(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Sazby hypoték opět klesly pod 2 procenta

Sazby hypoték opět klesly pod 2 procenta

Reklama
Reklama

3.11.2020 – Po 45 měsících klesla průměrná nabídková sazba hypoték opět pod 2 procenta. Index GOFI 70, který napříč trhem mapuje, za kolik nabízejí banky své hypotéky pokrývající 70 % hodnoty nemovitosti, klesl v říjnu meziměsíčně o dalších 6 bazických bodů na 1,98 %.

“Průměrnou sazbu hypoték měříme již od roku 2009 a pod 2 procenty byl index GOFI 70 naposledy v prosinci 2016,” říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. “Stejnou hodnotu jako index GOFI 70 má aktuálně i index GOFI 80, který je v našem monitoringu od ledna 2017.” 

Rychleji nyní zlevňují hypotéky s fixacemi do 3 let 
Pokles sazeb souvisí s poklesem ceny zdrojů, přičemž větší dynamiku poklesu vykazují tzv. “kratší peníze”, což se také obratem odráží ve výraznějších poklesech sazeb hypoték s krátkými fixacemi. 

V ČSOB a Hypoteční bance klesly sazby na začátku října o 0,1 p.b., ale 1 a 3letá fixace banka zlevnila o 0,2 p.b. Podobně i Česká spořitelna plošně snížila o 0,2 p.b., ale u hypoték s 1 a 2letou fixací šly sazby o 0,3 p.b. dolů. Kromě ČSOB, HB, ČS v říjnu zlevnily hypotéky i v Raiffeisenbank a Air Bank. Naopak růst sazeb jsme zaznamenali ve Sberbank.
Sazby „od“ jsou již hluboko pod 2 procenty 

Při porovnání jednotlivých bank, pro které můžete využít i internetové srovnávače, je patrné, že nabídky některých bank začínají již hluboko pod 2 procenty. Získání těch nejvýhodnějších sazeb však banky často podmiňují určitým objemem úvěru nebo sjednáním úvěrového pojištění a dalších produktů banky nebo sesterské pojišťovny. “V praxi se sazba sjednávaných hypoték pohybuje nejčastěji mezi 1,89 až 2,09 %, ale v posledním týdnu evidujeme i několik rozjednaných hypoték se sazbou pod 1,7 procenty,“ říká Libor Ostatek z Golem Finance.

Jak se budou nyní vyvíjet hypoteční sazby?
 V tuto chvíli bude pro budoucí vývoj sazeb i nadále určující vývoj ceny zdrojů, u nichž však nepředpokládáme žádný zásadnější výkyv ani směrem dolů, ani směrem nahoru. Jsou tu však další vlivy, které mohou směřování sazeb zásadně ovlivnit.

Jedním z těchto faktorů je končící úvěrové moratorium a otázkou je, zda budou klienti za stávající situace schopni hypotéky i nadále řádně splácet. Podle prvotních indicií se situace vyvíjí z pohledu bank relativně dobře a banky navíc avizovaly, že po individuálním posouzení umožní klientům splátkové prázdniny prodloužit. Chytřejší budeme na konci tohoto měsíce.

“Co se týče úrokových sazeb velkou pozornost nyní věnujeme vývoji kauzy kalkulace tzv. účelně vynaložených nákladů související s předčasným splacením hypotéky, kde jsou banky pod určitým tlakem regulace a tento tlak by mohl v extrémním případě přinést omezení nabídky hypoték s fixací úrokové sazby, tak jak je známe teď a větší příklon k hypotékám s plovoucí sazbou,” uzavírá Libor Ostatek.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Hypotéky lámou další rekordy. Jak to bude dál? ?
Hypotéky lámou další rekordy. Jak to bude dál?

Sazby hypoték nekompromisně míří pod 2 procenta. Kde se zastaví? ?
Sazby hypoték nekompromisně míří pod 2 procenta. Kde se zastaví?

Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku? ?
Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku?

Hypotéky budou dostupnější. ČNB zmírnila limity ?
Hypotéky budou dostupnější. ČNB zmírnila limity

Je možné získat stoprocentní hypotéku? ?
Je možné získat stoprocentní hypotéku?

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama