(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Sazby hypoték dosedly na dno. Lidé si půjčují čím dál vyšší částky

Sazby hypoték dosedly na dno. Lidé si půjčují čím dál vyšší částky

Reklama
Reklama

23.1.2020 – V prosinci bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 7 074 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 7,8 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl o 20,5 % na 17,996 mld. Kč, což je druhý nejlepší výsledek za poslední 4 roky.

“Po dlouhé době vidíme meziroční nárůst jak počtu, tak objemu sjednaných hypoték, přičemž průměrná výše hypotéky dosáhla nového rekordu 2,544 milionu Kč. To je 269 000 Kč více než rok před tím. Důvod tohoto posunu je zřejmý – jsou to především rostoucí ceny nemovitostí,” říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

V součtu za celý rok pak banky podle dat serveru hypoindex.cz poskytly 77 413 hypoték, což je o více než 20 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték klesl díky vyšší průměrné půjčované částce o 16,9 % na 181,6 miliard korun. Nutno ještě podotknout a doplnit, že ne všechny banky své výsledky Hypoindexu reportují.

Skutečný objem sjednaných hypoték je o něco větší
Mezi nereportující banky patří mBank, Fio banka, Oberbank a Creditas, která začala poskytovat hypotéky v letošním září. Celkově tyto banky podle našeho expertního odhadu sjednaly hypotéky za dalších 6 miliardy Kč. Celková suma loni sjednaných hypoték tedy činí 187,4 mld. Kč. Dlouhodobý vývoj skutečně sjednaných hypoték včetně nereportujících bank ilustruje následující graf, kde je obsažen také dlouhodobý vývoj úvěrové produkce stavebních spořitelen.

“Loňský výsledek na úrovni 181,6 mld. Kč (resp. 187,4 miliard, když započteme i nereportující banky) vnímáme jako návrat na křivku dlouhodobé udržitelnosti. Rok 2019 byl po delší době bez zásadnějšího zásahu zvenčí (regulace, změna legislativy). V letošním roce očekáváme objem sjednaných hypoték v rozmezí od 170–190 mld. Kč,” říká .

Sazby dosedly na dno
Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték klesla dle dat hypoindexu meziměsíčně o 1 setinu procentního bodu na 2,34 %. Náš index GOFI, který mapuje nabídkové sazby hypoték, již v posledních dvou měsících v důsledku zvýšení sazeb Hypoteční banky, WHB, UniCredit Bank, Monety a Komerční banky roste. Nárůst nabídkových sazeb se bohužel začíná postupně propisovat také do sazeb reálně sjednávaných hypoték a následně i Fincentru hypoindexu..

Výhled úrokových sazeb na 1. čtvrtletí je mírné navýšení oproti konci loňského roku. Nebude se jednat o žádné drama, navýšení odhadujeme v rozsahu 0,1 až 0,2 %. Ve druhém čtvrtletí bude určující vývoj ceny zdrojů a nástup jarní sezóny a silný konkurenční boj, nevylučujeme mírné snížení sazeb, ale situace může být i zcela opačná a sazby můžou mírně růst.
 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama