(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Při koupi i stavbě rodinného domu se vyplatí myslet na fotovoltaiku

Při koupi i stavbě rodinného domu se vyplatí myslet na fotovoltaiku

Reklama
Reklama

Pro nový dům projektanti počítají automaticky s tím, že musí být energeticky úsporný a navrhnou potřebná řešení jako součást projektu. Ale i u staršího domu, i když je zateplený, lze stále využívat další možnosti, jak ušetřit.

JednĂ­m ze zpĹŻsobĹŻ je instalace domácĂ­ fotovoltaickĂ© elektrárny propojenĂ© s distribuÄŤnĂ­ soustavou, a takĂ© tĹ™eba využívajĂ­cĂ­ virtuálnĂ­ baterii. Toto inovativnĂ­ Ĺ™ešenĂ­ totiĹľ umoĹľĹuje neztrácet energii tĂ­m, Ĺľe ji pošlete do sĂ­tÄ›, ale Ĺľe si ji uložíte na “horší ÄŤasy”.

Jak fotovoltaické elektrátny fungují

Fotovoltaické elektrárny mohou fungovat jako ostrovní systémy, jinými slovy nepotřebují připojení do centrální distribuční sítě. Ale samozřejmě do ní mohou být připojeny a dodávat do sítě elektřinu. Což se dle mínění energetiků ale v současné době nevyplatí a je lepší spotřebovat všechnu elektřinu doma.

To umožní hybridní fotovoltaická elektrárna, kdy je dům sice připojen k elektrické distribuční síti, ale solární elektrárna je od ní technicky oddělena, aby se všechna doma vyrobená elektřina také doma spotřebovala. K tomu poslouží akumulátory, do které se elektřina uloží. Čím vyšší bude jejich kapacita, tím lépe.

Jako úložiště je také možné využít tzv. virtuální baterii, kterou nabízejí někteří dodavatelé elektřiny. Jakmile se spotřeba domácnosti zvýší, využije se nejprve elektřina z virtuální baterie, a následně se používá elektřina vyráběná solární elektrárnou, případně dodávaná distribuční soustavou. Za virtuální baterii se sice platí měsíční poplatky, ale jsou řádově v desítkách korun, takže stále takto uložená elektřina je stále levnější než její odběr ze sítě.

VyplatĂ­ se to?

Kolik elektřiny fotovoltaika vyrobí, záleží na řadě faktorů. Především rozhoduje dlouhodobé podnebí a aktuální počasí. Samozřejmě záleží také na výkonu fotovoltaické elektrárny, její velikosti a orientaci vůči světovým stranám.

Podle Michala Galdy ze spoleÄŤnosti Elektro-Flexi se aktuálnÄ› nejÄŤastÄ›ji instalujĂ­ panely o vĂ˝konu 400-500W. “Panel s vĂ˝konem 500W má rozmÄ›r cca 2100 mm x 1100 mm. Tedy cca 2,38 m2 aĹľ 2,50 m2 na 1 solárnĂ­ panel. To znamená, Ĺľe 2 panely odpovĂ­dajĂ­ jednĂ© instalovanĂ© kilowatthodinÄ›. Pokud tedy chceme zĂ­skat napĹ™. 4kWp musĂ­me poÄŤĂ­tat s plochou panelĹŻ 20 m2. U vĂ˝konu 10kWp je to ale jiĹľ cca 50 m2.” Na trhu jsou ovšem i panely s nižším, například poloviÄŤnĂ­m vĂ˝konem. V tomto to ovšem znamená mĂ­t k dispozici mnohem vÄ›tší instalaÄŤnĂ­ plochu, kterou nemusĂ­ nabĂ­zet kaĹľdá stĹ™echa.

Výstavba vlastní fotovoltaické elektrárny se stále pohybuje v řádech statisíců korun. Je tedy velmi důležité vše pečlivě propočítat a poradit se s odborníky s mnohaletou zkušeností, abyste neudělali chybu, která vás může přijít draho.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama