(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Je výhodnější chatu koupit nebo pronajmout?

Je výhodnější chatu koupit nebo pronajmout?

Reklama
Reklama

8.7.2021 – Letní měsíce jsou pro mnoho městských obyvatel spojené s touhou utéct alespoň na chvíli od ruchu a smogu do přírody. Poslední rok právě turistice nepřál, a tak se mnoho rodin rozhoduje pro koupi chaty či chalupy, kde lze trávit chvíle v přírodě, a přesto v soukromí. Ale pokud člověk není právě zahrádkář, netouží sázet, plít a sklízet, je investice do víkendového obydlí vhodná?

Lepší je chata nebo chalupa?
U nás se rekreační a víkendová obydlí dělí podle zvyklostí na chaty a chalupy. Chataření se začalo rozvíjet již na začátku 60. let minulého století. Na různých místech země vznikaly v blízkosti obcí chatové osady, v nichž se stavěly často typové montované domky. Osady, původně často bez elektřiny, se v dalších desetiletích proměňovaly v pohodlné rekreační domky, do osad se natáhla elektřina, zpevnily se cesty.

Dnes už do takových lokalit zajíždí i poštovní doručovatel a mnozí majitelé tam bydlí nastálo. Přesto jsou chatové osady většinou situované v odlehlejších místech a je třeba počítat s tím, že pro každý nákup se musí autem nebo pár kilometrů pěšky. Stejné je to s ostatními službami.

Chalupaření vznikalo v důsledku ubývání obyvatel v malých obcích, kteří se stěhovali do větších měst za pracovními příležitostmi, nebo zemřeli a neměli dědice. Tyto typy chalup byly obzvláště oblíbené, protože je prodával místní úřad za odhadní cenu, která byla v řádech pár desítek tisíc korun. Dnes jsou z nich pohodlné rezidence, v nichž se dá bydlet celoročně. Jejich výhodou je, že jsou zakomponované do přirozeného prostřední české obce, a tak majitelé mají po ruce všechny služby, které jsou v obci k dispozici.

Co znamená koupit chalupu
Koupě kompletně zrekonstruované chaty či chalupy není o nic levnější než koupě jakékoli běžné nemovitosti. Nejvíce rozhoduje lokalita, velikost pozemku a kvalita stavby. Pokud si však koupíte chatu nebo chalupu, která vyžaduje rekonstrukci, je třeba před koupí velmi zvážit, zda cena odpovídá kvalitě, ale především, kolik bude třeba do nemovitosti dále investovat.

Ale nejde jen o peníze. Důležitější jsou často zájmy a životní styl rodiny. Pokud má rodina malé děti, lze předpokládat, že koupě chaty nebo chalupy jim poskytne dostatek prostoru pro pobyt na čerstvém vzduchu a provozování nejrůznějších venkovních aktivit. Dospělé pak musí bavit péče o chalupu a pozemek. Nevěřte totiž pojmu bezúdržbová zahrada.

Jak už popsal Karel Čapek, každá zahrada vyžaduje častou péči od jara do podzimu a může na ní být sebeméně rostlin. A tak většinou každý začínající chalupář nakoupí množství stromů, okrasných keřů a rostlin, které mu následně buď přerostou přes hlavu, nebo musí věnovat příslušný čas jejich údržbě.

Tento styl života nemusí svědčit cestovatelské rodině nebo rodině s konkrétními sportovními či kulturními zájmy, která je zvyklá každý týden vyjíždět na závody, soustředění, společenská setkání a podobné akce.

Je lepší chalupu pronajmout?
Pronájem má určitě své výhody. Jednak to může být pronájem krátkodobý. Pronajmete si chalupu třeba na jednu sezónu, nebo také na deset let. Ne každý majitel chce hned prodávat, a tak hledá někoho, kdo bude o nemovitost dočasně pečovat.

Musíte však počítat s tím, že zasadit na pozemku strom znamená, že možná jeho plody už bude sklízet někdo jiný. Ke krátkodobé rekreaci, nebo proto, abyste s dětmi chodili na houby a sklízeli jahody, je to vhodná varianta.

Možná je i takový pronájem dobrým testem vašeho života na venkově. Když budete spokojeni, pronájem vypovíte a budete svůj volný čas trávit jiným způsobem. Nebo chalupu koupíte

Děti bývají – často nesprávně – alfou a omegou rozhodnutí
Každé dítě jednou vyroste. A místo radosti, kterou prožívalo na pískovišti vaší chaty nebo v malém zahradním bazénku, z něj bude dospělý člověk, který se bude na víkendový pobyt na chatě dívat svrchu. A ještě k tomu s rodiči! Možná kdyby se tam tak dalo jet s přáteli…

Když počkáte tak deset let, nebo o trochu déle, dítě se usadí. Často má své vlastní děti a na chalupu se zase bude vracet, protože ocení její možnosti pro své potomky.

Koupit rekreační nemovitost nebo si ji pronajmout má své klady i zápory. Je na každém, aby zhodnotil svůj životní styl a rozhodl se, zda je pobyt na venkově to pravé právě pro jeho rodinu. Zda se usadit na jednom místě, kde se ze sousedů časem stanou přátelé, nebo raději procestovat svět.

?

Ministavby se stávají hitem. Kde je můžete postavit bez stavebního povolení? Ministavby se stávají hitem. Kde je můžete postavit bez stavebního povolení?

Jak udělat z chaty rodinný dům Jak udělat z chaty rodinný dům

Na co si dát pozor při koupi chaty? Na co si dát pozor při koupi chaty?

Lidé touží po rekreačních nemovitostech. Zájem vzrostl o třetinu Lidé touží po rekreačních nemovitostech. Zájem vzrostl o třetinu

Češi by vyměnili městský byt za bydlení v přírodě Češi by vyměnili městský byt za bydlení v přírodě

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama