Ne kaĹľdĂ˝ prázdnĂ˝ pozemek je nejlepšĂm Ĺ™ešenĂm pro budoucĂ bydlenĂ. Tyto pozemky se vÄ›tšinou nacházejĂ na krajĂch mÄ›st a obcĂ a je tĹ™eba poÄŤĂtat nejen s jejich zasĂĹĄovánĂm, ale takĂ© s tĂm, Ĺľe do centra je to vĹľdy o kousek dál. SamozĹ™ejmÄ› odmÄ›nou za takovĂ˝ pozemek bĂ˝vá krásnĂ˝ vĂ˝hled do pĹ™Ărody a ticho.
Avšak v souÄŤasnĂ© dobÄ› je prioritou, a to i na celostátnĂ Ăşrovni, nezastavovat kvalitnĂ zemÄ›dÄ›lskou pĹŻdu a snaĹľit se stavÄ›t v rĹŻznĂ˝ch prolukách, zhodnocovat brownfieldy i dalšà nevyuĹľitĂ© pozemky vhodnĂ© ke stavbám pro bydlenĂ. KoupĂte-li proto starĂ˝ dĹŻm v obci, mĹŻĹľe to bĂ˝t v mnoha pĹ™Ăpadech dobrĂ© Ĺ™ešenĂ.
Pak se ale nabĂzĂ otázka, zda starou nemovitost rekonstruovat ÄŤi zbourat a postavit dĹŻm novĂ˝. To by mÄ›l pĹ™edevšĂm posoudit odbornĂk – stavaĹ™, kterĂ˝ dokáže odhadnout, zda má smysl vrátit stávajĂcĂmu domu novĂ˝ Ĺľivot, nebo zda bude lepšà jej zbourat. ĹĂká se, Ĺľe rekonstrukce je mnohem sloĹľitÄ›jšà neĹľ stavba novĂ©ho domu.
V mnoha pĹ™Ăpadech to mĹŻĹľe bĂ˝t pravda. DĹŻm si tak vĂce zachová svĂ©ho genia loci. NicmĂ©nÄ› u novĂ©ho domu je vĂ˝hodou, Ĺľe mĹŻĹľe mĂt naprosto jinĂ© dispozice, kterĂ© budou vyhovovat nárokĹŻm novĂ©ho majitele, a samozĹ™ejmÄ› pĹ™i pouĹľitĂ modernĂch materiálĹŻ mĹŻĹľe bĂ˝t ĂşspornÄ›jšà a kvalitnÄ›jšà neĹľ ten pĹŻvodnĂ.
Co však s materiálem ze zbouraného domu?
V minulĂ©m stoletĂ mnoho stavebnĂkĹŻ vĂce šetĹ™ilo. Nekupovali novĂ©, pokud mohli pouĹľĂt starĂ©. Nebylo to kvĹŻli dnes dennÄ› citovanĂ© ochranÄ› ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ ÄŤi uhlĂkovĂ© stopÄ›, ale pĹ™edevšĂm proto, Ĺľe chtÄ›li ušetĹ™it finanÄŤnĂ prostĹ™edky.
A tak se na novĂ© stavby pouĹľĂvaly cihly ze zbouranĂ˝ch domĹŻ, vyuĹľĂvalo se i dĹ™evo a mnoho dalšĂch materiálĹŻ, kterĂ© po oÄŤištÄ›nĂ ÄŤi ĂşpravÄ› mohly slouĹľit v novĂ˝ch stavbách. I dnes se lidĂ© vracejĂ k tĂ©to praxi. A nejen kvĹŻli nostalgii. Recyklace je totiĹľ takĂ© jednou ze zásad ochrany ĹľivotnĂho prostĹ™edĂ. A nevyrábÄ›t zbyteÄŤnĂ˝ odpad k tomu neodmyslitelnÄ› patĹ™Ă. Co tedy radĂ odbornĂci?
NejÄŤastÄ›jšà vyuĹľitĂ cihel ze zbouranĂ©ho domu je v zahradÄ›. Z cihel se nechajĂ vybudovat pÄ›knĂ© chodnĂÄŤky, ploty ÄŤi zĂdky. S jejich pomocĂ lze rozdÄ›lit zahradu na uĹľitkovou a rekreaÄŤnĂ, ohraniÄŤit skalku, vybudovat zahradnĂ posezenĂ.
NavĂc, starĂ© cihly nemajĂ vÄ›tšinou stejnou barvu, nÄ›kde mĹŻĹľe část “bouraÄŤky” tvoĹ™it i kámen, a si to pak lze pohrát s barvami, strukturami a materiály a vytvoĹ™it zajĂmavĂ© mozaiky.
V zahradÄ› lze vytvoĹ™it z tohoto materiálu i vyvýšenĂ© záhony, za kterĂ© v hotovĂ©m stavu zaplatĂte nemalĂ© částky, nebo tĹ™eba paĹ™eništÄ› ÄŤi základ sklenĂku. Cihly i kameny se dajĂ pouĹľĂt takĂ© jako základ na lavice, lze z nich postavit celĂ© ohništÄ›, gril, udĂrnu ÄŤi venkovnĂ pĂcku.
Cihly je moĹľnĂ© vyuĹľĂt takĂ© jako originálnĂ dekorativnĂ prvky s patinou uvnitĹ™ domu. Prostoru dodajĂ zajĂmavou atmosfĂ©ru s trochou nostalgie. DajĂ se vyuĹľĂt napĹ™Ăklad v koupelnÄ›, jako obklad krbu, obloĹľit jimi spoleÄŤenskou mĂstnost ÄŤi vinnĂ˝ sklep.
StarĂ©, ale kvalitnĂ cihly vyuĹľĂvajĂ pĹ™i svĂ© práci uĹľ i nÄ›která architektonická studia. FilozofiĂ polskĂ©ho studia Wrzeszcz architekci je, Ĺľe recyklace má smysl a stavebnictvĂ by to mÄ›lo akceptovat. Je zbyteÄŤnĂ© neustále vyrábÄ›t novĂ© stavebnĂ materiály a stavÄ›t novĂ© domy, kdyĹľ se nabĂzĂ k opÄ›tovnĂ©mu zhodnocenĂ stále funkÄŤnĂ materiál. Studio takto pouĹľilo cihly ze starĂ© stodoly jako jeden z materiálĹŻ pro novĂ˝ dĹŻm v blĂzkosti PoznanÄ›.
“Našà klĂÄŤovou ideou totiĹľ bylo rozhodnĂ˝m zpĹŻsobem promÄ›nit pĹ™Ăstup k navrhovánĂ projektĹŻ, dodat souÄŤasnĂ˝m stavbám charakter minulosti, a pĹ™itom zapracovat na udrĹľitelnosti architektury,” Ĺ™ekl k tomu architekt Wrzeszcz.
PĹ™i bouránĂ starĂ©ho domu je nutnĂ© vyhodit spolu s ostatnĂ stavebnĂ sutĂ cihly mokrĂ© a rozpadajĂcĂ se. Pokud však cihly nebyly součástĂ vlhkĂ© ÄŤi mokrĂ© stavebnĂ konstrukce, lze je oÄŤistit a zachovat. A pokud pro nÄ› nenajdete vyuĹľitĂ, najdou se jinĂ, kteřà je rádi zakoupĂ a vyuĹľijĂ. Jednak bude mĂ©nÄ› stavebnĂho odpadu, a navĂc dobrĂ© cihly mohou ve stavbách slouĹľit ještÄ› dlouhá desetiletĂ.
Související články
- Regionální centra pro podporu investic do nájemního bydlení zahájila svou činnost
- Program Dostupné nájemní bydlení dostal na vládě zelenou
- Při darování nemovitosti myslete na zadní kolečka
- Landscape festival 2024 odstartoval v Praze
- Náklady na bydlení zatěžují mladé Čechy téměř nejvíce z celé Evropy
- Prodeji své nemovitosti můžete pomoci i během prohlídek. Jak na to?