V souÄŤasnĂ© dobÄ› ÄŤasto pronajĂmatelĂ© uzavĂrajĂ s nájemci smlouvy o pronájmu bytu na jeden rok s tĂm, Ĺľe jsou buÄŹ automaticky, nebo formou dodatku prodluĹľovány vĹľdy o dalšà rok. To by ale podle vládnĂho návrhu bylo v pĹ™ĂpadÄ› pĹ™ijetĂ novĂ©ho zákona (s jeho platnostĂ se poÄŤĂtá od r. 2025) moĹľnĂ© pouze dvakrát za sebou. NásledujĂcĂ tĹ™etĂ a kaĹľdá dalšà nájemnĂ smlouva by uĹľ musely bĂ˝t uzavĹ™eny na minimálnÄ› tĹ™i roky nebo na dobu neurÄŤitou.
SdruĹľenĂ nájemnĂkĹŻ ÄŚR (SON) snahu o snĂĹľenĂ nejistoty obyvatel v pronájmu spojenou s krátkodobĂ˝mi smlouvami vĂtá. “Pokud chceme z nájemnĂho bydlenĂ udÄ›lat plnohodnotnou formu bydlenĂ, pak nájemce spolu se ÄŤleny jeho domácnosti nemĹŻĹľe bĂ˝t v neustálĂ© nejistotÄ›, Ĺľe pĹ™esto, Ĺľe řádnÄ› hradĂ nájemnĂ© a plnĂ si svĂ© povinnosti ze smlouvy, bude se muset kaĹľdĂ˝ rok stÄ›hovat. Je to jeden z hlavnĂch dĹŻvodĹŻ, proÄŤ obÄŤanĂ© v ÄŚR nepovaĹľujĂ nájem za stabilnĂ formu bydlenĂ tak, jak tomu je napĹ™. v sousednĂm NÄ›mecku.”
Podle stanoviska SON vzhledem k tomu, Ĺľe se nynĂ standardnÄ› uzavĂrajĂ nájemnĂ smlouvy na rok, nájemce nemá prakticky žádnou moĹľnost bránit se proti zvyšovánĂ nájemnĂ©ho nad rámec zákona. Nulová je i obrana nájemce proti ostatnĂm protiprávnĂm jednánĂm pronajĂmatele a ÄŤasto majĂ nájemci strach, Ĺľe pokud se ozvou a budou po pronajĂmateli cokoliv poĹľadovat nebo s něčĂm nebudou souhlasit, o bydlenĂ pĹ™ijdou, protoĹľe jim pronajĂmatel neprodloužà smlouvu. A nejsou to planĂ© strachy. TakovĂ˝ch dokladĹŻ neseriĂłznĂho chovánĂ pronajĂmatelĹŻ má SON dostatek.
JinĂ©ho názoru je pĹ™edseda ObÄŤanskĂ©ho sdruĹľenĂ majitelĹŻ domĹŻ v ÄŚR Milan KrÄŤek. Dle nÄ›j by se v pĹ™ĂpadÄ› pĹ™ijetĂ tohoto paragrafu jednalo o neopodstatnÄ›nĂ˝ zásah do smluvnĂ svobody: “SouÄŤasnĂ˝ systĂ©m pĹ™inášà dostateÄŤnou jistotu pro obÄ› smluvnĂ strany a funguje bez problĂ©mĹŻ. Naopak chránĂ drtivou vÄ›tšinu slušnĂ˝ch nájemnĂkĹŻ.”
TakĂ© Asociace nájemnĂho bydlenĂ nevidĂ prodlouĹľenĂ doby nájemnĂch smluv po dvou roÄŤnĂch pronájmech na minimálnÄ› tĹ™i roky jako dobrĂ© Ĺ™ešenĂ. Obává se, Ĺľe mĹŻĹľe negativnÄ› dopadnout zejmĂ©na na rodiny Ĺ™ešĂcĂ krizovou situaci a obecnÄ› na sociálnÄ› slabšà nájemce.
Lze totiĹľ pĹ™edpokládat, Ĺľe pronajĂmatel bude pĹ™ed uzavĹ™enĂm smlouvy na tĹ™i roky peÄŤlivÄ› zkoumat, zda nenĂ nájemce potenciálnÄ› rizikovĂ˝, a to vÄŤetnÄ› jeho momentálnĂ finanÄŤnĂ situace.
Na jednu stranu je samozĹ™ejmĂ©, Ĺľe pronajĂmatelĂ© chtÄ›jĂ svĂ© byty pronajmout nájemcĹŻm, kteřà jsou schopni plnit svĂ© povinnosti a hradit nájemnĂ© a sluĹľby s pronájmem spojenĂ©.
Na druhou stranu se mĹŻĹľe stát, Ĺľe se rodina právÄ› v dobÄ›, kdy se bude jednat o prodlouĹľenĂ smlouvy dostane nárazovÄ› do finanÄŤnĂ tĂsnÄ› (ztráta zamÄ›stnánĂ, rozvod, nemoc) a pronajĂmatel jĂ smlouvu dále neprodlouĹľĂ. A to mĹŻĹľe bĂ˝t podle nÄ›kterĂ˝ch expertĹŻ kontraproduktivnĂ.
Pronájem si totiĹľ ne kaĹľdĂ˝ poĹ™izuje jako krátkodobĂ© Ĺ™ešenĂ. Je stále vĂce lidĂ, kteřà v pronájmu vidĂ urÄŤitĂ© vĂ˝hody oproti vlastnickĂ©mu bydlenĂ. A pokud si pronajmou novĂ˝ byt, musĂ provĂ©st ÄŤasto zmÄ›ny, kterĂ© nechtÄ›jĂ provádÄ›t kaĹľdĂ˝ druhĂ˝ rok (trvalĂ˝ pobyt, zmÄ›na škol pro dÄ›ti atd.).
FinanÄŤnĂ poradce firmy OK Klient a pĹ™edseda zájmovĂ© skupiny SIG PenĂze v Mense ÄŚR VladimĂr Kutálek, kterĂ˝ má s pronajĂmánĂm bytĹŻ osobnĂ zkušenosti, se pro Měšec.cz vyjádĹ™il pro zachovánĂ stávajĂcĂho stavu. Podle jeho praxe nájemci naopak vĂtajĂ moĹľnost flexibility nájemnĂho bydlenĂ a pouze menšinÄ› jde o dlouhodobĂ˝ pronájem.
PĹ™evaĹľuje skupina lidĂ, kteřà si pronajĂmajĂ byty v mĂstech, kde zĂskali novĂ© zamÄ›stnánĂ, nebo jde o doÄŤasnĂ© bydlenĂ a nehodlajĂ se na danĂ©m mĂstÄ› natrvalo usadit. Dalšà vĂ˝raznou skupinou, kterĂ© vyhovujĂ krátkodobĂ© nájemnĂ smlouvy, jsou studenti, kteřà na kaĹľdĂ˝ rok shánÄ›jĂ spolubydlĂcĂ a nechtÄ›jĂ se sami uvazovat na celou dĂ©lku studia i kvĹŻli tomu, Ĺľe ne kaĹľdĂ˝ spolĂ©há, Ĺľe studia dokonÄŤĂ nebo seĹľene spolubydlĂcĂ a sám by nájem neutáhl.
TakĂ© pro pronajĂmatele je smlouva na dobu urÄŤitou, vÄ›tšinou na rok, mĂ©nÄ› riziková, protoĹľe podle zákona neexistuje moĹľnost vĂ˝povÄ›di ze strany pronajĂmatele bez udánĂ dĹŻvodu. A i kdyĹľ dĹŻvody jsou, podle Kutálka jsou ÄŤasto nepublikovatelnĂ©, nebo dokonce zakázanĂ© ÄŤi spojenĂ© s dlouhĂ˝m dokazovánĂm.
Zákon o podpoĹ™e v bydlenĂ se nesoustĹ™edĂ pouze na Ĺ™etÄ›zenĂ nájemnĂch smluv, ale je mnohem širšà a urÄŤitÄ› v nÄ›m lze nalĂ©zt mnoho pozitiv, která posunou realitnĂ trh o dalšà kroky kupĹ™edu. Je však tĹ™eba, aby vláda a ministerstva reflektovali názory odbornĂ© veĹ™ejnosti a našli pro kaĹľdĂ˝ z bodĹŻ potĹ™ebnou shodu, a to nejlepšà řešenĂ.
Související články
- Jaké jsou povinnosti při poskytování služeb spojených s nájmem bytu?
- Jak má postupovat pronajímatel, pokud nájemce uteče z bytu
- Ceny nemovitostí přestaly klesat. Nových nemovitostí začíná opět přibývat
- Vyúčtování služeb nemusí být tragédií – stačí se připravit
- Chcete větší byt? Vhodné řešení může nabídnout nevyužívaná půda
- Jak efektivně čerpat hypotéku při stavbě nového domu