(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Housing First – cesta k normálnímu bydlení

Housing First – cesta k normálnímu bydlení

Reklama
Reklama

16.5.2023 – Housing First, tedy bydlení především, je metoda, která v posledních letech zdomácňuje i v českém prostředí. Podstatou je poskytnout lidem bez domova standardní bydlení bez předchozí léčby či “tréninku”, a současně jim poskytnout potřebnou pomoc dle jejich individuálních potřeb. Metoda poskytnutí bydlení takovým způsobem je pravděpodobně tou nejdůležitější inovací v plánování služeb pro řešení bezdomovectví za posledních třicet let.

Mezi cílové skupiny, kterým Bydlení především pomáhá, patří lidé bez domova. Často mají velmi komplexní problémy: závažná duševní onemocnění, vážné zdravotní diagnózy nebo trpí závislostmi. Bezdomovectví zakoušejí dlouhodobě nebo opakovaně a postrádají pomoc rodiny, přátel nebo komunity, na kterou se mohou spolehnout. Koncept Housing First vyvinul v 90. letech Dr. Sam Tsemberis v New Yorku. Výzkumy v USA, Kanadě a Evropě ukazují, že pokud program naplňuje principy Housing First, úspěšnost je vysoká a ukončuje bezdomovectví u nejméně osmi lidí z deseti.

Stávající metody řešení bezdomovectví pracují s předpokladem, že na cestě k samostatnému bydlení je třeba splnit spoustu podmínek. Vyřešit dluhy, najít si práci, stabilizovat svůj zdravotní i psychický stav, ale to všechno bez stabilního bydlení. Tímto způsobem se ale 80 % osob bez domova z bezdomovectví nikdy nevymaní a jejich problémy přetrvávají.

Většina lidí k řešení svých problémů totiž potřebuje právě bezpečí stabilního domova. A to jim tento program může poskytnout. Mají běžné nájemní smlouvy, často v městských bytech, a platí přiměřený nájem. V bezpečí domova a s individualizovanou podporou sociálních pracovníků se pak mohou zaměřit na to, co je trápí.

V Česku úspěšnost Housing First pilotně ověřilo město Brno v roce 2017, a to jak při práci s rodinami, tak i s jednotlivci a bezdětnými domácnostmi. Po roce si bydlení udrželo 96 % rodin a projekt ušetřil 1,5 milionu z veřejných prostředků. V případě jednotlivců po roce prodloužilo nájemní smlouvu 92 % domácností.

V Česku je podle statistik zhruba 4,5 milionu domácností. Podle loňské analýzy iniciativy Za bydlení mělo problémy s bydlením až 600 000 domácností. Z nich až 350 000 vydávalo za byt přes dvě pětiny svého příjmu, až 190 tisícům hrozila ztráta bydlení a až 60 000 žilo v nevyhovujícím prostředí.

Situaci zhoršuje zdražování. Podle výzkumu “Česko 2022: Život k nezaplacení” agentury PAQ Research a Českého rozhlasu utrácí nyní víc než dvě pětiny příjmu za bydlení až 22 procent domácností, v přepočtu tedy skoro milion. V listopadu 2021 jich přitom bylo 14 procent.

Podle expertů na sociální problematiku Česko potíže bez zákona o podpoře bydlení nevyřeší. Již se o to pokoušely minulé vlády, ale žádná nedotáhla své sliby do realizační fáze. Nyní podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše pracuje ministerstvo na základních tezích a parametrech zákona. Ten by měl přispět ke zvýšení dostupnosti bydlení, zajistit podporu lidem v bytové nouzi, obcím by měl nabídnout volitelné nástroje k řešení situace, a také nastavit pravidla financování.

Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v červnu či červenci. Jeho úřad pak s ministerstvem práce a sociálních věcí podle výsledné koaliční shody normu dopracují.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama