(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Dotace na bydlení pro mladé od státu bude i letos

Dotace na bydlení pro mladé od státu bude i letos

Reklama
Reklama

19.1.2010 – Ještě vám nebylo 36 let a plánujete si do dvou let pořídit starší byt či dům? Pak máte možnost získat od státu příspěvek na hypotéční úvěr. Žádat o příspěvek je ale možné jen v některé z českých bank.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR) bude i letos pokračovat v poskytování příspěvku ke sjednaným hypotéčním úvěrům ve výši 1%. K tomuto kroku mohlo MMR přistoupit proto, že v roce 2009 činila průměrná úroková sazba hypotéčních úvěrů více než pět procent. A podle platné legislativy se výše státní úrokové dotace u hypoték odvíjí od úroků těchto úvěrů v předchozím roce. Pokud by hodnota spadla na pět procent, činila by dotace v následujícím roce nula procent. Takový scénář se u nás odehrával třeba v letech 2005 – 2008, a od loňského února pak dotace opět dosáhla na jedno procento.  

V praxi to bude vypadat tak, že si klient v den sjednání hypotéky (nejpozději však v den čerpání) zažádá zároveň o poskytnutí podpory, a tak může být jeho úroková sazba až o jedno procento menší. Získání dotace je omezeno podmínkami, a to nejen věkovými, ale třeba i částkou hypotéky. Žadatel musí být mladší než 36 let, případně pokud žádá jako ženatý nebo vdaná, musí tuto věkovou podmínku splnit i druhý z manželů. Žadatelé nesmí v době podání žádosti vlastnit žádnou další nemovitost a úvěrem musí financovat pořízení bytu či domu staršího dvou let. Poměrně dost je omezena maximální částka, ze které se procentní bod určuje – v případě bytu jde o částku 800 tisíc Kč a u rodinného domu s jednou bytovou jednotkou je limit 1,5 milionu Kč. Část hypotéčního úvěru, která překračuje tyto limity, stát nedotuje. V takové výši lze ovšem současné bydlení pořídit možná jen v menších městech.

Další nepříjemná zpráva pak může na nadšené zájemce o bydlení čekat v jejich bance, u které si chtějí brát hypotéku. Ne všechny banky totiž mají s MMR uzavřenou smlouvu o zprostředkování. Smlouvu mají uzavřeny tyto bankovní ústavy: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, GE Money Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank,Wüstenrot hypoteční banka a UniCredit Bank.
V případě hladkého průběhu je dotace klientům poskytována formou příspěvku ke splátkám hypotéčního úvěru, který dostanou každý měsíc na svůj účet. Příspěvek se vztahuje k úvěrům čerpaným od 1. 2. 2010 do 31. 1. 2011.
„V loňském roce jsme podpořili 2400 hypoték a celkově jsme žadatelům vyplatili ěř 10 milionů korun,“ uvedla vrchní ředitelka sekce politiky bydlení Milena Brožová. Letos má pro zájemce ministerstvo vyhraněnou částku ve výši 45 milionů korun.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama