Pro novĂ˝ dĹŻm projektanti poÄŤĂtajĂ automaticky s tĂm, Ĺľe musĂ bĂ˝t energeticky ĂşspornĂ˝ a navrhnou potĹ™ebná Ĺ™ešenĂ jako součást projektu. Ale i u staršĂho domu, i kdyĹľ je zateplenĂ˝, lze stále vyuĹľĂvat dalšà moĹľnosti, jak ušetĹ™it.
JednĂm ze zpĹŻsobĹŻ je instalace domácĂ fotovoltaickĂ© elektrárny propojenĂ© s distribuÄŤnĂ soustavou, a takĂ© tĹ™eba vyuĹľĂvajĂcĂ virtuálnĂ baterii. Toto inovativnĂ Ĺ™ešenĂ totiĹľ umoĹľĹuje neztrácet energii tĂm, Ĺľe ji pošlete do sĂtÄ›, ale Ĺľe si ji uloĹľĂte na “horšà časy”.
Jak fotovoltaickĂ© elektrátny fungujĂ
FotovoltaickĂ© elektrárny mohou fungovat jako ostrovnĂ systĂ©my, jinĂ˝mi slovy nepotĹ™ebujĂ pĹ™ipojenĂ do centrálnĂ distribuÄŤnĂ sĂtÄ›. Ale samozĹ™ejmÄ› do nĂ mohou bĂ˝t pĹ™ipojeny a dodávat do sĂtÄ› elektĹ™inu. CoĹľ se dle mĂnÄ›nĂ energetikĹŻ ale v souÄŤasnĂ© dobÄ› nevyplatĂ a je lepšà spotĹ™ebovat všechnu elektĹ™inu doma.
To umoĹľnĂ hybridnĂ fotovoltaická elektrárna, kdy je dĹŻm sice pĹ™ipojen k elektrickĂ© distribuÄŤnĂ sĂti, ale solárnĂ elektrárna je od nĂ technicky oddÄ›lena, aby se všechna doma vyrobená elektĹ™ina takĂ© doma spotĹ™ebovala. K tomu posloužà akumulátory, do kterĂ© se elektĹ™ina uloĹľĂ. ÄŚĂm vyššà bude jejich kapacita, tĂm lĂ©pe.
Jako ĂşloĹľištÄ› je takĂ© moĹľnĂ© vyuĹľĂt tzv. virtuálnĂ baterii, kterou nabĂzejĂ nÄ›kteřà dodavatelĂ© elektĹ™iny. Jakmile se spotĹ™eba domácnosti zvýšĂ, vyuĹľije se nejprve elektĹ™ina z virtuálnĂ baterie, a následnÄ› se pouĹľĂvá elektĹ™ina vyrábÄ›ná solárnĂ elektrárnou, pĹ™ĂpadnÄ› dodávaná distribuÄŤnĂ soustavou. Za virtuálnĂ baterii se sice platĂ mÄ›sĂÄŤnĂ poplatky, ale jsou řádovÄ› v desĂtkách korun, takĹľe stále takto uloĹľená elektĹ™ina je stále levnÄ›jšà neĹľ jejĂ odbÄ›r ze sĂtÄ›.
VyplatĂ se to?
Kolik elektĹ™iny fotovoltaika vyrobĂ, záležà na Ĺ™adÄ› faktorĹŻ. PĹ™edevšĂm rozhoduje dlouhodobĂ© podnebĂ a aktuálnĂ poÄŤasĂ. SamozĹ™ejmÄ› záležà takĂ© na vĂ˝konu fotovoltaickĂ© elektrárny, jejĂ velikosti a orientaci vĹŻÄŤi svÄ›tovĂ˝m stranám.
Podle Michala Galdy ze spoleÄŤnosti Elektro-Flexi se aktuálnÄ› nejÄŤastÄ›ji instalujĂ panely o vĂ˝konu 400-500W. “Panel s vĂ˝konem 500W má rozmÄ›r cca 2100 mm x 1100 mm. Tedy cca 2,38 m2 aĹľ 2,50 m2 na 1 solárnĂ panel. To znamená, Ĺľe 2 panely odpovĂdajĂ jednĂ© instalovanĂ© kilowatthodinÄ›. Pokud tedy chceme zĂskat napĹ™. 4kWp musĂme poÄŤĂtat s plochou panelĹŻ 20 m2. U vĂ˝konu 10kWp je to ale jiĹľ cca 50 m2.” Na trhu jsou ovšem i panely s nižšĂm, napĹ™Ăklad poloviÄŤnĂm vĂ˝konem. V tomto to ovšem znamená mĂt k dispozici mnohem vÄ›tšà instalaÄŤnĂ plochu, kterou nemusĂ nabĂzet kaĹľdá stĹ™echa.
VĂ˝stavba vlastnĂ fotovoltaickĂ© elektrárny se stále pohybuje v řádech statisĂcĹŻ korun. Je tedy velmi dĹŻleĹľitĂ© vše peÄŤlivÄ› propoÄŤĂtat a poradit se s odbornĂky s mnohaletou zkušenostĂ, abyste neudÄ›lali chybu, která vás mĹŻĹľe pĹ™ijĂt draho.
Související články
- Regionální centra pro podporu investic do nájemního bydlení zahájila svou činnost
- Program Dostupné nájemní bydlení dostal na vládě zelenou
- Při darování nemovitosti myslete na zadní kolečka
- Landscape festival 2024 odstartoval v Praze
- Náklady na bydlení zatěžují mladé Čechy téměř nejvíce z celé Evropy
- Prodeji své nemovitosti můžete pomoci i během prohlídek. Jak na to?