(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Které revize v rodinném a bytovém domě jsou povinností?

Proč při stavbě rodinného domu nezapomenout na komín a klasická kamna

Reklama
Reklama

Příklad ze souÄŤasnosti: Majitelka Ĺ™adovĂ©ho domku si v loĹskĂ©m roce nechala zateplit stĹ™echu foukanou izolacĂ­. A pro jistotu – na jejĂ­ pokyn – dÄ›lnĂ­ci izolacĂ­ zafoukali i naprosto funkÄŤnĂ­ komĂ­n, kterĂ˝ dříve slouĹľil k vytápÄ›nĂ­ obĂ˝vacĂ­ho prostoru.

Ve stejné době vyměnila starý kotel na dřevo a uhlí za elektrokotel. Rok se sešel s rokem a najednou přišla inflace a energetická krize. Majitelka se zhrozila, když jí přišel výměr na platby za elektřinu na 12 000 korun. To vše pro tři místnosti a jednoho obyvatele. Kdyby měla funkční komín, mohla si v teplých podzimních dnech, jaké letos vládnou, začít přitápět dřevem, kterého má ještě z minulých let dostatek. Teď, díky svému unáhlenému rozhodnutí, přijde o nemalé úspory.

Myslete na zadní vrátka

Tepelné čerpadlo, solární energie, podlahové topení, plyn – vše je závislé na dodavatelích zdrojů a jejich cenách. Mnoho prostředků se dá uspořit na konstrukci domu, zateplení, funkčním větrání a přiměřeném vytápění. Ale i když si pořídíte automatický kotel na peletky či budete v rámci možností využívat uhlí, stále jste závislí na nějakém veřejném zdroji. Ani automatický kotel totiž nebude fungovat, pokud bude přerušena dodávka energie.

Zdá se vám, Ĺľe udrĹľovat funkÄŤnĂ­ komĂ­n nemá cenu? VzpomeĹte si na to, aĹľ zimnĂ­ vichĹ™ice pĹ™etrhá dráty elektrickĂ©ho vedenĂ­. VĹľdyĹĄ poÄŤasĂ­ nás neustále pĹ™esvÄ›dÄŤuje, Ĺľe to nenĂ­ ÄŤlovÄ›k, kdo rozhoduje o vÄ›tru, dešti, zimÄ› a mrazu. PřírodnĂ­ katastrofy mohou pĹ™ijĂ­t kdekoli a kdykoli a vydrĹľet v desetistupĹovĂ˝ch mrazech jen nÄ›kolik dnĂ­ bez elektĹ™iny mĹŻĹľe bĂ˝t problĂ©m.

Nemáte-li totiĹľ v domÄ› záloĹľnĂ­ generátor a váš dĹŻm je kompletnÄ› závislĂ˝ na elektrickĂ©m zdroji, budete mrznout i v sebevĂ­ce utÄ›snÄ›nĂ©m domÄ›. NehledÄ› na přípravu jĂ­dla, ohĹ™ev vody a další ÄŤinnosti. Proto je dobrĂ© nepodceĹovat náhradnĂ­ zdroje, kterĂ© mohou v tÄ›chto případech pomoci.

Kamna na dřevo jsou dobrým záložním zdrojem

NenĂ­ tĹ™eba vytápÄ›t dĹ™evem po celou zimu, ale ušetří se na provozu elektrokotle ÄŤi  jinĂ©ho zdroje pĹ™edevším v pĹ™echodovĂ˝ch obdobĂ­ch, na podzim, kdy jsou jiĹľ noci studenĂ©, ale pĹ™es den dosahujĂ­ nÄ›kdy teploty i dvaceti stupĹĹŻ. PodobnĂ© je to i v jarnĂ­ch mÄ›sĂ­cĂ­ch. V závislosti na typu kamen a aktuálnĂ­ cenÄ› dĹ™eva je moĹľnĂ© s tĂ­mto typem paliva uspoĹ™it aĹľ polovinu nákladĹŻ oproti plynu a elektĹ™inÄ›. Ovšem je nutnĂ© poÄŤĂ­tat s ÄŤasem navĂ­c. NejlevnÄ›jší je topenĂ­ dĹ™evem na venkovÄ›. Nejinak je tomu v souÄŤasnĂ© dobÄ›, kdy ÄŤasto obce nestĂ­hajĂ­ po kĹŻrovcovĂ© kalamitÄ› ÄŤistit lesy od drobnÄ›jšího dĹ™eva a umoĹľĹujĂ­ za malĂ˝ poplatek svĂ˝m obÄŤanĹŻm, aby si dĹ™evo nasbĂ­rali.

Topení dřevem má samozřejmě své nevýhody. Zásoby zaberou dost místa, často je třeba na pozemku vystavět dřevník. Kamna se musí neustále hlídat, aby oheŠnevyhasl, a následně se musí udržovat – vybírat popel, čistit. A samozřejmě je zapotřebí mít dřevo dobře vyschlé. Pokud jej tedy nedodává obchodník s dřevem, ale nasbírá se v lese, je třeba počítat s určitým cyklem, než vyschne tak, aby se co nejlépe využila jeho výhřevnost. Na druhou stranu topení dřevem je ekologické, ekonomické a jde o jedno z mála obnovitelných paliv.

Člověk se nemusí vzdávat svého komfortu, ale vždy je dobré počítat s alternativou pro případ nouze. Jak je vidět na současné energetické krizi, záložní řešení se může jednou hodit.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama