuálně zvažují koupi nemovitosti?
“Kupujícím bychom doporučili nečekat na zásadní propad cen, konat se nebude – co však by měli učinit v případě, že zvažují koupi nemovitosti, je rozhodně jednat o ceně. Dnes je velmi vhodná doba k vyjednávání o ceně. Právě dnes je nejlepší doba k nákupu nemovitostí. Je nutné si uvědomit, že v minulých letech vždy docházelo k nárůstu cen v průběhu podzimu a na přelomu roku. Vzhledem k tomu, že v červnu se pokles cen nemovitostí ěř zastavil, je velmi pravděpodobné, že někdy v průběhu podzimu se začnou opět mírně zvedat. Zároveň je velmi vhodná doba k investování. Na trhu je nebývalá nabídka různých vhodných investičních příležitostí a obzvláště nemovitosti, ke kterým se vážou tzv. právní závady, jsou k mání za velmi výhodné ceny – kupující by se neměli obávat těchto jedinečných příležitostí a využít svou šanci. Samozřejmě je v tomto případě naprosto nezbytné na takových transakcích spolupracovat s odborníky – s realitní kanceláři, která má dobré jméno a mnohaleté zkušenosti s problematickými transakcemi.”

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama