(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Kolín a okolí - Oáza v obchodu s realitami?

Reality Kolín a okolí – Oáza v obchodu s realitami?

Reklama
Reklama

24.8.2009 – Realitní trh ve většině měst České republice byl na podzim roku 2008 zasažen ekonomickou recesí, která byla způsobena propadem hypotečního trhu v USA. Ceny nemovitostí začaly následně ve většině měst klesat.

Pokles cen realit byl ve většině případů způsoben sníženou poptávkou po nemovitostech a zpřísněním podmínek pro získání úvěrů na bydlení. Zpravidla platilo, čím nižší životní úroveň obyvatel v regionu, tím větší propad cen nemovitostí. Ve městech, jakými je například Praha či Brno, se pokles cen neprojevil tak razantně jako např. v Ústí nad Labem nebo na Ostravsku. Jedním z regionů, který dosud nezaznamenal nijak razantní pokles zájmu o nemovitosti je Kolín a okolí. Region, sestávající z měst Kolín, Kutná Hora a Nymburk, dlouhodobě těží zejména ze snadné dopravní dostupnosti do hlavního města. Pro mnohé obyvatele tohoto regionu se stalo dojíždění za prací do české metropole naprosto samozřejmou záležitostí. Nejenom snadná dostupnost do Prahy, ale také provoz společného závodu automobilek Toyota-Peugeot-Citröen (TPCA), je důvodem, proč vykazuje tento region jednu z nejmenších nezaměstnaností v ČR. Stálá poptávka po nemovitostech v tomto regionu je zapříčiněná také značnou jistotou obyvatel o své zaměstnání.

Ing. Václav Kmoch, jednatel realitní kanceláře ERA Garancia z Kolína k tomu dodává: “U největších zaměstnavatelů v regionu k propouštění v podstatě v 1. pol. 2009 nedošlo nezaměstnanost stoupla od počátku roku o 1,6% , což není na spotřebitelské poptávce příliš znát. Stavební firmy zakázky zatím mají. Realitní trh je od závěru minulého roku v útlumu, ale z jiných důvodů než jakým je ekonomický stav regionu.“

Za přibrzděním obchodu s nemovitostmi nestojí dle Václava Kmocha ani tak snížení poptávky, jako spíše neadekvátní změna chování bank při poskytování hypotečních úvěrů. Tato slova potvrzuje i Luboš Dostál, ředitel pražské realitní kanceláře iReality s.r.o., který v exkluzivním rozhovoru pro náš Realitní zpravodaj uvedl: „Z mého hlediska byly prvním faktorem poklesu prodeje nemovitostí samotné finanční ústavy, jejich vysoké úroky a přísná kritéria pro získání úvěru. Tento přístup znemožnil většině klientů dosáhnout na půjčku. Takže nakupovali převážně jen klienti s hotovostí nebo předem vyřízeným úvěrem.“ Tento postoj bank dlouhodobě kritizují nejen majitelé realitních kanceláří, ale také realitní makléři či hypoteční zprostředkovatelé. 

Pokud právě nyní váháte, zdali si vysněnou nemovitost v regionu Kolín, Kutná Hora, Nymburk pořídit nebo ještě nějaký čas počkat, tak vám možná pomohou toto dilema vyřešit slova pana Kmocha z ERA Garancia: „Doporučujeme lidem, kteří zvažují koupi nemovitosti, aby především neváhali. Teď je pro nákup nejvhodnější čas. Avšak je třeba licitovat o kupní ceně. Nelze propadnout dojmu, že ceny, za které jsou nemovitosti nabízeny, jsou i cenami, za které se skutečně kupuje…“

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama