(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Vývoj cen bytů v menších městech

Vývoj cen bytů v menších městech

Reklama
Reklama

5.1.2008 – Máte kapitál a chcete investovat? A nebo jen plánujete zajistit své děti či své stáří výhodnou investicí? Odborníci již několik let doporučují investovat do nemovitostí.  Nejsnadnější alternativou se stále jeví pořízení bytu u něhož je krom postupně se zvyšující hodnoty na trhu s realitami také velká pravděpodobnost okamžitého výnosu díky relativně snadnému pronájmu.

Nemusíte ale investovat jen ve velkých městech, jakými jsou Praha, Plzeň, Brno, či Ostrava, kde je cena nemovitostí dlouhodobě nad republikovým průměrem. Stále více lidí začíná investovat do bytů v menších městech jakými jsou např. Písek, Kolín, Přerov, Mladá Boleslav, Liberec atd. Ve městech do 100.000 obyvatel se můžeme setkat s cenami bytů mnohdy až o 50% nižšími než ve velkých aglomeracích.

U větší investice do realit se všeobecně doporučuje zvážit zdali pořídit jednu nemovitosti za vyšší cenu nebo rozložit rizika a investovat do dvou levnějších nemovitostí. V případě bytů je dobré kalkulovat s možností pronájmů. V mnoha případech vychází pronájem dvou menších bytů lépe než jednoho velkého. Aktuální průměrné ceny nemovitostí v České republice můžete sledovat na našem realitním portálu v sekci statistiky. K dispozici jsou aktuální průměrné ceny nemovitostí v daných městech v závislosti na prodejních cenách.

Jako příklad uvádíme panelový byt v centru města Přerov, jehož tržní cena se postupem let vyvíjela z 300.000 Kč v roce 2002 až k ceně 1.450.000 Kč v roce 2008. Musíme dodat, že se jedná o průměrný panelový byt v centru města, jehož atraktivita mohla být leckdy zpochybňována. Další navýšení ceny tohoto bytu můžeme očekávat s dostavbou dálnice D1, která bude kolem Přerova dostavěna v následujících letech. I teď je tedy bezpochyby stále výhodné investici realizovat i přesto, že se může zdát cena uvedeného bytu, na danou lokalitu vysoká. 

Pro ty, kteří volí investici do nemovitosti dlouhodobého charakteru, doporučujeme pečlivě zvážit vývoj cen pronájmů bytů a nechat si některým z odborníků na hypotéky odhadnout vývoj úroků i v dalších letech. Ideální je pokud tuto informaci získáte přímo od hypotečního brokera, který financování nemovitosti bude zajišťovat.

V případě koupě bytu doporučujeme zaměřit se hlavně na lokalitu v níž se nemovitost nachází (centrum, okrajová část, hlučnost, atraktivitu okolí), dopravní spojení a obchody (vzdálenost zastávky MHD, možnost parkování, nájezd na dálnici, dosah obchodních center), stav domu (plánované rekonstrukce mohou značně prodražit platbu za správu), celkový stav bytu a ceny podobných bytů v dané lokalitě před několika lety, tak aby jste mohli odhadnout vývoj cen v dalších letech. Všechny tyto získané informace vám mohou stanovit aktuální efektivitu vynaložených investic. I zde ale platí: „Lepší tři prohlídky nemovitosti než jedna. Lepší klidné zvážení investice než rychlé rozhodnutí…“

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama