(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Jak postupovat při plánování stavby rodinného domu na úzkém pozemku

Jak postupovat při plánování stavby rodinného domu na úzkém pozemku

Reklama
Reklama

Nejvýhodnějším tvarem pozemku pro samostatně stojící rodinný dům je obdélník. Strana, orientovaná k přístupové komunikaci, by měla mít optimální délku 18 m, což následně umožní postavit dům zhruba o šířce 10 m a v těsné blízkosti umístit například garáž.

Podle architektĹŻ je optimálnĂ­ pomÄ›r stran obdĂ©lnĂ­kovĂ©ho pĹŻdorysu pozemku 2 : 3. ÄŚĂ­m bude pozemek širší, ÄŤi vÄ›tší, tĂ­m lĂ©pe. Avšak kaĹľdĂ˝ metr ÄŤtvereÄŤnĂ­ stojĂ­ nemálo finanÄŤnĂ­ch prostĹ™edkĹŻ, a tak se pozemky spíše zmenšujĂ­, neĹľ zvÄ›tšujĂ­. NavĂ­c, jak podmĂ­nky stanovenĂ© stavebnĂ­m zákonem, tak podmĂ­nky nÄ›kterĂ˝ch ĂşzemnĂ­ch plánĹŻ, neumoĹľĹujĂ­ postavit kdekoli cokoli.

Za úzký se má pozemek, pokud je široký 15 metrů a méně. V případě takto úzkých pozemků jsou nejpalčivějším problémem právě odstupové vzdálenosti od hranic pozemku a sousedních domů.

Od sousední stavby musíte dodržet sedmimetrovou vzdálenost, pokud se na protilehlých stěnách nacházejí okna obytných místností. Zmenšit vzdálenost mezi dvěma domy na 4 metry je možné, pokud se na daných zdech okna obytných místností nenacházejí.

Myslet se musĂ­ například vzdálenost od hranic pozemku, ale nejen to, takĂ© na vzdálenost od sousednĂ­ stavby. To znamená, Ĺľe pokud koupĂ­te pozemek vedle jiĹľ zastavÄ›nĂ©ho pozemku, a je-li tato stavba staršího data podstatnÄ› vĂ­ce pĹ™iblĂ­Ĺľena k hranici svĂ©ho pozemku, vedlejší stavitel bude muset tuto vzdálenost vynahradit, aÄŤkoli je vlastnÄ› “bez viny”.

Nicméně stavební úřady to nechávají jedině na dohodě majitelů, kde stávající stavitel je v nevýhodě oproti tomu, kdo již bydlí. A pokud ten nevyjde vstříc, může nastat problém i u pozemku, který se do té doby jevil ideálním.

Při výběru pozemku pro stavbu rodinného domu se tedy vyplatí nic nepodcenit a vše si ověřit předem, pokud tak již neučinil realitní makléř. Ale i když realitní makléř řekne či napíše, že se sousedy, event. s obcí nebude problém vyjednat výjimku, není to závazek pro žádnou ze stran. Takže nezbývá než si tato fakta konkrétně ověřit. Ani to však nakonec nemusí v konečném rozhodnutí dobře dopadnout.

Stačí změna majitele sousedního domu, změna ve vedení obce a všechno může být jinak. Nicméně alespoŠtakový příslib může být morálním závazkem do budoucna, že se s vedením obce i sousedy dá leccos vyjednat.

PodceĹovat nelze ani ĂşzemnĂ­ plán, v nÄ›mĹľ mohou bĂ˝t v nÄ›kterĂ˝ch obcĂ­ch ÄŤi mÄ›stech definovány podmĂ­nky vĂ˝stavby odlišnÄ› od jinĂ˝ch mĂ­st. Proto je tĹ™eba se takĂ© pĹ™ed koupĂ­ pozemku informovat na příslušnĂ©m stavebnĂ­m úřadÄ› a vycházet z platnĂ©ho ĂşzemnĂ­ho plánu pro konkrĂ©tnĂ­ oblast. Jsou to například poÄŤet parkovacĂ­ch stánĂ­, poĹľadavky na tvar domu, moĹľnost – ÄŤi nemoĹľnost postavenĂ­ Ĺ™adovĂ©ho ÄŤi poloĹ™adovĂ©ho domu apod.

Pro tvar úzkého a dlouhého pozemku je mnohem obtížnější navrhnout vhodný dům. Šikovní architekti si určitě s takovou výzvou poradí, ale je-li pozemek užší než 11 metrů, zřejmě bude třeba nechat si zpracovat individuální projekt, což celou výstavbu prodraží.

Dům na úzkém pozemku může být na první pohled z ulice nenápadný, avšak právě individuální architektonické řešení jej může povýšit na jedinečný prostor, v němž bude mít dostatek místa celá rodina. Proto není třeba se takového pozemku obávat, jen si uvědomit jeho omezení, která je třeba respektovat.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama