(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Stavba roku 2009: Titul pro rodinný dům, knihovnu i železniční tunel

Stavba roku 2009: Titul pro rodinný dům, knihovnu i železniční tunel

Reklama
Reklama

19.10.2009 – Soutěž stavba roku je u nás nesporně favoritem v prezentaci současné architektury, do které má šanci nahlédnout, a dokonce i hlasovat, sama veřejnost. Titul Stavba roku 2009 už zná svých pět vítězných staveb. Letos odborná porota ocenila Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové, pražský bytový dům Na Topolce, obchodní centrum City Park Jihlava, pražský železniční uzel Nové spojení a kancelářské centrum Classic 7 Business Park v Praze. Hlasování veřejnosti se ale s názorem odborníků nesešlo.

Architektonická soutěž Stavba roku není žádnou novinkou, proběhla dokonce už po sedmnácté. Do soutěže se mohou přihlásit stavby či rekonstrukce realizované na našem území v uplynulém roce. Stavby se nedělí do žádných kategorií, takže nezáleží ani na druhu stavby, ani na výši jejího financování. „Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury. Soutěž je vypsána na podporu kvalitní komplexní realizace stavebního díla, od hrubé stavby až po řemeslný detail. Je určena pro stavby realizované na území České republiky bez ohledu na státní příslušnost projektanta, architekta stavby a místo registrace realizátorských firem,“ uvádí organizátoři akce, mezi které patří Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR a časopis Stavitel. 

Přihlášky letos poslalo celkem 55 staveb, z nichž do druhého kola postoupilo 28. Tento užší výběr pak osobně navštívila odborná porota v čele s architektkou Radomírou Sedlákovou. Z nich pak nominaci na titul Stavba roku obdrželo patnáct finalistů. Favorit prý ale nebyl žádný, a tak byl souboj vyrovnaný.

Veřejnosti učaroval ptačí dům
Knihovna v Hradci Králové si získala odbornou porotu neobvyklým architektonickým řešením vzhledem k použití pohledového betonu a k vnitřnímu prostorovému uspořádání.  Bodovala pak ještě jednou, a to když získala další udílenou cenu –  Grad Prix architektů. Knihovna si ho vysloužila za vnitřní atmosféru a půdorys písmene X. U Pražského bytového domu Na Topolce porotci ocenili začlenění do rozmanité starší zástavby s přihlédnutím k dispozičnímu řešení a kvalitu stavebních prací. Za architektonické řešení nákupního centra v těsném sousedství historického jádra se zřetelem k nápadiu pojetí pěti fasád a vytvoření biokoridoru získal titul City Park Jihlava.

Pražský železniční uzel propojuje Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží, Libeň, Vysočany a Holešovice a chlubit se může titulem za to, že jde o stavbu, která modernizuje železniční dopravu v metropoli se zohledněním architektonického řešení. První etapa pražského kancelářského centra Classic 7 Business Park pak získala dostala ocenění za proměnu historické technické stavby v moderní kanceláře se zřetelem k citlivému a nápadiu využití původních konstrukcí a stavebních detailů.
Názor veřejnosti se ale od toho odborného lišil, protože za vítěze vybrali rodinný dům podobající se okřídlenému ptáku – The Bird. Jen pro porovnání: The Bird získal od veřejnosti 4 049 hlasů, zatímco třeba bytový dům Na Topolce pouze 36 hlasů.

A jak se v průběhu času mění charakter přihlášených staveb? „V jednotlivých obdobích převládají různé investiční i developerské programy. Zkraje to byla dostavba toho, co bylo zahájeno v polistopadovém období – banky, čerpací stanice, později to byly hotely a administrativní budovy. Pak tento typ staveb ze soutěže zmizel a v tomto ročníku máme třeba dvě knihovny, rekreační centra. V posledních letech se objevilo mnoho bytových staveb. Na četnosti přihlášených typů staveb se projevuje směr zájmu developerů, jak se stavebnictví vyvíjí,“ zhodnotil v časopise Development news trendy ve stavebnictví Jan Fibinger, předseda správní rady ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Stavby roku 2009

Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
Autoři: Roman Brychta, Ondřej Hofmeister, Adam Halíř, Petr Lešek – PROJEKTIL ARCHITEKTI s r.o.
Projektant: PRO KIC – sdružení ateliérů PROJEKTIL ARCHITEKTI s.r.o. a DELTAPLAN spol. s r.o.
Dodavatel: VCES a.s.
Investor: Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

  

Bytový dům Na Topolce v Praze
Autoři: Oldřich Hájek, Tomáš Pavlík, Laco Fecsu, Olga Rosová-Kostřížová, Jaroslav Šafer – Šafer Hájek architekti s.r.o.
Projektant: AED project, a.s.
Dodavatel: AT DEVELOPMENT a.s.
Investor: AT DEVELOPMENT a.s.

  

City park Jihlava
Autoři: Kuba & Pilař architekti s.r.o.
Projektant: INTERPLAN-CZ, s.r.o.
Dodavatel: PSJ INVEST, a.s.
Investor: CEI Building, a.s.

  

Nové spojení Praha – Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží – Libeň, Vysočany, Holešovice
Autoři: SUDOP PRAHA a.s.
Dodavatel: sdružení firem: Skanska DS a.s. (vedoucí člen), SSŽ a.s., Metrostav a.s., Subterra a.s.
Investor: Správa železniční dopravní cesty, s.o., Stavební správa Praha

  

Classic 7 Business Park – I. etapa, Praha
Autoři: CMC architects, a.s.
Dodavatel: Porr (Česko) a.s.
Investor: NOFIM CZECH REPUBLIC s.r.o.

  
foto: stavbaroku.cz

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama