(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Sazby hypoték míří k 3% hranici. Dnes zdražuje Česká spořitelna

Sazby hypoték míří k 3% hranici. Dnes zdražuje Česká spořitelna

Reklama
Reklama

2.9.2021 – Hypotéky dál zdražují. Příčinou dalšího nárůstu indexu byl růst hypotečních sazeb v Monetě Money Bank, Sberbance, Oberbank, Fiu, ukončení akce v Air Bank a svou roli sehrálo i výrazné zvýšení sazeb České spořitelny v posledním červencovém týdnu, které se naplno projevilo až v srpnu.

Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v uplynulém měsíci o další desetinu procentního bodu. Hodnota titulního Gofi70 Indexu, který sazby napříč všemi bankami monitoruje, vzrostla z červencových 2,55 % na 2,65 %. V porovnání s loňským srpnem je nyní průměrná nabídková sazba o bezmála půl procentního bodu výše (8/2020: 2,07 %).

“V porovnání s červencem byl počet bank, které se rozhodly pro navýšení sazeb výrazně nižší. Nicméně posuny sazeb byly tak výrazné, že indexy hypotečních sazeb narostly o další desetinu procentního bodu.” říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Růst sazeb je patrný i u úvěrů s vyšším LTV. Hypotéky, kde banky vyžadují pouze 10 % vlastních zdrojů žadatele a zbytek se financuje hypotékou, podražily z červencových 3,14 na 3,23 procenta (GOFI90).

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Proč sazby rostou?
Srpnový růst sazeb byl stále ještě důsledkem růstu ceny peněz na mezibankovním trhu, ke kterému docházelo prakticky od loňského září.

“Od letošního března tempo růstu ceny zdrojů sice zpomalilo, což by za běžných podmínek pravděpodobně přineslo i zploštění křivky růstu cen hypoték, nicméně v době extrémně silné poptávky jsou konkurenční tlaky výrazně menší, takže hypoteční sazby dál rostou,” říká Libor Vojta Ostatek z Golem Finance.

Vztah mezi úrokovými sazbami hypoték, ČNB a ceny peněz

Dnes zvyšuje sazby Česká spořitelna. Přidají se i další banky?
K dnešnímu dni oznámila zvýšení sazeb Česká spořitelna a Stavební spořitelna České spořitelny. Úrokové sazby nabízených hypotečních úvěrů a Hypoúvěru od Buřinky rostou o 0,2 p.b. Vzhledem k pozici České spořitelny lze v dohledné době očekávat zvýšení sazeb i u dalších poskytovatelů hypoték.

“Vzhledem k stále silné poptávce po úvěrech na bydlení (v červenci banky poskytly hypotéky za 35 miliard), i nadále rostoucí ceně zdrojů a postupnému navyšování sazeb ČNB nelze v dohledné době očekávat obrat ve vývoji hypotečních úrokových sazeb a ty se postupně začnou přibližovat 3procentní úrovni,” uzavírá Libor Vojta Ostatek.

?

Úrokové sazby stále rostou. Hypotéky však trhají další rekordy Úrokové sazby stále rostou. Hypotéky však trhají další rekordy

Sazby hypoték vystoupaly nad 2,5 procenta. Kdy se růst zastaví? Sazby hypoték vystoupaly nad 2,5 procenta. Kdy se růst zastaví?

Sazby hypoték stále rostou. Index ne-dostupnosti bydlení na novém rekordu Sazby hypoték stále rostou. Index ne-dostupnosti bydlení na novém rekordu

Hypotéky se sazbou pod 2 procenty jsou již minulostí Hypotéky se sazbou pod 2 procenty jsou již minulostí

Neřešený dluh vás může připravit o hypotéku Neřešený dluh vás může připravit o hypotéku

 

 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama