(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Leden potvrdil zlepšující se trend dostupnosti bydlení

Leden potvrdil zlepšující se trend dostupnosti bydlení

Reklama
Reklama

8.2.2023 – V lednu došlo ke zpomalení poklesu nabídkových cen bytů na českém trhu. Pokles byl pouze o 20 tis. oproti průměru za měsíc prosinec, což je nejnižší pokles od srpna 2022. Aktuální průměrná cena je nyní 4,32 mi. Kč a v porovnání s loňským lednem je nyní průměrná nabídková cena nižší o 370 000 Kč (meziročně – 7,9 %).

Počet nabízených bytů poprvé od října 2021 klesl. Následující graf v procentuálním vyjádření ukazuje, jaká je nabídka bytů na realitním portálu RealityČechy.cz Oproti loňskému roku je vidět výrazný nárůst.

Nicméně v lednu se tento růstový trend zastavil. Zda se nějakou relevantní změnu trendu si ještě musíme počkat. Ale v tuto chvíli pro změnu trendu nevidíme důvod.

Počet bytů v nabídce

Dobrá zpráva. Hypoteční sazby již nerostou

Spolu s poklesem cen nemovitostí vidíme na trhu mírně pozitivní trend ve vývoji úrokových sazeb, které přestaly růst a po setinách procentního bodu klesají. Z prosincových 6,25 % klesl index GOFI 70 mapující průměrnou nabídkovou sazbu hypoték do 70 % LTV na 6,22 %.

Průměrná nabídková sazba hypoték

Dostupnost bydlení se zlepšuje. Do optima má však ještě daleko

Výše zmíněné faktory se pozitivně projevují v dostupnosti bydlení. Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu vynaloží průměrná česká domácnost za splátku hypotéky klesl v lednu na 63,5 %. Ještě před 6 měsíci přitom přesahoval 70 % hranici (71,2 %).

Index dostupnosti bydlení
Pozitivní trend zaznamenáváme také u Indexu návratnosti bydlení, ten klesl na hodnotu 7,25. Přesně před rokem jsme mohli zaznamenat úroveň 8,51. Index návratnosti udává za kolik let se vrátí nákup vlastnického bydlení, pokud by domácnost všechny své čisté příjmy vložila do nákupu bytu o aktuální průměrné ceně.

Index návratnosti bydlení

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama