(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Luxusní horské apartmány zlevňují, na chalupy není sezóna

Luxusní horské apartmány zlevňují, na chalupy není sezóna

Reklama
Reklama

8.2.2010 – Mít druhé bydlení v přírodě se v uplynulých letech stalo opět módním trendem. Krize se rekreačních objektů v loňském roce dotkla jen minimálně a ceny těchto nemovitostí rychle padat nebudou. Zato luxusní apartmány jsou nuceny zlevňovat.

V současné době ještě není sezóna na nákup chaty nebo chalupy (netýká se to ale lyžařských lokalit). Ta začíná až v dubnu a končí v říjnu. Důvodů, proč je o rekreační nemovitosti v zimních měsících menší zájem, je hned několik. K takovým objektům bývá často obtížné se kvůli sněhu dostat. Až do konce února je také brzy odpoledne tma a nemovitosti prohlížené ve tmě a zapadlé sněhem nemají takové kouzlo jako za prosluněného teplého podvečera. Kvalitní nabídka si své zájemce ale najde kdykoli. A koupit rekreační nemovitost nyní nemusí být nevýhoda. „Když koupím chatu v lednu, do jara můžu udělat úpravy a modernizaci a na jaře už si tam jen užívám,“ uvádí pozitivní stránku takové koupě regionální manažerka realitní kanceláře STING v Brně Marcela Šnajdarová.

Sezona chat a chalup nevykázala v loňském roce známky postižení krizí. Kdo byl rozhodnutý koupit, pomýšlí na to i nyní. Nejde totiž obvykle o rozhodnutí ze dne na den. Ceny těchto realit budou v letošním roce s největší pravděpodobností pokračovat v loni zahájené stagnaci. „Poptávka trvá po lokalitách v horských střediscích nebo v blízkosti vody s možností koupání a v rozumné dojezdové vzdálenosti od města. Takové objekty – pokud jsou nabízeny za odpovídající cenu – jdou na dračku. Naopak není poptávka po velkých gruntech, které jsou velmi náročné na provoz. A na druhé straně není zájem ani po nezasíťovaných srubech bez moderního zabezpečení – elektrikou počínaje a kultivovanou možností osobní hygieny konče,“ uvádí Otakar Šmíd z realitní kanceláře AAABYTY.CZ. Největší poptávka je podle něho po chatách a chalupách do půl milionu korun s potřebnou infrastrukturou.

 „Finanční tíseň by ve vážné situaci lidé řešili spíše prodejem rekreační nemovitosti než prodejem vlastního bydlení. Nicméně podobné případy jsme zatím skutečně nezaznamenali. Je to zřejmě způsobené i tím, že ti, kterých se propouštění ze zaměstnání nejvíce dotklo, nejsou skupinou, která by disponovala více nemovitostmi,“ dodává Šmíd.

Luxusní apartmány zlevní
Kupci mají v současné době zájem spíše o nové horské apartmány, a to hlavně meších velikostí, než o starší byty a chalupy, které jsou náročnější na údržbu. „Za poslední dva měsíce registruji zájem o apartmány na horách, což v roce 2009 nebylo,“ uvádí Jiří Reeh z CENTURY 21.
Je to dáno jednoduše tím, že kupovat takovou nemovitost bude člověk, který má k dispozici volné finanční prostředky a netíží ho vidina ztráty zaměstnání, ani žádné získávání hypotéky. Kupci kromě toho často zamýšlejí takový krok jako investici. I přes trvající zájem o tyto reality se odhaduje, že poptávka luxusních apartmánech klesl až 50 procent a mnoho developerských projektů je kvůli tomu pozastaveno. Boom z minulých let je tak definitivně u konce.
Narozdíl od chalup, které nezlevnily, lze tak předpokládat, že ceny těchto luxusních horských apartmánů půjdou i nadále dolů. Nejdražší apartmány (za více než 10 milionů bez DPH) jsou v současnosti ěř neprodejné.

Stále lákavými lokalitami jsou tradiční Krkonoše (střediska Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov, Jánské lázně), dále Jizerské hory, kde v loňském roce výstavba zasáhla oblast Rokytnice nad Jizerou a Liberec (Ještěd). Třetí místo zaujímá Šumava, kde nová výstavba proběhla například v Lipně a také Krušné hory se mohly loni pochlubit novými projekty v blízkosti oblíbeného Klínovce. Stejně tak Orlické hory, kde se stavělo v Deštném, Jeseníky v Ramzové, nebo dokonce i Beskydy, kde nová výstavba proběhla v Čeladné. Ceny luxusních apartmánů se pohybují v závislosti na lokalitě v průměru mezi třiceti až osmdesáti tisíci korun za metr čtvereční. Developeři ale i zde často nabízí různé slevy, aby prodali.

V sousedním Slovensku vedou v zájmu Vysoké a Nízké Tatry a oblast Donoval. V roce 2008 se průměrná cena těchto apartmánů pohybovala kolem 1800 eur za metr čtvereční bez DPH.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama