(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Ve Zlíně je nedostatek nových bytů a stavebních pozemků

Ve Zlíně je nedostatek nových bytů a stavebních pozemků

Reklama
Reklama

28.4.2020 – Realitní trh ve Zlíně dlouhodobě trápí nedostatek nových bytů. Developerské společnosti nejčastěji argumentují chybějícími stavebními pozemky pro bytovou výstavbu. Pokud se podaří nový projekt realizovat, o kupující zpravidla není nouze. Poptávka je ovšem také po starších bytech a stavebních podzemích pro výstavbu rodinných domů. I těch je ale v nabídkách zlínských realitních kanceláří nedostatek.

Situace na trhu s bydlením se ale během posledních dvou měsíců výrazně změnila. Kupující zůstávají doma a na prohlídky chodí jen vážní zájemci. Nikdo navíc přesně nedokáže odhadnut, jestli se po ukončení mimořádných opatření vrátí vše do reality, tak jako před vyhlášením mimořádných opatření. Na aktuální situaci na trhu bydlení ve Zlíně jsme se zeptali Filipa Zvonka, jednatele Realitní agentury Zvonek.

Během posledního roku se hodně mluvilo o tom, že kupující již nejsou příliš ochotni akceptovat vysoké ceny nemovitostí. Setkáváte se ve vaší realitní kanceláři s tím, že je nutné u některých nemovitostí ceny snižovat?
V posledních třech měsících je poznat pokles poptávky, což je dáno nejistotou a očekáváním lidí, co bude dál. Není to ale tak zásadní, jak některé zprávy uvádí. Pokud je zajímavý byt za rozumnou cenu, tak se prodá stejně rychle jako na konci minulého roku. Stavebních pozemků se snížení cen vůbec nedotýká a nepředpokládáme u nich pokles cen ani v budoucnu. Pozemků je stále nedostatek, a proto se ceny šplhají k dvojnásobku cen z roku 2012. U chat očekáváme spíše nárůst cen v důsledku současných omezení. Snižování cen se tedy dotkne nejvíc rodinných domů, a to hlavně v menších městech a obcích.

Praha, Hradec Králové a další krajská města zaznamenala v posledním roce růst cen nájmů. Zdražilo nájemné také ve Zlíně?
Nárůst výše nájmů byl nejvíce poznat ve velkých městech vlivem studentů i lidí stěhujících se za prací, a to o 20-30 % v období posledních 3 let. Ve městech, kde byla velká část nájmů zaměřená na krátkodobé nájmy, je nyní poznat největší propad. Ve Zlíně jsme ale pokles cen nezaznamenali a ceny se drží.

Ve Zlíně se sice realizují nové developerské projekty, ale v přepočtu na počet obyvatel není aktuální počet nových bytových jednotek tak velký, jako například v nedaleké Olomouci či Brně. Je to tím, že ve Zlíně není dostatek vhodných stavebních pozemků nebo není o nové byty zájem, a proto se do výstavby stavební firmy “nehrnou”?
Zájem o nové byty je a i v budoucnu bude obrovský. Bohužel nyní není kde stavět a situace se nijak nelepší. Nové projekty nyní vznikají hlavně v centru města, ale nejedná se o byty pro běžné klienty, kteří jsou ochotní za třípokojový byt dát cenu do 4 mil. Kč a mají představu o klidném bydlení v dosahu parků a zeleně, což byla vždy doména Zlína. Takové byty dnes ěř nejsou.

Jak to nyní ve Zlíně vypadá se stavebními pozemky na výstavbu rodinných domů? Je těchto pozemků dostatek?
Samotný Zlín je již nyní ěř zastavěný, proto se rozšiřují nejvíce okolní městské části a obce, např. Kostelec, Štípa, Fryšták, Březnice a další, kde vznikají i větší projekty o 20 a více parcelách. Kdo chce koupit stavební pozemek za zajímavou cenu musí počítat s dojížděním 15-20 minut do centra Zlína. Postupně se situace mění a stále více lidí nemá problém s dojížděním do práce nebo s prací z domova. Tito lidé se zaměřují na obce s nejlepší občanskou vybaveností, rozhodující je obchod, škola, školka.

?
Ministryně financí plánuje zrušení daně z nabytí nemovitosti

?
Co je dobré nachystat, než se rozhodnete prodat byt?

?
Ceny bydlení stále rostou. Blíží se stropu?

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama